První manžel Jany Bouškové tragicky zahynul den po jejích narozeninách!

Petr Svojtka byl sice rozvedený a měl dvě děti, ale Jana se tím nenechala odradit!

Herečku Janu Bouškovou (65) potkala v mládí tragédie, kterou nechce prožít žádná žena. Její životní partner zemřel v pouhých 35 letech. Naštěstí se pak v životě Jany objevil jiný osudový muž, který dokázal prozářit její život světlem, které svítí dodnes.

Také vás může zajímat ...

Přáním Jany Bouškové (65) bylo stát se zubní laborantkou. Studovala nejprve gymnázium, ale k vytouženému oboru se už nakonec nedostala. Mohla za to její starší sestra Eva (+53), která si šla přímo za svým hereckým snem a studovala konzervatoř. Jana za ní chodila do školy a náhodně se tak dostala i k jedné malé roli.

Zaujalo jí to natolik, že se rozhodla svoji sestru následovat a rovněž nastoupila na konzervatoř.

Neodbytný ctitel

Obě sestry začaly svoji kariéru přibližně ve stejné době, byla to ale mladší Jana, které se dařilo lépe. Důvod byl zřejmý: Evu už tehdy trápily zdravotní problémy. Jana zaujala televizní diváky v seriálu Žena za pultem, i když jí za roli dcery hlavní hrdinky hodně odsuzovali.

Evu postihla i osobní tragédie. Vzala si divadelního režiséra Ivana Weisse (+56), ale když se s ním chtěla rozejít, spáchal sebevraždu. „Našla ho a myslím, že se v ní stalo něco, co se už pak nikdy nedalo úplně vymazat nebo napravit,“ konstatovala Jana.

Ona sama měla velkého ctitele v mladším spolužákovi Václavu Vydrovi (64). Toho ale odmítala a nebrala ho vážně. Později vzpomínala, jak muže, který se stal jejím osudovým, spatřila poprvé: „Vstoupil k nám do třídy, pozdravil, smál se a měl klobouk na hlavě. Vypadal jako totální blázen.“

Václav se nedal tak snadno odradit. Dával jí dokonce květiny za okno, protože věděl, kde Jana bydlí. S tím oknem se ovšem spletl, protože patřilo jejímu otci.

Věděla, do čeho s ním jde

Místo Václava si Jana vybrala herce Petra Svojtku (+35). Bylo jí jasné, že tenhle vztah nebude moc jednoduchý. Petr měl za sebou dva velké vztahy.

V tom prvním se oženil a rozvedl, druhý byl jen „na psí knížku“, nicméně z obou měl po jednom potomkovi. Jeho pověst nebyla příliš dobrá. Vědělo se, že je velký provokatér, který zkouší hranice přijatelnosti. Trpěl rovněž depresemi a měl za sebou i pokus o sebevraždu – údajně si během studia na DAMU podřezal žíly.

Vnitřní tlak řešil častými alkoholickými úlety. Nic z toho ale Janě nezabránilo v tom, aby se do Petra zamilovala. O riziku vztahu nepřemýšlela. Po třech měsících souhlasila se svatbou. Došlo k tomu tak, že při jedné jízdě kolem radnice v pražských Nuslích Petr zastavil a šel zařídit termín.

Janu tím trochu vyvedl z míry, ale neprotestovala. Brzy čekala dítě a narodil se jí syn. Zdálo se, že se Petr uklidnil a dvojici čeká šťastná budoucnost. Pak ale přišla osudová jarní noc.

Osudná noc

Den poté, co Jana oslavila osmadvacáté narozeniny, se vracel její manžel z divadelního baru. Těžko dnes říct, co se přesně stalo, pravděpodobné je, že se rozhodl pro jednu ze svých riskantních zábav: jízdu na spřáhle tramvaje. Oné noci ale pod vlivem alkoholu špatně odhadl své možnosti.

Rozjíždějící se tramvaj ho zachytila a vláčela po kolejích. Jeho tělo bylo natolik rozbité, že ho bylo možné identifikovat jen podle dokladů. Z Jany se tak stala mladá vdova s dítětem. O hrůzné Petrově smrti se dozvěděla ze vzkazu, který nechala policie vylepený na dveřích. „Bylo na něm, ať si přijdu pro jeho tašku.

Oni prý zvonili, ale já jsem byla v zadním pokoji a neslyšela jsem to. Sestra měla klíče, přišla tam později, zjistila to a přinesla mi zbylé věci po Petrovi,“ vzpomínala na šok, který prožila. Když se pak syn ptával, kde je jeho táta, Jana mu na to vždy říkala, že už je v nebi a slibovala, že večer mu ukáže jeho hvězdičku!

Další krutá rána osudu

V této kritické době se do života Jany opět vrátil Václav Vydra mladší. Zašel k ní na návštěvu, a protože se oba cítili dobře, zeptal se, jestli může přijít znovu. Na Štědrý den roku 1983 přišel se psem a dárkem pro syna – a už od Jany neodešel.

