Role veksláka Romanovi Skamene pomohla, když se dostal do kritické situace!

„Byl jsem divoký, asi proto se ze mě stal herec. Celý život jsem byl trochu grázl a teď jsem klidný venkovský důchodce.“

V jedné ze svých slavných dětských rolí hrál Roman Skamene (65) prince i chuďase. Dá se říct, že něco podobného si prožil i v dospělosti, když se pustil do podnikání a dostal se do dluhů!

Herec Roman Skamene (65) vyrůstal do čtyř let v Plané u Mariánských Lázní, později se shodou náhod přestěhoval do Plané nad Lužnicí. „V obou Planých byl můj tatínek polesný a potom hajný,“ prozradil.

Také vás může zajímat ...

Šokující později pro kluka z venkova bylo, když se rodina přestěhovala do Prahy. Maminka měla totiž pocit, že tam budou mít Roman i jeho sestra větší uplatnění. A nemýlila se!

Pro dopisy chodil s kufrem!

Romanova máma správně ve svém synovi odhadla herecký talent a tak ho posílala na různé konkurzy. Protože byl menší postavy a vypadal o hodně mladší, ztvárnil ve třinácti letech žáka druhé třídy ve filmu Útěk. Ten mu ale ještě moc slávy nepřinesl, protože brzy po dokončení šel do trezoru.

Popularita přišla až se seriálem Záhada hlavolamu a později s dvoudílným televizním filmem Princ a chuďas. To už se z Romana stala opravdová hvězda. „Pro dopisy od fanynek jsem si na poštu chodil dokonce s kufrem,“ vzpomínal herec.

„Právě snad i díky této dvojroli jsem se v této době nijak nepovyšoval a nebyl jsem snad ani nafoukaný. Z filmu jsem si vzal do života to, že člověk během života je jednou dole a jednou nahoře a v obou situacích by se měl chovat stejně.“

Místo na Západ do svatební síně

Díky své malé postavě dostával pak Roman role o mnoho let mladších kluků ještě v pětadvaceti letech. Jednalo se většinou o menší role, ale na nedostatek práce si nemohl stěžovat. V té době se také seznámil se svojí osudovou ženou Renatou.

Když se poznali, bylo jim oběma pouhých osmnáct let. Nejprve to nevypadalo, že by spolu mohli zůstat po celý život. Na čas si od sebe dokonce dali pauzu, a to na dva roky. Pak se ale náhodně znovu potkali a vztah pokračoval. Vycestovali spolu „na Západ“, konkrétně do Rakouska a Německa. Pak chtěli svůj vztah ukončit. Roman uvažoval o tom, že by za hranicemi zůstal.

Oba se ale vrátili, Renata otěhotněla a Roman to vzal jako znamení osudu a požádal jí o ruku. Vybral si tu nejlepší možnou partnerku, protože později ho v dramatických situacích dokázala podržet.

Lichváři se mu omluvili!

Hvězdnou slávu si ještě užíval Roman Skamene ve druhé polovině 80. let, kdy zazářil v jedné z hlavních rolí kultovního snímku Bony a klid. Jeho vekslák Bíny se stal nezapomenutelnou postavou a dokonce mu přinesl popularitu i v podsvětí. Skuteční veksláci ho prý brali jako svého maskota.

Udělal si mezi nimi známosti, aniž by tušil, jak se mu to bude jednou hodit. Po roce 1989 se totiž Roman pustil do podnikání a otevřel si hospodu. Narazil ale na špatného kamaráda, který s ním podnikal. Okrádal ho i personál, takže se herec brzy ocitl v úzkých.

Úvěry, které si vzal, nestačily. Roman se musel obrátit i na lichváře, ale ani pro ty pak neměl požadované splátky. Půjčil si peníze mimo jiné od dvou mladíků, kteří si je přišli vybrat drsným způsobem. Skoro to vypadalo, že nepřežije – mladíci drželi herce za nohy ze třetího patra a nebylo jasné, jestli ho nepošlou dolů vstříc smrti.

Šokovaný Roman se pak obrátil na Ivana Jonáka (+59), pověstného majitele baru Discoland a důležitého člena podsvětí. Ten před další návštěvou lichvářů poslal k Romanovi své muže, takže mladíci pak čelili brutální odvetě jako v gangsterském filmu. Romanovi se dokonce omluvili! Dalším problémem, který pak Roman musel řešit, byl útěk k alkoholu.

Přiznal, že byl na dně a řešil to pitím, ale naštěstí ho jeho žena dokázala zachránit. V době jeho závislosti mu nikdo nechtěl nabízet role; dnes už je opět v kurzu, jak jsme se mohli například přesvědčit v populárním seriálu Modrý kód.

Nechce ve stáří dopadnout jako jeho strýček!

Z někdejší dětské hvězdy je dnes spokojený penzista. Všechny dluhy už má Roman Skamene zaplacené a stačí mu důchod, který pobírá. K alkoholu se vrací už jen sporadicky, třeba když je co slavit – jako nedávné pětašedesátiny. Je z něho prostě „řádný člověk“, jak hrdě říká.

Vzpomíná při těch slovech na svého strýce, který byl alkoholik a sukničkář. Po padesátce se prý uklidnil, úplně ze dne na den. „Začal štrikovat,“ uvedl Roman, „a až do smrti dělal záclony a dečky. Tak bych dopadnout nechtěl, ale trošku se tomu blížím.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...