Můj čas na kafíčko

Romantika skalních hradů

Sídla čertů, loupeživých rytířů, čarodějnic, ale také skutečná sídla, kde se v dávných dobách opravdu žilo. Jarní dny, kdy siluety věží ještě nezakrývají kvetoucí stromy a zeleň jsou ideální na výlet. Pojďme navštívit krásné staré hrady, kde se točily i slavné filmy.

Frýdštejn

Nad krásným údolím nedaleko Malé Skály se tyčí na několika nepřístupných skalách mocné rozvaliny hradu s mohutnou věží. Dobývaný husity, se kterými se pak majitel dohodl a nakonec pomáhal i Jiřímu z Poděbrad. Vypráví se o něm pověst o chudém nápadníkovi, kterého otec nevěsty vyhnal, že nemá žádný majetek. Ženich pak zaklínal čerty, aby mu pomohli najít zlatý. Jenže ho předběhl jeho sok, ten pak poklad získal, ale zjistilo se, že čerti jsou ve skutečnosti opravdoví lupiči, kteří vykradli nedaleký zámek. Zachovalou věž, výklenek s oltářem a úžasný výhled využili filmaři k natočení scény s čarodějnicemi z pohádky „O princezně Jasněnce a létajícím ševci“. Pamatujete, jak sedí v jeskyni s ohněm?

Libá

Na místě dnešního zámku kousek od německých hranic stával na skále hrad Liebenstein ze 13. století. Dochovala se i románská hláska (bergfrit) a podzemní prostory. Schodištěm navazuje na barokní kostel. Hrad sloužil jako strážný a mýtný. Jenže mnoho jeho majitelů krále podvádělo a dokonce se stalo loupežníky. Václav IV. musel majitelům hrad odebrat. Bývalo to lukrativní místo. O tom svědčí dodnes zřetelná rýha přes celý hrad a skálu. Tou si hrad rozdělili dva bratři, kteří hrad zdědili. Dnes je zámek ve vlastnictví soukromníka, který o něj vzorně pečuje a stará se o citlivou rekonstrukci. V interiéru zámku bývaly komnaty s kachlovými kamny a rokokovou štukaturou.

Nedaleko Sloupu leží poustevnická jeskyně, lesní divadlo a rozhledna.

Sloup

Na pískovcovém „zubu“ nedaleko města Nový Bor stojí krásný, romantický hrad a kaple poustevníků. Některé místnosti, chodby a schodiště jsou vytesány uvnitř skály, na ně jsou napojeny dostavěné části. Hrad tady vznikl počátkem 14. století a hrál důležitou roli v mnoha válkách. V roce 1639 ho vypálili Švédové. Pak odtud vyráželi loupeživí rytíři na své výpravy. Zbytků se ujali poustevníci, kteří zde vystavěli barokní kapli a původní stav objektu výrazně změnili. Jednou z nejstarších místností je hladomorna. Působivý labyrint chodeb hrál i v mnoha filmech. Vcházel tady po schodech do pekla Petr Máchal s čertem Jankem v oblíbené pohádkové komedii S čerty nejsou žerty.

Schodiště kostela Marie Sedmibolestné pamatuje slavné svatby.

Rabštejn nad Střelou

Jako když vjedete do středověku. Naše nejmenší historické město poblíž Plzně mělo štěstí i smůlu, že leží stranou dnešních důležitých cest a proto se dochovalo. Ještě císař Karel IV. ho považoval za důležité místo pro lov i ovládnutí okolí, výnosy dával své ženě Elišce. Na maličkém prostoru na skále je nezvyklé množství památek – dva hrady, zámek, gotický most, několik kostelů, židovský hřbitov, smírčí kříže i opevnění z 2. světové války. Těžila se tu břidlice, i pro střechy Pražského hradu. Pověst mluví o čarodějném rytíři, který tu ztratil kouzelný prsten a našel ho v břiše uloveného havrana. Vykouzlil pak z vděku Havraní hrad – Rabštejn.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden