Říkali mu Švorcová v kalhotách

Muž na radnici ještě stačil dotočit Rodáky. A pak v tichosti odešel.

Patřil mezi živoucí symboly minulého režimu. Podle toho vypadaly i jeho role. Kolegové ale nedají na Zdeňka Buchvaldka dopustit. Když mohl, pomohl. A nikomu z nich prý neublížil.

Na jeho cestě k herecké slávě byste nenašli smítko, o které by snad mohl zakopnout. Krátce po skončení 2. světové války složil maturitu na uměleckém gymnáziu. A na DAMU se ho ujali ti nejlepší profesoři – Karel Höger, Vlasta Fabianová, Ladislav Pešek.

Také vás může zajímat ...

Doba si žádala nové hrdiny

O tom, co bude hrát, bylo v podstatě od začátku jasno. Nejlépe to vystihl ten, kdo řekl, že doba si žádala uvědomělé hrdiny s vizáží slušných hochů. A přesně tak mladý absolvent herectví vypadal. I proto dostal hned po studiích velkou roli v hudební agitce Zítra se bude tančit všude.

Ve filmu Zítra se bude tančit všude hrál mladého vědce Pavla, který nakonec propadne folklóru.

Pomyslný dárek od strany

Jako zapálený komunista dostal od strany brzy pomyslný dárek. Říkalo se, že filmoví a televizní tvůrci dostali pokyn, že Buchvaldka v žádném případě nesmějí obsazovat do záporných rolí. Faktem je, že pokud potřebovali angažovaného hrdinu, byl mladík tou první volbou.

Svatozář pro předsedu Bavora

To, jak vypadalo praktické plnění rozkazu shůry je nejlépe vidět na dodnes populárním seriálu Muž na radnici. Nebýt toho, že seriál vznikal v normalizačním období, svítila by patrně předsedovi Městského národního výboru Františku Bavorovi nad hlavou jasná svatozář. Dokáže se porvat za práva obyčejných lidí, kteří touží po novém bydlení.

Po tragické smrti manželky navíc přebírá roli hlavy rodiny a ochránce svých dětí.

Vyšetřil, kdo zabil stopařky

Jednou rolí se ovšem zapsal do dějin české kinematografie. To když si s velkou chutí zahrál vyšetřovatele kapitána VB Kameníka v kriminálním hororu Smrt stopařek. Zvládl to úplně dokonale. A protože to stejné platí i o obětech sadistického vraha Martě Vaňkové (Dagmar Patrasová) a Evě Říhové (Jana Nagyová) není divu, že se zvláště divačkám ježí chlupy hrůzou i po 38 letech, které uplynuly od premiéry.

Azyl pro vyvrhelku Štěpničkovou

Vraťme se ale k Bavorovi. Hercovi kolegové a přátelé sem tam naznačují, že role Bavora nebyla Buchvaldkovi vůbec vzdálená. Vždyť v Realistickém divadle, které řídil, se leckdy hrálo to, co by jinde neprošlo. A poskytl azyl i několika protirežimním hříšníkům, jako například herečce Jiřině Štěpničkové. Na svého profesora nedali dopustit ani jeho studenti na DAMU.

Všichni se shodují na tom, že když nemohl pomoci, tak aspoň neškodil.

V seriálu Muž na radnici se svou filmovou dcerou Milenou Steinmasslovou

Stropnického poslal do Mostu

Jak kdysi prozradil Martin Stropnický, pomohl k cestě do velkého hereckého světa i jemu. To když mu jeho špatný kádrový profil zamezil, aby se napoprvé dostal na DAMU. „Doporučil mi tenkrát, abych nastoupil jako elév do Mostu.“ Proč? Mladý Stropnický tak měl rok na to, aby se řádně kádrově zocelil. A když nadešel správný čas, objevil se na přijímačkách znovu.

Vzali ho i proto, že se za něj zaručil Zdeněk Buchvaldek.

Ještě stačil dotočit Rodáky

Zatímco v sedmdesátých letech měl přeplněný diář, v dalším desetiletí hereckých příležitostí ubývalo. Doba Bavorů a podobných rolí přece už byla dávno pryč. Tou poslední životní rolí Zdeňka Buchvaldka byl primář Jiřička z televizního seriálu Rodáci. Pár týdnů po poslední klapce herec a profesor v tichosti v devětapadesáti letech zemřel. Podrobnosti jeho skonu se veřejnost nikdy nedozvěděla.

Říkalo se, že na vině bylo dědičné prokletí Buchvaldkova rodu – vážná srdeční choroba.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

reklama