Pryč s pupínky

Mnoho žen trápí v dospělosti akné. Příčinou či spouštěčem mohou být genetické dispozice kouření, stres nebo třeba špatná kosmetika.

Nejčastějšími místy výskytu akné je obličej, záda, krk a paže. Dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology má pro vás tři rady, jak akné v dospělosti zmírnit a jak o pleť správně pečovat.

Také vás může zajímat ...

Vhodná kosmetika

Než zamíříte k dermatologovi kvůli léčbě akné, zkontrolujte svoji kosmetiku. Dost možná, že používáte krém či make-up, který akné podporuje. „Vhodné nejsou příliš hutné krémy, které nedovolí pokožce „dýchat“ a krémy mastné, které zhoršují ucpávání mazových žlázek,“ upozorňuje dermatoložka a dodává: „Ideální jsou naopak krémy, které obsahují retinoidy, kyselinu azelaovou nebo ovocné AHA kyseliny v nižší koncentraci.“

Správný jídelníček

Vhodnou prevencí, jak předcházet výskytu akné, je i úprava jídelníčku. Obecně se doporučuje racionální výživa bohatá na vlákninu, se sníženým obsahem živočišných tuků. Vhodné nejsou potraviny s obsahem jednoduchých cukrů a pečivo z bílé mouky.

„Někomu ke zlepšení vzhledu pleti pomůže omezení mléka, lepku a také dráždivých potravin jako je kakao, káva či kořeněná jídla,“ tvrdí Lucia Mansfeldová.

Zkuste laser

Úspěšné vyhojení akné může někdy vyžadovat kombinaci celkové i místní léčby. „V rámci přímého ošetření postižených míst se uplatňují masti s dezinfekčním a hojivým účinkem. V případě, že po vyhojení akné zůstávají na kůži pigmentové skvrny nebo jizvičky, lze provést takzvaný resurfacing pomocí CO2 laseru.

Jeho vlivem dochází v hluboké vrstvě kůže k obnovení tvorby kolagenních vláken. Pleť se postupem času vypíná, jizvy se vyrovnávají a vzhled postižené kůže se významně zlepšuje. Konečný výsledek laserového ošetření se projeví za dva až šest měsíců,“ říká dermatoložka.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...