První manželství Miroslava Žbirky tvrdě doplatilo na rozjezd kariéry!

Přezdívku Meky mu dali kamarádi z ulice podle kanadských hokejistů.

Slavným se Miroslav Žbirka (68) stal v osmdesátých letech. Mimo jiné vyhrál i populární anketu Zlatý slavík. Hvězdný vzestup ale odnesl jeho soukromý život. Naštěstí potom našel skutečně osudovou ženu.

Na hudebním projevu Miroslava Žbirky (68) je znát, že je napůl Angličanem – po mamince. Jeho otec byl československým vojákem, který se za války seznámil v Londýně s mladou Britkou. Tu si pak odvedl s sebou na Slovensko.

Také vás může zajímat ...

„Přijít z Trnavé Hory do Londýna, chovat se tam, jako že nic, a zaujmout Angličanku takovým způsobem, že se za ním odstěhuje do Bratislavy, to je podle mě hezký výkon. Rozhodně to svědčí o zdravém sebevědomí mého otce,“ konstatoval zpěvák.

Syn Jason (+25) se dvojici narodil ještě před koncem války, v roce 1944. Potom měli rodiče oblíbeného zpěváka dalšího syna a sám Miroslav se narodil až jako třetí v pořadí.

Starší sourozenci byli hudebně založení, hráli na kytaru a tím budoucího Zlatého slavíka inspirovali. Začal chodit do lidové školy umění, kde se učil hrát na různé nástroje. V té době také získal svoji přezdívku Meky, kterou má dodnes.

Útěk do kina

Za původem oné přezdívky je tak trochu anglický původ Miroslava Žbirky. Jako kluk hrával na ulici s kamarády hokej. Když sem přijelo kanadské mužstvo – což byl tehdy neobvyklý zážitek – mnoho hráčů mělo ve jménu „Mac“, což se čte „mek“.

Kluci věděli, že Miroslav má anglickou maminku, takže ho takto začali oslovovat. On tu přezdívku přijal. Jeden čas se dokonce snažil udělat si z ní oficiální pseudonym, což mu ovšem za minulého režimu neprošlo. V dětství moc průšvihů Miroslav neměl, na jeden si ale vzpomíná dobře.

To mu bylo pět let a on utekl z domova do kina, které promítalo nepřetržité pásmo dokumentů a grotesek. Vyplašení rodiče ho hledali, kde se dalo. Až po delší době někoho napadlo, že by mohl být v kině. Otec tam za ním přišel a našel ho v sále, ale Miroslav si ještě vymínil, ať s ním počká na jednu grotesku.

Když pak utekl znovu, už se do kina nedostal – všimla si ho jedna paní a upozornila policistu. Občas za své útěky dostal Meky na zadek, ale nic si z toho nedělal. „Byl jsem třetí, nejmladší z dětí, takže rodiče už na mě neměli tolik času,“ uvedl.

Největší životní trauma

Nejdrsnějším a nejtragičtějším dnem Mekyho života se stal 2. únor 1969. V pouhých pětadvaceti letech zvolil jeho milovaný bratr Jason dobrovolný odchod ze světa. Všechno bylo o to víc šokující, že nikdo netušil, proč se Jason takto rozhodl.

Zanechal po sobě dopis na rozloučenou. Miroslav ale neměl po celý život sílu ho otevřít a přečíst si ho. Bratrova smrt pro něho byla zásadní věc. Přiznává, že kvůli ní předčasně dospěl. Už se prý nikdy neusmíval jako předtím a z toho šoku se dostával po celý život.

Jasona měl skutečně hodně rád a viděl v něm životní vzor. „Snažil jsem se stejně vypadat, mít takové nápady, být tak vzdělaný jako on,“ popisoval. „A najednou tu nebyl.

Psychicky jsem se zasekl, byl jsem apatický, snad jsem se i změnil.“ Cestou ze smutku se pro něho stala hudba, která mu vydolovala z těla optimismus.

Písničky měly přednost

Ačkoliv je napůl anglického původu, do rodné země své matky se Meky dostal teprve v šestadvaceti letech. Tehdy byl už šest let ženatý a měl dceru Denisu (48). Proto odmítl možnost ve Velké Británii zůstat. Soukromý život ale poznamenala jeho úspěšná kariéra.

Nejprve začínal jako člen úspěšné skupiny Modus, kde zpívala i Marika Gombitová (64). Modus se ale rozpadl a poslední koncert se konal večer předtím, než Marika přežila těžkou autonehodu, po které zůstala upoutaná na invalidní vozík.

Miroslav se vydal na sólovou kariéru a byl velmi úspěšný, získal dokonce Zlatého slavíka jako první slovenský zpěvák. Utrpěla tím ale jeho rodina. Zpěvák se musel tvrdě snažit, aby uspěl a tak se doma zdržoval jen málo.

