Rozchod po patnácti letech řešil Ondřej Pavelka nějaký čas i alkoholem!

„Nevím, kde se vzalo, že jsem byl nějaký svůdce. Já byl vždycky věrný, jen jsem občas zakopl a byl jsem věrný někomu jinému.“

O popularitu se Ondřeji Pavelkovi (64) dlouho staral televizní seriál Ulice. Poté, co se jeho postava po letech opotřebovala, našel nyní další skvělou seriálovou roli, starostu ve Slunečné. A klid získal konečně i v soukromí.

Narodil se sice na Moravě, konkrétně v Novém Jičíně, ale dětství strávil herec Ondřej Pavelka (64) na opačném konci republiky, v západních Čechách. K umění měli přímý vztah oba rodiče, tatínek byl rovněž hercem, maminka učila na Lidové škole umění.

Také vás může zajímat ...

Nebylo tedy divu, že už na základní škole v Ostrově nad Ohří projevoval Ondřej zájem o dramatické umění. A maminka pro něho byla nejen rodičem, ale také první učitelkou hereckého projevu.

Milostné dopisy dostával kolega!

Každý kluk sní o nejrůznějších povoláních, která mu připadají z jeho pohledu jako velké dobrodružství. U Ondřeje to nebylo jiné, ve svých představách byl například kosmonautem. Snil prý také o tom, že by se mohl stát prezidentem.

Herectví ale bylo přirozenou volbou. Už ve škole se zúčastňoval recitačních soutěží nebo festivalů amatérských divadel. Studoval na gymnáziu a v té době dělal kulisáka v divadle v Karlových Varech.

V té době už byla jeho cílem DAMU, kam se také dostal. Život si někdy hezky zažertuje a tak na stejnou školu ve stejné době nastoupil i jiný adept, jehož celé jméno a příjmení se lišilo pouze jedním začátečním písmenem.

Byl to Ondřej Havelka (65). Nebylo divu, že se vyučujícím i dalším lidem kolem jejich jména a nositelé často pletli. Ondřej Pavelka ale na druhého Ondřeje má jen pěkné vzpomínky.

„Hodně jsme spolu hráli v Disku a v jednom rozhovoru jsme o sobě mluvili jako o HP tandemu, což je jednotka koňské síly. To, že ta jména někdo poplete, se nám stává i dnes,“ konstatoval.

A jako perličku s humorem a nadsázkou dodal, že Ondřeji Havelkovi chodily jeho milostné dopisy, zatímco jemu samotnému Havelkovy honoráře, takže na tom byl vždy lépe.

První žena mu utekla do ciziny!

Ačkoliv Ondřej dostal díky svému talentu tu nejlepší nabídku na angažmá, jaká mohla přijít, odmítl ji. Jednalo se o Národní divadlo. Jemu se ale nechtělo pracovat v oficiálním a státem hýčkaném divadle.

Dal přednost tomu, že se zviditelní v nějakém menším souboru, takže si vybral studio Rubín. Tam poznal i svoji první životní partnerku, o které se toho moc neví.

Martina Skálová studovala na filozofické fakultě dějiny a současně i scénografii na DAMU. „Dělala s námi jedno představení,“ vzpomínal Ondřej. „Byli jsme spolu velmi krátce, protože ona hrozně chtěla emigrovat, a já ne.

Měli jsme v tom velký spor. Opravdu odjela a je fakt, že já v té době trochu zlobil. Rozváděli jsme se na dálku.“ K této kapitole svého života se herec nijak obšírněji nevyjadřoval, takže pozornost bývá zaměřena až na jeho druhé manželství, s kolegyní Evou Salzmannovou (61).

Rozchod vyústil v přátelství

Eva byla rozvedená, stejně jako Ondřej. Svatbu měli v době, kdy už byla Eva ve vysokém stupni těhotenství. Syn Kryštof se narodil za dva týdny poté, co si herecký pár řekl své „ano“.

V dospělosti se stal jednak novinářem, současně také hercem a rodinnou tradici dodržel Kryštof v tom, že se v pouhých třiceti letech ujal vedení A-studia Rubín, kde kdysi šéfovali oba jeho rodiče.

Manželství s Evou skončilo rozvodem po vzájemné dohodě a zcela přátelsky a v klidu. Zpětně Ondřej jejich vztah zhodnotil: „My jsme se v zásadě nikdy nerozešli, jen jsme změnili rodinné role.

Je to silné celoživotní přátelství.“ Ondřej se potom dal dohromady s o dost mladší partnerkou, Sabinou Královou (49), která byla rovněž herečkou. Měli spolu syna, ale ani pro jednoho z dvojice nedopadl jejich vztah moc dobře. Sabina začala mít deprese, které podle jejích slov začaly právě po narození dítěte.

Tehdy jí ještě denní péče o syna nedovolila příliš svým stavům podléhat. Noci ale byly hrozné. „Já třeba chodila celé noci jako lev v kleci kuchyní tam a zpátky. K ránu to pominulo, fungovala jsem – a v noci to přišlo znovu. Totálně vyčerpávající,“ uvedla herečka s odstupem času.

