Roman Štolpa – Milostné trable zaháněl alkoholem

Stál před rozhodující volbou: žít s manželkou a syny, nebo s milenkou, která čekala dceru. Vyřešil to tím, že začal pít.

Rodák z Českého Těšína vystudoval herectví na brněnské JAMU a pak ještě divadelní režii na pražské DAMU. Pochází ze smíšeného manželství, tatínek je Čech, matka Polka. Když byl Roman Štolpa ještě batole, rodiče se s ním odstěhovali do Polska, avšak než nastoupil školní docházku, vrátili se zase do Čech. Chlapec byl zmatený, neuměl pořádně česky, neměl tu kamarády.

Také vás může zajímat ...

„V první třídě to nebylo vůbec jednoduché. V Polsku jsme všichni, i tatínek, mluvili polsky, a pak v Čechách jsem nebyl schopný se domluvit.

Rodiče mi vyprávěli, že když během mojí první třídy byli na třídní schůzce, tak jim paní učitelka řekla, že mám malou slovní zásobu,“ vzpomíná herec a režisér.

Do jiného světa

„Když je mi těžko, třeba v nepříjemné situaci, dodnes si pomáhám polštinou. Když jsem míval deprese, poslouchal jsem polské písničky,“ říká Roman Štolpa. Polsko pro něho znamená rané dětství, proto také nesnáší jíšku v polévce anebo tuzemské tradiční vánoční cukroví – u našich severních sousedů se podává biskupský chlebíček a tvarohový dort.

Jako chlapec unikal do vysněného světa, i proto ho přitahovala divadelní prkna, ač pochází z rodiny lékařů. „Propadl jsem se do jiného světa, kde nebyly problémy. Otevřel jsem dveře za zrcadlo a už se mi nechtělo zpátky. Jako dítě jsem měl barvitou fantazii, četl jsem knížky strašně dlouho, protože jsem si je režíroval, všechno jsem si představoval, režíroval v hlavě.“ Do všeobecného povědomí vstoupil jako doktor Martin Liška ze seriálu Rodinná pouta (2004).

Doktor sympaťák

Lidé ho tehdy zastavovali na ulici, což byla pro herce nová a zajímavá zkušenost. „I když jsem v Rodinných poutech chlípník a čas od času alkoholik, tak pro diváky jsem sympaťák,“ podivil se v době vysílání seriálu. „Jdu s dětmi a se ženou nakupovat a už se lidé kolem mě shluknou, klepají mi na rameno a říkají mi, jak mě mají rádi.

Někdo chce poradit třeba s bolavou páteří, jiný napsat recept.“ Roman Štolpa se oženil s lékařkou Milenou (51), mají spolu dva syny Jakuba (20) a Matěje (18). Se založením rodiny nespěchal.

„Byl jsem přesvědčen, že se pro manželství a otcovskou roli vůbec nehodím,“ vysvětluje.

Jasná volba

Oženil se až půl roku po Jakubově narození. „Moje žena mě dostala do chomoutu jenom kvůli tomu, že se narodil syn,“ přiznává – a nezní to zrovna jako rajská hudba pro manželčiny uši. Milena po narození mladšího syna dostala pracovní nabídku z Bratislavy a odjela tam s oběma dětmi. Rozervaný umělec zůstal sám v Praze.

Se ženou se scházeli na půli cesty – ve Žďáru nad Sázavou, a projednávali nejnutnější záležitosti. Když se pak Milena definitivně vrátila zpět do Prahy, ke svému úžasu zjistila, že je její život v troskách. Kartami Štolpova života divoce zamíchal právě seriál Rodinná pouta, kde se seznámil s hereckou kolegyní Markétou Plánkovou (42), před kamerami ztvárňovali zamilovaný pár.

Tak jim to přešlo do krve, že k tomu časem už ani kamery nepotřebovali. A když Markéta otěhotněla, stál herec před těžkou volbou: manželka se syny, nebo milenka s dcerou Agátou (12)? Pro koho se rozhodnout?

Štolpa se rozhodl – pro alkohol.

Radostná novina

Pro těhotnou Markétu Plánkovou začala nejhorší noční můra jejího života. Byla přesvědčena, že se Roman rozhodne pro život s ní – jak ji patrně pilně ujišťoval předtím, než se dozvěděl radostnou novinu týkající se očekávání miminka. Jako studená sprcha působila na Markétu skutečnost, že si seriálový kolega není jistý vůbec ničím. Rozešli se ještě před Agátiným narozením.

„Život si to potom nějak všechno vyřešil sám a já se ocitl zase doma u rodiny,“ vzpomíná herec, jemuž psycholožka v dobách, kdy mu bylo nejhůř, radila: Nenechte se vyprovokovat a zahlťte se prací. Ač mu manželka nevěru odpustila, Štolpa alkoholu propadl a bojoval se závislostí několik let, dvakrát se léčil. „Závislost mě ovládala, stal jsem se jejím otrokem,“ říká.

„Je důležité přiznat si, že jste alkoholik. Když člověk najde cestu k sobě, tak vyhrál velkou věc.

Lituju, že jsem se neléčil mnohem dřív.“ Herec si vzal k srdci slova psycholožky o zahlcení se prací a režíroval desítky divadelních představení včetně muzikálů a rockových oper.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...