Recepty z rýmovníku

Sirup na bolest v krku

Připravuje se podobně jako mnoho dalších sirupů (např. javorový, pampeliškový, smrkový atd.). Potřebovat k tomu budeme alespoň 50 větších listů, očištěné citrony nakrájené na plátky a med. Propláchnuté lístky překrájené na půlky vrstvěte do sklenice střídavě s citronem a medem, dokud nebude nádoba plná. Uzavřeme a necháme stát za oknem.

Po několika týdnech přecedíme a sirup uchováváme v lednici.Sirup můžeme užívat po lžičkách při bolestech v krku nebo dýchacích potížích, případně jím můžeme sladit čaj.

Mast na popáleniny

Mast z rýmovníku je vhodná na promazávání kůže, při lehkých popáleninách nebo kožních zraněních, ale také při potížích s průduškami (promazávání hrudníku) a k masážím chodidel při nachlazení.

Připravíme ji z 200 gramů sádla a zhruba dvaceti větších listů rostliny. Nejlépe do rozehřátého horkého sádla přidáme čerstvě utržené listy rýmovníku a za stálé teploty necháme zhruba dvě hodiny louhovat.

Směs občas promícháme. Po vychladnutí necháme ztuhnout v lednici a po 24 hodinách opět rozehřejeme a dvě hodiny louhujeme. Mírně vychladlou směs přecedíme do nachystané nádoby a uchováváme v chladu.

Na rýmu a nachlazení

Stačí utrhnout list rýmovníku, pořádně ho omýt, zalít horkou vodou a nechat pět minut louhovat.Pijeme ho co nejteplejší. Jeho chuť je nevtíravá a pít se dá kdykoliv – nejen při nachlazení. Chutná skvěle..

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...