Václav si získal přízeň jejího potomka, což bylo pro vztah důležité. Z malého Honzíka a nového Janina partnera se brzy stali kamarádi a jednoho dne mu dokonce chlapec začal říkat „táto“. Dvojice si přála mít i vlastní dítě. To se jim bohužel nepodařilo. Jednoho dne Jana zkolabovala. Myslela si, že má žlučníkový záchvat.

Pravda byla ale mnohem horší. „Ve skutečnosti šlo o mimoděložní těhotenství,“ uvedla herečka. „Za velkých bolestí jsem tehdy odehrála představení a krátce nato jsem skončila v nemocnici.“ Bylo to pro ni další životní trauma, protože po tomto kolapsu už nemohla mít děti.

Václav si už prý kdysi na konzervatoři prorokoval, že bude posledním svého rodu. Bohužel nešťastnou shodou okolností se tak skutečně stalo. On to ale přijal se svým pověstným klidem, protože vztah s Janou pro něho znamenal nejvíc na světě.

Zvykla si na jeho nedostatky

Jana má ve Václavovi opravdu skvělého životního partnera, kterého jí spousta žen může závidět. Je klidný, pozorný, bezproblémový. Ne že by byl dokonalý, jako ostatně není žádný člověk. Jana se například dlouho těžce smiřovala s jeho nedochvilností.

V minulosti jí vadil i nepořádek na jeho stole, ale i na to si nakonec zvykla. A pochopila i málomluvnost svého partnera. „Sám od sebe mi nic neřekne,“ prozradila v jednom rozhovoru. „Musím to z něj opravdu trošku vydolovat. Až když dávám třetí, čtvrtou, pátou otázku, tak se rozpovídá a pak z něho teprve něco dostanu.“

Současně ale doma dbají na klasické rozdělení rolí. Jana po manželovi nevyžaduje, aby se příliš aktivně zapojoval do domácích prací. „Nechci, aby Vašek žehlil nebo vytíral, nelíbí se mi při tom,“ řekla. „Daleko víc mu sluší, když jede na koni nebo v autě, pomůže mi s taškou nebo vymění žárovku, na kterou nedosáhnu.“

Zlomená žebra ji přivedla k oltáři!

Mnoho let vedle sebe prožili bez oficiálního potvrzení svého vztahu. Ke svatbě ale nakonec přece jenom došlo, po dlouhých dvaceti dvou letech! Nepřímo za to mohl kůň. Jana – i díky svému partnerovi – čtyřnohá ušlechtilá zvířata milovala a ráda se projížděla.

Potom ale udělala jednu jezdeckou chybu, která se jí málem vymstila. „Začala jsem jezdit i bez sedla a chtěla jsem cválat. Kobylka se zaradovala, udělala takových těch pár kočičích hřbetů a já se držela jenom hřívy,“ popisovala herečka kritickou chvíli. Následoval pád, jehož důsledkem byla čtyři zlomená žebra.

V době, kdy Jana ležela v nemocnici, došlo jí, že to mohlo dopadnout i hůř. Uvědomila si, že by opustila svět jako vdova. Navrhla proto Václavovi, aby se vzali. Reagoval prý slovy: „Proč vy ženské se tak rády vdáváte?“ Vzal diář, zalistoval v něm a řekl, že další pátek má premiéru, ale v sobotu by to šlo.

Všechno jim pak zařídili kamarádi. Jana s Václavem měli skromnou malou svatbu v kostele v Nezabudicích. Přítomni byli kromě oddávajícího faráře pouze dva svědci. Pár se obešel i bez klasických snubních prstýnků, prostě si je upletli z trávy!

Ujala se dcerky své těžce nemocné sestry!

Kromě svého syna vychovala Jana se svým partnerem i neteř – dceru své sestry Evy. Ta léta bojovala s nevyléčitelnou nemocí, které nakonec podlehla v pouhých 53 letech.

Už v době, kdy se nemohla o svoji dceru starat, ujali se jí Jana s Václavem. S úspěchem ji pak provedli životem až do jejích dospělých let. S výchovou syna i neteře jim pomáhala i Janina maminka.

Sestra Eva, která byla pro Janu inspirací na cestě k herecké slávě, přestala účinkovat v televizi a filmech už na konci 80. let. Zemřela v roce 2004.

Diváci jí psali, že by zasloužila pár facek!

O tom, jak je dobrou herečkou, se Jana přesvědčila už v mládí, když si zahrála Michaelu Holubovou, dceru hlavní hrdinky seriálu Žena za pultem. Nemohla si jí vynachválit ani její seriálová matka Jiřina Švorcová (+83).

Její postava se ale chovala v seriálu jako fracek a lidé si s ní Janu ztotožňovali. Dostávala prý dopisy, že si zaslouží pár facek. „U řezníka jsem měla smůlu na podpultové zboží, protože se na mě zlobil, že jsem nedovolila své seriálové mámě, aby měla milence.

Pak jsem si to ale vyžehlila, protože to celé dobře dopadlo, a řezník mě vzal zase na milost,“ vzpomínala.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...