První lásky se většinou rozejdou

Tahle vydržela Nestandardní. Tohle slovo užívá moderátorka Ester Janečková (47), když hovoří o dětství. Narodila se jako nemanželské dítě Marie Rút Křížkové (84) a v té době ženatého Oty Ornesta (†88), staršího bratra básníka Jiřího Ortena (†22).

Její matka podepsala v lednu 1977 Chartu 77, čímž změnila život i své dceři. „Tenkrát mi byly čtyři roky. Pamatuju si, že jsme se čas od času schovávaly. A jednoho rána mne dokonce maminka neodvedla do školky jako vždycky, ale na Florenc,“ vypráví moderátorka.

Také vás může zajímat ...

„Posadila mě do autobusu se slovy, ať vystoupím až v Plavech, kde bydlela babička. Tam jsem strávila tři měsíce,“ pokračuje. Až později se dozvěděla, že si pro ni ten den přišli do školky estébáci, což její maminka nějakým způsobem zjistila předem.

„Pak mi vyprávěla, že se jí vlastně ani nepovedlo včas se babičce dovolat. Mluvila jen s jejími sousedy a ti jí to vyřídili. Nevím, co by bylo, kdyby na mě na té zastávce nečekala,“ dodává černovláska. Její matku Rút naštěstí nikdy nezavřeli, ale malá Ester se toho děsila, což jí dost poničilo dětství.

Ostatně stávalo se, že maminku zadrželi, vždy ovšem maximálně na osmačtyřicet hodin. Malá Ester zůstávala doma sama se seznamem lidí, kterým měla volat, kdyby se maminka Rút nevrátila. „Já jsem to nikdy neudělala, protože tím bych asi potvrdila, že se prostě nevrátí.

Vždycky jsem se normálně vypravila do školy a večer si šla sama lehnout. A to jsem byla hrozně ukecané a bojácné dítě. Divím se, že jsem to nikdy nikomu neřekla,“ vypráví. Podle jejích slov nebylo vždy lehké být dítětem této odvážné ženy.

Přesto byla Ester na svou maminku pyšná. „Myslím, že jsem měla dětství šťastné. Nestandardní, ale šťastné.“ Vztah s otcem byl komplikovaný, je to jedna z neuzavřených a bolestivých kapitol jejího života.

Ženatý Ota Ornest opustil její matku, už když byla těhotná, a k Ester se nikdy příliš nehlásil. Nejvřelejší byly asi dopisy, které si vyměňovali, když se jako au-pair ocitla v Anglii. Vůbec toho Ester o svých předcích z otcovy strany ví málo.

Vystudovala střední zdravotnickou školu, pak odjela na zkušenou do Anglie, kde působila jako vychovatelka. Po návratu externě pracovala v rozhlase i v televizi, v roce 1992 ji přijali na pražskou DAMU, kde nejprve studovala režii, později přešla na herectví.

Proslavil ji zejména pořad České televize Pošta pro tebe, který moderovala. Ostatně na dopisy nedá dopustit, znamenaly pro ni hodně jak ve vztahu s otcem, tak ve vztahu s manželem, chirurgem Zdeňkem Janečkem (49).

Ti dva se seznámili před dvaceti osmi lety v Jizerských horách. Zatímco Ester je rodilá Pražanka, Zdeněk pochází z Moravy. Zaujal ji na první pohled, dobře se s ním povídalo. V duchu si říkala, že je ovšem dělí taková vzdálenost, že jakýkoli vztah mezi nimi je odsouzen k zániku.

Jenže tady se rodila opravdová, velká láska. Vyměnili si adresy a pak už Ester netrpělivě čekala, zda dopis skutečně přijde, anebo zda je Zdeněk jen mluvka, na jehož slovo se nelze spolehnout. Jenomže dopis nikde! Česká pošta málem způsobila, že se tahle velká láska nekonala.

