Radost ze sklizně

Zahrada nyní celá kvete a za péči vás obdarovává štědrou úrodou. I na konci července však ještě můžete některé druhy zeleniny i květin vysévat a vysazovat. A ostatní podpořit v růstu, kvetení i zrání.

Je čas sklizně, zalévání i hnojení. A také dalších výsevů. Mladé rostlinky důkladně zalévejte. V době klíčení nesmí zaschnout. Prospěje jim i lehké zastínění.

  1. Vysévejte letní salát. Do podzimu stihne dorůst i mrkev, zejména baby karotka. Rovněž letní odrůdy ředkviček můžete stále vysévat, nejlépe do polostínu. Z košťálovin má šanci do zimy dorůst kedluben, brokolice, růžičková kapusta, kadeřávek. Z cibulové zeleniny je to ozimá cibule a pórek. Poslední vhodný termín nastává i pro výsev keříčkových fazolek a hrášku.
  2. Rajčata zalévejte pravidelně, aby plody nepraskaly. Ale pouze ke kořenům, aby vlhkost na listech zbytečně nepodpořila rozvoj houbových chorob. .
  3. Plody cuket sklízejte mladé. Budou chutnější a podpoříte tak násadu dalších květů a plodů. Při rozvoji padlí pomáhá ranní kropení listů a postřik přípravky na bázi olejů, kaseinu a lecitinu.
  4. Nezapomínejte na hnojení plodové zeleniny. Pro rajčata, papriky, mochyně, lilky, dýně, melouny, cukety je ideálním hnojivem zkvašený drůbeží trus. Hnojení organickými hnojivy je ideální kombinovat s mulčováním, které uchovává půdu kyprou.
  5. Květiny chraňte před mšicemi a dalším savým hmyzem. Sice je většinou nezahubí, ale oslabí je a přenášejí virová onemocnění. Vhodnou ochranou jsou postřiky na bázi řepkového oleje a lecitinu.
  6. Pravidelnou péči vyžadují i přenosné rostliny v nádobách, jako jsou pelargonie, petúnie, fuchsie a begónie. Stínomilné fuchsie a begónie by však slunci být vystaveny neměly – i přesto v horkých dnech trpí a zavírají průduchy, zalévejte je proto pouze ráno či večer, kdy teplota poklesne.
  7. Ovocné stromy, které nesou množství nezralých plodů, se za suchého počasí důkladně zalijte. Spíše než častá a povrchní zálivka je prospěšné jednou za týden okolí stromu vydatně prolít – ráno či večer, odstátou, nejlépe dešťovou vodou a půdu mulčujte posečenou trávou.
  8. Výhony jednou plodících odrůd maliníku, ze kterých jste již sklidili všechno ovoce, můžete nízko nad zemí ustřihnout.
  9. Po sklizni je vhodná doba k prořezání korun především u třešní a višní. Proti červivosti plodů u jabloní a hrušní v příštím roce upevněte kolem kmenů stromů lapače z vlnité lepenky, ve kterých se housenky uvelebí na zimu. Na konci podzimu je odeberte a spalte.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...