Richard Hes – Talentovaný bohém

Život taneční je život krátký. Richard Hes žil rychle, ale intenzivně.

Pohyb, tanec i mrštnost měl v krvi. Pro malého, čiperného chlapečka bylo tancování vším. Richard Hes se poprvé zviditelnil už v roce 1976, kdy hrál jednu z dětských rolí ve filmu Ať žijí duchové. Nikdo se nedivil, když se rodák z Mladé Boleslavi po vzoru kamaráda Jana Čenského (58) přihlásil na konzervatoř, konkrétně na její taneční oddělení.

Také vás může zajímat ...

Roku 1986 založil legendární taneční skupinu UNO.

Tanec v alkoholu

Základ souboru utvořili absolventi jednoho ročníku tanečního oddělení Pražské konzervatoře, kteří se již v průběhu studia pod vedením Richarda Hese věnovali novým tanečním směrům. Během osmdesátých let přineslo UNO na česká jeviště sehranou taneční skupinu, která neměla ve svém oboru konkurenci. Stala se vítaným partnerem hvězd české popmusic.

Skupina UNO spolupracovala s Jiřím Kornem (70), Lucií Bílou (53), Helenou Vondráčkovou (72), Josefem Lauferem (80) i Danielem Hůlkou (51). Její členové připravili i několik ryze tanečních projektů. Mimo jiné Dance Express, Šachmat, Carmen. Nad tím vším bděl tanečník a choreograf, o jehož fenomenálním talentu nemůže být sporu.

V devadesátých letech skupina UNO účinkovala v muzikálech a od roku 1999 připravovala produkce pro Křižíkovu fontánu, jmenujme například Malou mořskou vílu, Carmen, Romea a Julii. Právě Hes se podepsal pod choreografie divácky mimořádně úspěšných muzikálů, jako Dracula, Cats, West Side Story nebo Monte Cristo, případně Golem a Noc na Karlštejně.

„On byl na nás pes, ale my jsme zase byli sebevědomí a řekli jsme si, co chceme a co ne. A on byl přístupný v tom, že naše námitky uznal. Byl také dobrý v tom, že na nás uměl i docela dobře poznat, kdo se pro jakou úlohu typově hodí,“ hovoří o Richardovi jeho spolužák a zároveň člen skupiny UNO Václav Höfler (57).

Mimo tréninky šéf skupiny UNO pes nebyl, v takových chvílích se měnil v zábavného kumpána. „Stres a napětí na sále a dril se musí vyvažovat určitou pohodou. No a jistou roli tam hrál alkohol. To se ví, že alkohol samozřejmě uvolňuje,“ míní Höfler.

Kolegové tanečníci si stěžovali, že s úspěchy se jim Hes proměňuje před očima.

Neunesl slávu

„Choval se tak nějak nabubřele, prostě z něj bylo cítit: Ano, mám něco za sebou, já jsem pan Někdo. U ostatních velkých umělců jsem se naopak setkal s tím, že u nich převládá skromnost. Říká se, že někteří slávu neunesou, což si myslím, že se mu stalo. Dával všem na odiv, že: já jsem teda dobrej,“ podotýká Hesův spolužák z konzervatoře.

Bohémská Hesova povaha v něm spolu s nadměrnou konzumací alkoholu probudila nespolehlivost, ale do té doby to byl velký borec. Podle těch, kdo ho znali, dal Richard Hes tanci jiný, lepší význam a rozměr. „UNO, to byla známka kvality,“ pochvaluje si Václav Höfler. „Bylo to Karel Gott a taneční skupina Uno, ne Karel Gott a někdo tam vzadu vykopává nohama a holky vrtěj zadkama.

Richard chtěl taneční umění povýšit. To se, myslím, povedlo.

Zaplať pánbůh.“

Rozmlátil nábytek

„Když jsem dělal pod jeho vedením, byl tvrdej, přísnej, ale vykřesal ze mě neuvěřitelné,“ vzpomíná zpěvák Pavel Vítek (57). „S Richardem byla i náramná legrace, hlavně když tanečnicím ukazoval, jak má být ženská sexy, to byl nepřekonatelnej. Byla to divoká osoba, je smutné, že zatímco ostatní to zvládli, jemu se to stalo osudným.“ dodává zpěvák.

Říká se, že když zapil prášky alkoholem, byl jako vyměněný a pro ránu nešel daleko. I to byl důvod, proč matka jeho dvojčat Marcela Karleszová (56) sbalila kufry, děti a odstěhovala se. Stalo se, že přišel domů, řval a pod vlivem alkoholu rozmlátil nábytek. „Ze začátku bylo naše soužití skvělé, koupil domeček, bral mě na báječné dovolené.

I když už pil, myslela jsem si, že se mu to nemůže vymknout z rukou. To jsem se pak divila, co se s ním dělo,“ vzpomíná tanečnice. Sám Hes se přiznal, že neví, co zhruba sedm let svého života dělal, má to prý vygumované. Zadlužil se, a kdyby mu kamarádi nezaplatili pobyt v bohnickém hospicu, skončil by na ulici. Alkohol a prášky mu ale podlomily zdraví.

Zemřel v únoru 2014 na rakovinu slinivky.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...