Roli Borůvky Miroslava Šafránková dostala, i když se odmítla před kamerou svléknout!

Se svojí úspěšnější sestrou se Mirka setkala před kamerou jen jednou.

Na rozdíl od své slavnější sestry Miroslava Šafránková (58) neměla velké herecké ambice. Přesto se jako ona stala slavnou už v patnácti. Se svojí kariérou ale skončila už nedlouho po třicítce. I tak zanechala v českém filmu a televizi výraznou stopu!

Přišla na svět přesně pět roků a čtyři dny po své sestře Libuši (63). Stejně jako ona vyrůstala ve Šlapanicích u Brna. Tatínek byl hodně kulturně aktivní: kromě toho, že vyučoval hudbu, hrál v místním kostele na varhany a vedl místní dechovku. „Díky tátovi se u nás doma pořád hrálo a nacvičovalo.

Zpívalo se na ochotnických představeních, na posezeních se známými, na vánočních sešlostech s rodinou, o masopustech a zabijačkách,“ vzpomínala Mirka.

Musela komentovat sport ze skříně!

Také vás může zajímat ...

K herectví jí tak trochu tlačila Libuše. Využívala prý přitom své převahy staršího sourozence, takže jednou třeba Mirku zavřela do skříně a přikázala jí, aby komentovala sportovní utkání jako rozhlasová reportérka. Sama jí z venku předváděla, jak to má dělat. „Neustoupila, muselo být po jejím. Teprve pak mě pustila ze skříně,“ uvedla Mirka v televizním dokumentu.

Zpětně se ovšem zdá, že Libuše odhadla svoji sestru dobře. V patnácti letech si jí režisér Karel Kachyňa (+79) vybral pro titulní roli do filmu Robinsonka. Jejím filmovým partnerem byl tehdy Vladimír Dlouhý (+52). Mirka zahrála dívku, která se po smrti maminky musí starat o rodinu, na jedničku.

Proto další rok následovala opět velká role, v muzikálu se slavnými českými zpěváky Romance za korunu. Mirka si zahrála Marunu, do které je zamilovaný hlavní hrdina, učeň s přezdívkou Píďa. Karel Kachyňa si pak mladou herečku znovu vybral do svého snímku Smrt mouchy.

A pak se před kamerou potkala dokonce i se svojí sestrou!

Byla malou mořskou vílou.
Byla malou mořskou vílou.

Milostná scéna byla jen kreslená

Pohádka Malá mořská víla udělala z obou sester Šafránkových sokyně, ale jen ve filmu. Zatímco Mirka hrála nešťastnou mořskou bytost, která se zamiluje do pozemského prince, Libuše ztělesnila princeznu, jíž dá princ nakonec přednost. Vypadalo to, že po jedné slavné Šafránkové, která už byla velkou hvězdou, se otevírá slibná kariéra i pro tu mladší.

Mirka se přitom z úspěchu své starší sestry radovala. „Nikdy jsem na Libušku nežárlila. Vím o ní, že je rozená herečka,“ prohlásila. Začali se o ni zajímat i na Slovensku a také v zahraničí: zahrála si ve východoněmeckých i západoněmeckých seriálech. Další nezapomenutelnou roli pak dostala ve 23 letech.

Komedie Jak svět přichází o básníky proslavila hlavně představitele hlavní role Pavla Kříže (55), ale dívka přezdívaná Borůvka, kterou Mirka hrála, patří také k nezapomenutelným postavám. Součástí scénáře bylo i to, že se má herečka ve scéně prvního milování svléknout. To ovšem Mirka zásadně odmítla. Nepřesvědčilo jí nic, stála si prostě na svém.

Nakonec to tvůrci vyřešili vtipně, režisér Dušan Klein (77) místo toho vložil kreslenou scénu. Zalíbilo se mu to natolik, že s animovanými vsuvkami potom vyplnil celý film. Ve druhém díle Básníků už Mirka nehrála a hlas, který Štěpána informuje o její svatbě, nepatřil jí, ale Zlatě Adamovské (57).

Také další nabídky k zopakování role Borůvky Mirka odmítla.

První láska "básníka" Štěpána Šafránka.
První láska „básníka“ Štěpána Šafránka.

Znovu s prvním filmovým klukem

Tvůrci seriálu Arabela poté využili Mirčiny podoby s Janou Nagyovou (57), která titulní princeznu hrála v původním třináctidílném seriálu. Když se natáčelo pokračování, měla slovenská herečka přemrštěné finanční požadavky a tak roli dostala právě Mirka. Kruh se uzavřel a ona se ve své poslední roli setkala znovu s Vladimírem Dlouhým jako svým partnerem.

Také proto jí předčasný odchod tohoto skvělého herce bolel. „Když jsem se dozvěděla, že zemřel, velmi mě to zasáhl,“ řekla tehdy. „Odešel mi kamarád, s kterým jsem se znala od dětství A navíc moc mladý.“ Na jeho pohřeb Miroslava nešla. Nevydržela by tu bolest.

Rozloučila se s ním sama, potichu a po svém.

V pokračování Arabely nahradila Janu Nagyovou.
V pokračování Arabely nahradila Janu Nagyovou.

Z Popelčiny sestry je její věrná kuchařka!

Mirka se po skončení kariéry provdala do Německa, narodil se jí syn, studovala tam ekonomii a stala se z ní podnikatelka. Založila dokonce dvě tiskové agentury. V poslední době o ní bylo slyšet hlavně v souvislosti s nemocí sestry Libuše. Mirka jí věnovala svůj čas a vařila pro ni a pro jejího manžela Josefa Abrháma (77) obědy, hlavně typickou českou kuchyni.

Nemají to k sobě daleko, bydlí v Praze jen pár ulic od sebe.

A když si nemocná Libuše nemohla přijít osobně pro vyznamenání od prezidenta, Mirka jí ráda zastoupila!

Pomáhá Libušce v těžkých chvílích.
Pomáhá Libušce v těžkých chvílích.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...