Rakytník léčí a regeneruje pokožku

Sušené i čerstvé plody rakytníku léčí spoustu neduhů, včetně nemocí kůže. Při vnějším používání hojí nejrůznější rány, popáleniny, omrzliny, opruzeniny a další kožní neduhy.

Zdraví z rakytníku

Také vás může zajímat ...

Plody rakytníku obsahují velké množství vitaminu C, A, E, F, D, K, skupiny B a rutin, tedy vitamin P. Například jeden kilogram plodů pokrývá téměř půlroční spotřebu vitaminů C a A. Dále hořčík, železo, síru, bór a titan, pektiny, třísloviny, flavonoidy a organické kyseliny.

Podporuje celkovou imunitu.

Rakytníkový olej

Tento olej je bohatý na nenasycené mastné kyseliny, které přispívají k tvorbě přirozeného lipidového pláště pokožky. Rovněž vitaminy A a E jsou nejlepšími prostředky na pokožku.

Zvyšují její pružnost, vyživují jí, podporují hojení ran a jizev, zabraňují vzniku zánětlivých projevů pokožky, podporují procesy látkové výměny v kůži, mají léčebný vliv na různé kožní choroby, omezují tvorbu vrásek a udržují jí hedvábně jemnou.

Proto je tento olej výborným kosmetickým prostředkem na ošetření pokožky a masáže.

Domácí medicína

Plody rakytníku usušíme na mírně teplém místě, musí si zachovat svoji původní barvu a vůni. Pak je rozdrtíme a zalijeme panenským olivovým, mandlovým či sezamovým olejem, dbáme na to, aby byla drť dobře zakrytá. Necháme 3 týdny stát na teplém místě. Denně protřepáváme. Po uplynutí této doby dobře přecedíme, nalijeme do tmavé skleněné lahve.

Používáme na ošetřování pokožky nebo vnitřně a jednou denně 1 čajovou lžičku.

Prospívá játrům, slinivce, léčí také žaludeční vředy, podporuje hojení…

Pleťová maska z rakytníku

Potřebujeme: 2 lžíce rozmačkaných plodů rakytníku nebo 1 lžičku rakytníkové šťávy, 2 lžíce tučného tvarohu, 1 lžičku tekutého medu Postup: Všechny ingredience smícháme dohromady, hotovou směs nanášíme na obličej a dekolt a necháme 20 minut působit. Poté opláchneme. Kúra proti padání vlasů Potřebujeme: 100 g listů a plodů a ½ l vody. Postup: Vše povaříme asi sedm minut.

Pak dobře scedíme a pravidelně po dobu šesti týdnů popíjíme 3x denně 0,1 l.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...