Bývalá partnerka chtěla zemřít!

Po patnácti letech Sabina Ondřeje opustila. Herec to řešil všelijak, bohužel i pitím alkoholu. Na jednom pražském večírku se dokonce opil tak, že se válel po podlaze botelu Albatros a pak i na nábřeží.

Naštěstí to byl jen dočasný úlet a Ondřej se brzy vzpamatoval. Nechal se tím zážitkem dokonce inspirovat k napsání vlastní divadelní hry, kterou pak inscenoval ve „svém“ studiu Rubín. Sabina na tom byla mnohem hůře. Kromě rozchodu s Ondřejem řešila i nedobrovolný odchod z Národního divadla.

Vrátila se ke své původní profesi a nastoupila do nemocnice jako zdravotní sestra. Vzhledem ke svému psychickému stavu si nevybrala zrovna vhodné oddělení, pracovala totiž na onkologii. Setkávala se tam denně s lidskými tragédiemi. Nebylo divu, že se po půl roce práce v tomto náročném prostředí totálně zhroutila.

„Nezvládla jsem to. Neunesla jsem tu práci, lidi kolem, pacienty. Byla jsem na dně fyzicky i psychicky,“ přiznala poté, co promluvila o svém naštěstí nedokonaném pokusu o sebevraždu. S odchodem ze světa to ale vyčerpaná Sabina v danou chvíli myslela vážně, i když jednala pod vlivem alkoholu!

V bohnické léčebně se proto později dostala na oddělení, kde se řeší psychiatrické záležitosti a závislosti zároveň. Jak se tehdy v kritické situaci ocitla v nemocnici, to její mozek vytěsnil, na celou situaci jí ale zůstala „památka“: řezné rány na zápěstí. Do smrti tam bude mít jizvy.

Má rád silné ženské osobnosti!

V seriálu Slunečná, který se stal hitem letošního roku, hraje Ondřej starostu obce. Po letech se opět setkal před kamerou s Ivou Hüttnerovou (71), se kterou prožil v raném mládí románek. Kdysi si spolu zahráli i v komedii Co je vám, doktore?

Jako starosta je Ondřej ve Slunečné doma pod pantoflem své seriálové manželky Dany Batulkové (62). To mu ovšem nijak nevadí, prý i v soukromí vyhledával spíš tvrdší ženské osobnosti, než křehké víly.

„Jsem chaotik a nezodpovědný člověk,“ vysvětloval. „Občas nedojdu ani do schránky pro dopisy a zapomínám platit účty, tak mě to možná nějak podvědomě k silným ženám vždycky táhlo.“ Natáčení seriálů, jakými byla Ulice nebo nyní Slunečná, dost zamávalo někdejšími hercovými představami o pohodlném životě.

„Zamlada jsem si říkal, že je to super povolání: ráno si člověk pospí, pak jde na zkoušku, je pořád mezi lidmi, večer nějaké to představení, pak sedí na baru,“ vypočítával. U seriálů je to ovšem jinak.

Točí se často mimo Prahu, začíná se každopádně hodně brzy ráno a z placu pak často zamířil Ondřej přímo do divadla na představení. Výhody mají dnes asi jiné profese, jak herec zjistil.

Popisoval totiž, jak sháněl instalatéra, což bylo samo o sobě dost těžké. Když se mu to konečně podařilo, ptal se ho, kdy může přijít – jemu že by se to hodilo v osm ráno. Dostalo se mu odpovědi, že takhle brzy instalatéři nechodí, nejdříve prý tak v deset!

Nepletete si jednoho Ondřeje s druhým?

Protože si kvůli silné podobnosti příjmení pletou Ondřeje s jeho téměř jmenovcem Havelkou, je dobré se podívat, v čem se oba bývalí spolužáci liší.

Ondřej Havelka sice také hodně hrál a stejně jako Ondřej Pavelka i režíroval, ale nejvíc se proslavil díky hudbě v prvorepublikovém stylu. A hlavní vizuální rozdíl je samozřejmě i v tom, že Ondřej Havelka nosí brýle.

V soukromí si ale také neprožil klidná období. Jeho manželství s Kateřinou Lírovou (69) skončilo kdysi kvůli nevěře s mladší partnerkou Alicí Kovácsovou (54).

Je to, jako kdyby se horníci dívali na jinou šichtu

Jak to mají herci s chozením do jiných divadel, než hrají? Ondřej Pavelka to trochu naznačil. Přirovnal herectví k práci v dolech a řekl, ať si každý představí, jaké to je, přijít domů unavený z práce, vlasy plné uhelného mouru.

Asi by se těžko takový horník šel ve svém volném čase podívat, jak zrovna fárají a užívají si rubání uhlí jeho kamarádi. „Když máte třeba patnáct, šestnáct představení měsíčně, do toho něco točíte, tak ty večery jsou příjemnější na zahrádce u vína než v divadle,“ uvedl Ondřej.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...