List se toulal asi týden bůhvíkde, nakonec se však Ester dočkala a pochopila, že to s ní ten sympatický kluk myslí vážně. Rozběhl se vztah na dálku. Psali si dva roky, vyměnili si stovky dopisů. Jenomže pak se stalo něco, co Ester nepředpokládala: Zdeněk si našel jinou! Dostal se na lékařskou fakultu, kde se mu až příliš začala věnovat pohledná spolužačka.

Budoucí moderátorka Pošty pro tebe v té době chodila jako tělo bez duše, domnívala se, že láska skončila. Ale milosrdný osud nad ní a Zdeňkem bděl. Časem si ti dva k sobě zase našli cestu. Byli první láskou, a první lásky většinou končí rozchodem.

Tady se to naštěstí nestalo. Zdeňkova tehdejší přítelkyně odjela do Německa, což Ester zachránilo. „Zjistilo se to romanticky na Prvního máje a v listopadu už jsme čekali první dítě, to byl fofr,“ vypráví s úsměvem Ester.

Všechno dobře dopadlo, za Zdeňka Janečka je oblíbená moderátorka vdaná už dvaadvacet let a pořád jim to spolu moc sluší. Společně mají tři děti: Cyrila (22), Kryštofa (17) a Sáru (9). Ester si vždy přála velkou rodinu, sama má dvě starší sestry.

Jedna z nich jí jde, co do množství dětí, příkladem, má jich osm. Esteřini chlapci jsou talentovaní, oba rádi píší, mají webovou stránku na recenze počítačových her. Krištof hodně čte, zajímá ho historie, rád by ji studoval, Cyril se chce věnovat češtině.

A máma je ráda, že to ani jednoho z nich netáhne k herectví. Ač vyrůstala bez otce, model, kdy je rodina bez muže, nepřijala, nelíbil se jí. Je šťastná, že se provdala za první lásku, že našla toho pravého.

Manžela chválí, kudy chodí. S dětmi pomáhal od chvíle, kdy se narodily, byl pro ně šikovnou „druhou mámou“, kromě kojení si poradil se vším. Dokáže uvařit a předtím i pěkně prostřít stůl. Zkrátka dokonalý manžel.

Úsměvné je, že Ester, ač působí jako vzorná žena, zase takový „slušňák“ není. Na střední škole mívala ředitelské důtky, za pozdní příchody a za vyrušování. Na základní škole měla nejvíc poznámek v žákovské knížce ze třídy.

Diskutovala s učitelkami, hádala se s nimi, byla drzá. I jako dospělá není žádný suchar. Několikrát tančila na stolech nebo na baru a jednou dokonce skočila do Vltavy. Ráda tancuje a jsou chvíle, kdy si říká, jestli je to v určitém věku ještě vhodné.

Nejlíp se jí tančí v jižní Itálii, kde ji nikdo nezná. V českém baru by to byl problém. Což ostatně už byl. Když jednou tančila až do ranních hodin v klubu, byla to pak nucena vysvětlovat to novinářům. „Dala jsem si tam s Lejlou Abbasovou pár panáků a pivo, to je pravda.

Bylo tam pěkné horko, takže jsme musely občas chodit ven na vzduch,“ řekla Ester k usvědčujícím fotografiím. „V žádném případně ale alkohol ke svému životu nepotřebuju. Opravdu si ho dávám jen občas,“ vysvětlila.

Manžel stál po jejím boku i ve chvílích nejtěžších, například tehdy, když jejich synovec Filip (†14) spáchal v únoru roku 2014 sebevraždu. Moderátorka údajně už dlouho tušila, že je Filip gay, a vůbec ji nenapadlo, že by to prožíval jako něco traumatizujícího.

Nechtěla se ho raději na nic ptát, čekala, až za ní přijde sám. Filip napsal nádherný dopis na rozloučenou a v něm se opakovalo, že o tom rodina má mluvit. Že naše společnost se zdá být tolerantní, ale je to jen navenek.

Na základě této životní zkušenosti se rozhodla Ester Janečková pro zřízení poradny pro homosexuály, která pomáhá podobně nešťastným lidem, jako byl její bohužel již zesnulý synovec Filip.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...