Pusťte se do boje s lupy

Lupy patří k nejčastějším onemocněním vlasové pokožky. Ze zdravotního hlediska se nejedná o nic vážného, ovšem představují estetický problém. Poradíme vám, jak se s nimi vypořádat.

Většina z nás se s lupy během života setká. Pokožka hlavy svědí, bolí, pálí a ramena jsou pokrytá bílými šupinkami. Lupy dokážou tomu, kdo jimi trpí, pěkně znepříjemnit život.

Také vás může zajímat ...

Cukry i šampon

Lupy může vyprovokovat hned několik faktorů. Mezi ty nejčastější patří nevhodná vlasová kosmetika, časté fénování, hormonální změny, stres nebo nedostatek vitaminů skupiny B a betakarotenu.

V první řadě proto doplňte potřebné vitaminy a zlepšete péči o své vlasy. Z jídelníčku odstraňte přebytek cukrů, bílé mouky a alkoholu, a zařaďte do něj hodně čerstvé zeleniny a ovoce, luštěnin, libového masa a zakysané mléčné výrobky.

Masáž a bylinky

Speciální šampony proti lupům mohou pomoci, ale obvykle je třeba vyzkoušet jich více, než narazíte na takový, který bude vyhovovat konkrétně vám. Vlasům však můžete pomoci i jinak. Po umytí je opláchněte tymiánovým či šalvějovým odvarem, nebo vodou s citronem či octem, to stabilizuje pH pokožky.

Jako podpůrná léčba se doporučuje i pravidelná masáž hlavy konečky prstů.

Navštivte doktora

Běžné lupy se mohou změnit v kožní nemoc zvanou seboroická dermatitida. Vzniká z podobných příčin jako lupy, reakce pokožky je však mnohem silnější a nápadnější. Pokožka zarudne, šupinky jsou větší, více zabarvené dožluta a mastnější.

Jakmile tyto příznaky na své pokožce objevíte, zajděte ke kožnímu lékaři či trichologovi, který provede vyšetření vlasové pokožky a doporučí adekvátní léčbu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...