Riziko trombóz na cestách

Vznik krevní sraženiny v cévách dolních končetin hrozí tehdy, když člověk nemá delší dobu dostatek pohybu. Proto patří mezi častá cestovní rizika. Nejvíc jsou cestovní trombózou ohroženi lidé při dlouhém letu letadlem. Mezi rizikové skupiny patří lidé s nadváhou, kuřáci, ženy užívající hormonální antikoncepci a lidé se zvýšenou srážlivostí krve.

Vznik sraženiny se projevuje bolestí, zarudnutím, otokem končetiny, v které k ucpání cévy došlo.

V případě, že se trombus, kousek sražené krve, uvolní a začne putovat tělem, hrozí plicní embolie nebo mrtvice.

Prevence je jednoduchá

Také vás může zajímat ...

Důležité je udržet krevní oběh v pohybu a zabránit houstnutí krve z nedostatku tekutin. Hodně pijte, za pět hodin cesty byste měli vypít alespoň litr neperlivé vody. Hýbejte se. I v letadle si každou půl hodinu udělejte přestávku a projděte se uličkou. Pokud jedete autem, dělejte si přestávky maximálně po dvou hodinách a na odpočívadle u dálnice se důkladně protáhněte.

Jestliže máte potíže s křečovými žilami nebo trpíte pocitem těžkých nohou, pak si na delší cesty berte kompresní punčochy.

Ty nohy stáhnou a odlehčí.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...