„Chtěl jsem skládat ta tak vznikly moje nejslavnější písničky,“ uvedl. „A kdyby mi dal dnes někdo vybrat, bude to stejné,“ dodal. Na dceru měl hodně málo času, na manželku také. Nebylo divu, že vztah nakonec dospěl k rozvodu. Mekyho první žena se později provdala a odstěhovala se za oceán, do Spojených států.

Velký příběh lásky

První setkání s osudovou ženou mělo být pracovní, ale odehrálo se poněkud jinak, než Kateřina Žbirková (53) plánovala. Tehdy byla ještě studentkou a měla v úmyslu s Mekym udělat rozhovor do školního časopisu.

Protože znala zákulisí pražské Lucerny, kde Miroslav koncertoval, podařilo se jí vniknout k němu do šatny. Byl z toho ovšem nečekaný trapas, protože ho zastihla ve chvíli, kdy vyšel ze sprchy a měl na sobě pouze ručník. Jiný zpěvák by možná vetřelkyni vyhodil, Miroslav ale s rozhovorem souhlasil, ovšem až příští den.

V obchodním domě se konala autogramiáda a Katka tam za ním měla přijít. K tomu plánovanému rozhovoru nakonec nedošlo. Oboustranně přeskočila jiskra a začal velký příběh lásky, který trvá dodnes.

Své city vůči dívce, která se stala jeho druhou manželkou, vyjádřil Meky v písničce Katka. Je jí vděčný i za to, že ho tak trochu vrátila zpátky na zem – při pohledu zpátky dobře ví, že mu sláva tehdy začala stoupat do hlavy.

Vztah nejprve tajila

Trochu problémů měl Meky s rodiči Kateřiny. Katka se před nimi snažila držet svoji známost v utajení, prý dokonce celý rok! „Meky za mnou tajně přijel na maturitní ples, neměl ještě řidičák, a tak přemluvil svého kamaráda, aby se obětoval a přivezl ho do Prahy,“ vylíčila.

„Kamarádka za mnou přišla s tím, že prý, že na druhém balkónu je Žbirka a jestli nepřijel za mnou. Tehdy mě napadlo, že on to snad i myslí vážně. Kamarád nás pak v autě vozil půl hodiny kolem Lucerny, zatímco mě začali hledat rodiče. Ale nedozvěděli se to ještě dlouho.“

Když pak pravda vyšla najevo, otec a matka Kateřiny se báli, že jim jejich dceru odveze zpěvák na Slovensko, takže před prvním setkáním s budoucím tchánem a tchyní byl Miroslav Žbirka dost nervózní.

Nakonec ale všechno dobře dopadlo. Svoji druhou svatbu tak prožil v roce 1988. Meky a Katka měli postupně dceru Lindu (30) a syna Davida (25).

Může se na ni spolehnout

Z Miroslava Žbirky a jeho druhé ženy se stal jeden z nejstabilnějších párů v showbyznysu. Zatímco Meky se věnuje hlavně své tvorbě a neustále skládá nové a nové pěkné písničky, Katka mu dělá manažerku. Zpěvák všechno nechává na ní a může být stoprocentně spokojen.

Od své životní partnerky se navíc dočkal několika nečekaných a příjemných překvapení. Kateřina ví, jak moc má její muž rád Anglii a legendární skupinu The Beatles. Proto od ní Meky k jedněm narozeninám dostal originální podpisy všech členů uvedené skupiny.

Další dárek byl pak ještě úžasnější. Snem asi každého muzikanta je zahrát si ve slavném londýnském studiu Abbey Road. Kateřině se podařilo zařídit, aby tam mohl nahrávat i Meky.

Ten potom uvedl: „Když jsem stál na místě, kde vznikly skladby jako Yesterday, a měl jsem tam možnost nahrát svojí písničku, tak od té chvíle už věci nebyly nikdy stejné.“

Žije v Praze, ale v Londýně si koupil byt

Než současná pandemie znemožnila možnost normálně cestovat, pobýval Miroslav Žbirka často v Londýně, odkud pocházela jeho maminka. Vynahrazoval si tak to, že mu Anglie byla většinu života odepřena.

„Neměl jsem po mámě žádný anglický pas, neměla ho koneckonců ani ona sama. Anglii jsem tak mohl jen obdivovat, mohl jsem o ní jen snít,“ vyprávěl. Symbolicky si koupil byt v domě, kam se jeho strýc jako malý kluk chodil vozit ve výtahu. Dnes žije Meky v Praze a momentálně nemůže ani na rodné Slovensko.

Při natáčení filmu ho překvapily některé vzpomínky

Do zákulisí pracovního i soukromého života Miroslava Žbirky mohli letos diváci nahlédnout prostřednictvím dokumentárního filmu Meky. S nápadem na natáčení za něho souhlasila Katka, ale výsledek zpěváka příjemně překvapil.

Líbilo se mu, že tvůrci na něho nelíčili žádné „pasti“ a nesnažili se dělat tajné záběry, o kterých by Meky nevěděl. A když se probíral svým archívem, překvapily ho některé vzpomínky. Sám tak viděl věci, na které už zapomněl nebo záznamy, o nichž netušil, že existují.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama