Radoslav Brzobohatý – F. L. Věk ho proslavil, ale agenta Bláhu si užil

Jako správný kluk nepatřil mezi vzorné žáky. Průšvihářem zůstal navždycky. Měl hrát majora Zemana, za svůj drzý jazyk si ale vysloužil roli padoucha Bláhy. I toho ale ženy milovaly.

Když potřebovali do filmu někoho, kdo vypadá a chová se jako pořádný chlap, zašli za ním. Radoslavu Brzobohatému totiž osud přidal ke genové výbavě chlapáka i pořádnou porci hereckého talentu. Uměl zahrát všechno. Kriminalisty i kriminálníky, šlechtice i vesnické chasníky, noblesní gentlemany i nenapravitelné sukničkáře.

Také vás může zajímat ...

Pohled do rodokmenu Brzobohatých nám ale žádné talentované kumštýře neodhalí. Najdete jen samé námořníky, kam jen rodinné archivy sahají. Podědil po nich úžasnou postavu a svaly větrem ošlehaného mořského vlka, které mu dopomohly k nejedné roli. Na moře, či alespoň na velké řeky, ho to ale nikdy moc netáhlo. Své svaly chtěl původně uplatnit coby vrcholový sportovec.

Ale nakonec to všechno dopadlo jinak.

Zamiloval si ochotníky

Gymnázium ve Valašském Meziříčí se pro něj stalo po všech stránkách osudovým. Díky svému báječnému češtináři se poprvé v životě nechal okouzlit divadlem. Jenže pak přišel vyhazov ze školy. Původně nevinné študácké žertíky se trojici spolužáků vymkly z ruky. A ačkoli jim škola posléze nabídla, aby se vrátili, postavili si svou tvrdou valašskou hlavu.

Tak se z gymnazisty Brzobohatého stal učeň v krnovské textilce v oboru mechanik pletařských strojů.

Až budoucnost ukázala, jak skvěle se tenkrát rozhodl. Na učňáku totiž v té době vzniklo ochotnické divadlo. Mladí textiláci byli tak zapálenými, a zároveň dobrými herci, že se na jejich představení začali chodit dívat i profesionálové. A taky na ně během svého zájezdu zavítali herci Národního divadla.

Ladislava Peška (†79) výkon mladého Brzobohatého zaujal natolik, že si ho pozval na slovíčko k sobě na hotel.

Nechal mu odehrát několik náročných etud.

A když Brzobohatý skončil, řekl mu, ať jde studovat DAMU. Že se za takový talent rád přimluví. Zkušený herec svůj slib opravdu splnil, a nejenom to. Stal se dobrým andělem Radoslava Brzobohatého. Už během školy se postaral o to, aby začínající herec dostal šanci zahrát si na prknech Národního divadla.

A když za ním po promoci jeho chráněnec přišel poprosit o radu, moudrý Pešek mu řekl, ať se sbalí a odejde. Být v Národním je sice fajn, jenže herecké řemeslo se nejlépe naučí na oblasti, v malých divadlech. Byl prý skvělým učněm, talent se u něho snoubil s pracovitostí a pokorou.

Proto s ním režiséři rádi spolupracovali. Kromě toho mu k rychlému postupu po kariérním žebříčku pomáhalo, že vypadal jako chlap, kterého muži obdivovali a ženy milovaly. Poptávka po takových typech byla odjakživa u filmu velká.

Mezi režiséry se také rychle rozneslo, že tomuhle chlapíkovi diváci jeho role charakterních, svérázných chasníků, kteří dokážou zlomit ženské srdce, ale taky držet své slovo, prostě věří.

A brzy také zjistili, že tenhle nedávno ještě student zahraje s noblesou kladného hrdinu stejně jako záludného záporáka, ať už si vybavíme Bláhu z 30 případů majora Zemana, nebo Mrakomora z pohádky Princ a Večernice. Jeho čaroděj se dokonce stal oblíbenou postavou různých halloweenských party, což svědčí o tom, že tento mužný Valach boduje u mladé generace dodnes.

Slavný F. L. Věk

Byly to film a televize, které mu od začátku ukazovaly svou nejhezčí tvář. Dostával jednu krásnou roli za druhou. Mezi ty nejúžasnější patřil jistě seriálový F. L.Věk. Pravdou ovšem je, že tuhle postavu neměl Brzobohatý příliš v lásce. Stěžoval si, že Věk je na něj až příliš slušný mužský. Že se v jeho kůži nemůže pořádně vyřádit.

Na druhou stranu právě tento seriál pro něj byl osudovým, co se osobního života týče. Během natáčení si totiž vzal svou druhou manželku, kolegyni Jiřinu Bohdalovou (88). Zatímco poslední hercovy vztahy byly veřejně hodně propírány, o jeho mladých románcích se toho ví málo. Jeho první láskou byla Svatoslava Macháčková.

Byla to krásná, silná a prý platonická láska. Dívka ale měla nějaké velké problémy a Radek nebyl právě nablízku, aby se mu svěřila a utěšil ji. Krásná Svatoslava spáchala sebevraždu a Brzobohatý si to dlouho vyčítal. Když se vzpamatoval, zalíbila se mu spolužačka z DAMU Jarmila Kolářová (85). Ta se stala jeho první ženou, se kterou měl dceru Radanu (57).

Manželství se ale brzy rozpadlo.

Co na srdci, to na jazyku

Ovšem Jiřina s Radkem se rychle stali snovým párem českého showbyznysu. Když se spolu objevili před kamerou, zdálo se, že nehrají podle scénáře. Že jsou to oni sami. A tak ji coby Václav podváděl v komedii Žena na kolejích a společně prožívali hrůzu v legendárním trezorovém filmu Ucho.

On sám se pak nenechal zlomit coby sedlák František z filmu Všichni dobří rodáci a jako nadporučík Král vedl skupinu parašutistů, kteří ve filmu Atentát zbavili tuto zemi Reinharda Heydricha.

Nebylo pro něj těžké zahrát stejně skvěle vysloužilého kasaře, špičkového kriminalistu nebo zedníka. Jenže pro Radoslava Brzobohatého vždycky platilo: co na srdci, to na jazyku. Věčně lítal v nějakém průšvihu. A tak se stalo, že když měl dostat roli majora Zemana, tvůrci na Kavčích horách narazili. V hlavní roli se objevil Vladimír Brabec (85).

A Brzobohatému nakonec přiklepli roli seriálového vyvrhele nadporučíka Pavla Bláhy.

Po revoluci o Brzobohatého služby nebyl takový zájem, jaký by si zasloužil. Největší ránu dostal v okamžiku, kdy za dramatických okolností opustil milované Divadlo na Vinohradech. Důvodem byly jeho neshody s čerstvě dosazenou ředitelkou Jiřinou Jiráskovou (†81). „Když byla ředitelkou na Vinohradech, tak Radek, tehdy v plné síle, přestal dostávat role.

Nehrál nic, byl tam jako rekvizita. Nechtěl odejít, čekal, že dostane třeba k pětašedesátinám krásnou roli, ale nic. Paní Jirásková ho tam prostě nechtěla,“ postěžovala si po smrti Brzobohatého jeho třetí žena Hana Gregorová (67). Tvrdohlavý Valach reagoval logicky. Dal výpověď.

Zradilo ho srdce

Ze dna ho tenkrát dostala jeho žena Hanka. To když ho dostrkala k tomu, aby si zařídil vlastní divadlo. „Zachránila mi tím život,“ připustil v jednom z rozhovorů. Najednou ho bylo zase plno. Šéfoval divadlu, lanařil kolegy, hrál, až se z něj kouřilo. A taky se znovu objevil na obrazovce. V nekonečné Ulici hrál sympatického majitele Království hraček Krále.

A taky se nadlouho upsal úspěšnému seriálu Vyprávěj. Oblíbeného Františka Kopeckého hrál ještě dva dny před svou smrtí. Točil tenkrát svou seriálovou smrt. Nikdo v tu chvíli netušil, že je to současně poslední filmový záběr jeho života. Už během odpoledne si stěžoval, že mu není dobře. A druhý den už nebyl mezi živými. Doslova mu puklo jeho velké chlapské srdce. Zemřel den před svými 80.

narozeninami.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama