Řekl, že Husák je vůl. A dostal padáka.

Největší aplaus zažil, když ho v cirkuse holila slonice.

Herec Karel Augusta.

Před kamerou se objevil ve více než sto padesáti filmech a seriálech. Stal se mistrem malých rolí. Ty velké režiséři Karlu Augustovi nedávali. Měl totiž pověst herce, který dává přednost alkoholu.

U Augustových v předsíni visívala na věšáku železničářská čepice. Hlava rodiny totiž pracovala jako strojvedoucí. Za moc perspektivní povolání to otec ale asi nepovažoval. Tvrdil, že jeho syn Karel musí mít solidní zaměstnání. A poslal ho studovat obchodní akademii.

Také vás může zajímat ...

Do prezidentské kanceláře nechtěl

O tom, že vzorný syn školu neflákal, svědčí fakt, že když tu Kancelář prezidenta republiky hledala schopného mladého úředníka, nabídli jí právě Karla. Jenže ten o tom nechtěl ani slyšet. Chtěl studovat dál. Na konzervatoři se zapsal na klavír, flétnu a harmonii. Na DAMU navíc získal herecké vzdělání.

Klaun a konferenciér v jednom

A k tomu měl ještě jednu vysokou. Školu života. Ještě před vojnou se nechal zaměstnat jako klaun a konferenciér v cirkusu Aeros. Občas posmutněle dodával, že se tam dočkal největšího potlesku ve svém životě. „Vystupoval jsem se slonicí, která mě holila. Měli jsme pokaždé potlesk jako blázen,“ chválil si spolupráci se zvířecí partnerkou.

Jako půdař Picmaus v Panoptiku Města pražského

Za rok zvládl 12 filmů

Stejně jako v jeho milovaném cirkuse musí každý umět všechno, i Karel Augusta byl schopen před kamerou zahrát jakoukoliv roli. Pokaždé, když potřebovali filmaři udat štěk, který nikdo nechtěl, zavolali Augustovi. Statistikové zjistili, že si tak například v roce 1975 zahrál ve dvanácti filmech.

Zvládal devatero řemesel

Jednou se objevil se školnickou čepicí a koštětem v ruce, podruhé otevíral dveře do svého taxíku. Před kamerou si zahrál příslušníka VB i pana faráře. S nářadím v ruce se bez mrknutí oka hrnul k ústřednímu topení, v jeho filmografii najdete i lorda, právníka i kata. Vždycky tvrdil, že zvládne devatero řemesel. U filmu to bezezbytku dokázal.

Slavný bratranec Ludva

Těch rolí, v nichž jsme si ho zapamatovali do konce věků, pohříchu nebylo moc. Určitě si vzpomenete na bratrance Ludvu z komedie Vrchní, prchni! nebo hotelového vrátného Freddyho Rogerse z černé komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku. V Dívce na koštěti zazářil jako biskup, v Jáchyme, hoď ho do stroje navlékal modráky coby mechanik Toník.

Pil vlastně odjakživa

A to je vlastně všechno. Postaral se o to alkohol. Pít všechno, co před něj postavili na stůl, se naučil už na své první herecké štaci v Uherském Hradišti. A své ničivé životní lásky se nezbavil do konce života. Neposlouchal přátele, kteří mu doporučovali, ať se jde léčit. Že takto jen zabíjí svůj obrovský komediální talent. Neslyšel, nebo nechtěl slyšet.

V seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka byl šéfkuchařem Slívou.

Dáte si stehýnko, nebo prsíčka?

Když jednou silně podroušen zapomněl, že i stěny v oblíbené hospodě mají uši, zařval na celý lokál, že Husák je vůl. Udali ho. Z divadla ho vyhodili a na Barrandově pro něj najednou nezbývaly ani pověstné štěky. Najednou měl dokázat, že se uživí i rukama. Zvládl to.

Starousedlíci z pražského Černého mostu zase občas vzpomínají, jak prodával znamenitá grilovaná kuřata v místním stánku.

Jak se stát mistrem kuchařem

Na čas vyjel mimo Prahu na čerstvý vzduch a pomáhal kamarádovi na salaši. Chvíli se živil jako skladník. Když mu další kamarád nabídl místo v hospodě, pojal to ve velkém a udělal si kuchařské zkoušky.

Takže když dostal od filmařů milost a dostal roli šéfkuchaře Bohouše Slívy ve slavném seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka, byl jedním z mála, který se uměl postavit ke sporáku.

Minulost ho dohnala

A ještě k jedné změně došlo. To když se zamiloval do své kolegyně, baletky Dagmar. Kvůli ní se rozhodl skončit se svou alkoholovou závislostí. Dokonce se léčil v proslulé nemocnici U Apolináře. Začal sportovat, zatočil se svou nulovou životosprávou. Shodil přes třicet kilo. Ale bylo pozdě. Alkoholová minulost ho dohnala. Mistr malých rolí zemřel na selhání ledvin ve věku nedožitých 63 let.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...