Rady, jak cvičit mozek

Zlepšení paměti závisí už i na jednoduchých činnostech.

Už od dvaceti pěti let se naše paměť začíná zhoršovat. Ale první příznaky poruchy zaregistruje většina z nás až po padesátce, když se začnou objevovat problémy.

Ale když víte, jak na to, může být váš mozek fit třeba do sta. Duševní svěžest totiž v podstatě závisí na našem životním stylu. Čím zdravěji žijeme, tím lepší je
i náš pamětní potenciál.

Také vás může zajímat ...

1. Trénujte

Bez tréninku paměť ochabuje. Tím může být hraní deskových her, učení se jazyků nebo třeba četba. Když vsadíte na prevenci, oddálíte nástup potíží. Pozorujete, že se vaše paměť zhoršuje?

Zkuste cílený trénink. Ve větších městech pořádají speciální kurzy, na internetu jsou stránky, kde vám „ušijí“ cvičební program na míru. Do chytrého telefonu si můžete stáhnout aplikaci na trénování paměti.

2. Hodujte

Potraviny prospěšné pro mozek naštěstí patří mezi ty, které většině lidí chutnají. Grilovaná ryba, zeleninový salát, kvalitní hořká čokoláda, jablka, oříšky, hroznový džus.

Zařadit do jídelníčku potraviny pro mozek je vlastně příjemné. Navíc si po obědě můžete klidně dát kávu a večer deci kvalitního červeného vína. Obojí totiž vašim „malým šedým buňkám“ prospívá.

3. Dopujte se kyslíkem

K tomu, aby pracoval na plné obrátky, potřebuje mozek hodně kyslíku. Když ho máte málo, cítíte se unavení. Při dlouhodobém nedostatku chátrá paměť rychleji.

Více životodárného plynu pro mozek vám může přinést kyslíková terapie. Nechce se vám za ni utrácet? Udělejte si každý víkend výlet do přírody. Svižná chůze lesem se postará o to, že tělo dostane, co potřebuje.

4. Nebuďte sami

Samota člověku škodí. Naopak kontakt s lidmi mozku velmi prospívá. Čím víc máte přátel a čím jsou vaše společenské kontakty pestřejší, ať už jde o věk, koníčky, nebo zaměstnání, tím lépe. Různí lidé přinášejí do vašeho života různé podněty a to je to, co povzbuzuje mozek k lepší činnosti a posiluje vaši paměť.

5. Věnujte se koníčkům

Činnost, která vás baví, vám zároveň i prospívá. Navíc informace, které vyhledáváme kvůli našim zálibám, si pamatujeme lépe než ty, které si prostě zapamatovat musíme, třeba kvůli zaměstnání.

Mít koníčky je prospěšné a na to, do jak vysokého věku se udržíte v psychické pohodě, to má vážně velký vliv. Prospěje vám i sport a pohyb.

6. Vsaďte na bylinky a potravinové doplňky

V posledních letech se čím dál tím větší oblibě těší tzv. chytré drogy. Jedná se o látky, které zlepšují zásobování mozku krví nebo se starají o výživu nervových vláken. Zkusit můžete také bylinky, často dokážou totéž, i víc.

Lepšího prokrvení mozku dosáhnete třeba s ginkgo bilobou, ke zpomalení stárnutí a udržení mozku v kondici může pomoci pupečník asijský, ženšen, bakopa drobnolistá nebo rozchodnice růžová.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...