Rozvod Mileny Steinmasslové byl tak brutální, že se z něho psychicky zhroutili oba!

„Jsem znamením Beran, a tedy ráda na světě. Když padám do bláta, cestou dolů se už drápu nahoru.“

Manželství Mileny Steinmasslové (65), známé ze seriálů Ulice a Ordinace v růžové zahradě

Dětství Mileny Steinmasslové (65) poznamenal osud jejího tatínka. Do něho zasáhl rok 1968 a vše, co následovalo. „Zachoval se tak, že i já ve třinácti letech jsem ze slov jeho sekretářky pochopila, že byl statečný,“ vzpomínala herečka. Otce vyhodili z práce a poznamenalo ho to i zdravotně.

Také vás může zajímat ...

Nikdy ale nezatrpknul a nebyl zlý. „Já své dětství prožívala soudržně s tátou,“ uvedla Milena. „Chápala jsem, že něčemu věřil a proč, ale cítila jsem strach, abychom za to neplatily my se sestrou. To bylo i pro něj nejhorší. Měl hrůzu, že nebudeme moci studovat.“

Tiskli ji k sobě na ulici!

Na školu se naštěstí Milena dostala, dokonce na tu, kam chtěla, tedy na DAMU, kam nastoupila po gymnáziu. Už předtím ale měla s hraním zkušenosti, díky šťastné náhodě. Do její školy si přišli vybírat filmaři dětské herce do filmu Už zase skáču přes kaluže a Milena dostala roli sestry hlavního hrdiny, kterého hrál Vladimír Dlouhý (+52).

Protože měla velký talent a byla milá a atraktivní, dostávala Milena role už během studia na DAMU. Hostovala tehdy dokonce i v Národním divadle. Pak přišel seriál Muž na radnici. Jednalo se sice o politickou propagandu, ale Jaroslav Dietl (+56) uměl napsat postavy tak, že lidem přirostly k srdci.

Milena hrála Bohunku, dceru hlavního hrdiny seriálu. Přineslo jí to obrovskou popularitu. Poprvé v životě poznávala, jaké to je, když diváci mají herce rádi. „Díky tomu mě tiskly na prsa úplně cizí paní na ulici, protože Bohunka byla hodná, naivní a opuštěná,“ líčila Milena.

Jejím seriálovým přítelem byl tenkrát Jiří Štěpnička (73), a protože se k Bohunce Bavorové nezachoval zrovna nejlépe, poznal naopak opačnou stranu popularity. Kvůli tomu, že Bohunku opustil, i když s ní čekal dítě, mu prý odmítali i v trafice prodat cigarety.

Pět let měla omezenou činnost!

V osobním životě byl pro Milenu Steinmasslovou důležitý rok 1975. Hrála tehdy ve filmu Tam, kde hnízdí čápi. Jedním z členů štábu byl i kameraman Roman Pavlíček (65). Přeskočila jiskra, dvojice se dala dohromady a po natáčení se odjeli společně toulat po Slovensku.

Vztah vyústil do manželství, ve kterém přišli na svět i dva synové. Dlouhá léta se jednalo o šťastné pouto, i když vztah s Romanem přinesl herečce i komplikace. Jeho otcem byl totiž František Pavlíček, scenárista, který se politicky ocitl na černé listině.

Milenu proto pět let nechtěli obsazovat do filmových a televizních rolí, v divadle ale hrát mohla. V Romanovi našla partnera, díky kterému mohla skloubit mateřství s kariérou. Při zpětném pohledu ví, že synové neměli kvůli jejímu povolání takový řád, jaký děti potřebují.

Někdy neměla čas vůbec, jindy ho zase bylo nadbytek. „Nikdy jsem nebyla na školní besídce, protože jsem v té době mívala představení,“ litovala. Nechodila ani na třídní schůzky. „Někdy to měli těžké oni se mnou, a pak naopak přišla doba, kdy jsem měla problémy já s nimi. Myslím si, že ve výsledku je to fifty fifty,“ konstatovala.

Po čtvrt století byl konec!

Celá ta léta, kdy žila s Romanem, si určitě nedokázala Milena představit, jak dramaticky by jednou jejich manželství mohlo skončit. Možná za to mohl takzvaný syndrom opuštěného hnízda, kdy se děti osamostatní a rodiče náhle zůstanou sami.

Jeden ze synů prý přetrhl „pupeční šňůru“ razantně skoro ze dne na den, druhý byl o dost laskavější, ale oba se vydali svými vlastními cestami. Mezi Milenou a syny se ale ani tak nic nezměnilo. Odlišný začal být její vztah s Romanem.

Měli za sebou dvacet šest let manželství, když přišla velká krize. City odezněly. „Vychovali jsme děti a pak se to nějak uzavřelo, ale bohužel takovým způsobem, že už nešlo znovu nastartovat,“ přiznala herečka.

Občas se sice stává, že se do sebe lidé i po letech znovu zamilují, to ale nebyl případ Mileny a Romana. Z její strany následovala žádost o rozvod a tím začala krutá a nemilosrdná bitva, kde se na způsobované rány nehledělo.

Nechala prý i vyměnit zámky!

Válka mezi manželi měla ohlasy i v médiích. Roman popisoval novinářům, co mu jeho žena řekla. Prý je jejich manželství už jenom formální a ona s ním není šťastná. Údajně mu nabídla dva milióny a chtěla, aby opustil dům, který společně vybudovali.

„Já se ale rozvádět nechtěl, ani přijít o rodinu a o svoje dva kluky,“ prohlásil Roman. Jenže Milena si stála na svém. Aby dokázala, že to s manželovým odchodem z domu myslí vážně, nechala prý dokonce vyměnit zámky.

Podle Romanových slov došlo i k potyčce mezi ním a starším z obou synů. „Napadl mě zezadu a bušil mě do hlavy. Řešila to policie. V životě by mě nenapadlo, že se se mnou začne prát syn,“ stěžoval si novinářům. Roman musel nakonec ustoupit. Zhroutil se a musel brát prášky na uklidnění.

Stále jen opakoval, jak mu Milena ublížila. Ta rozvod prožívala také těžce, ale nakonec nelitovala. „Vím, že jsem udělala dobře,“ uvedla v jednom rozhovoru. „Naštěstí je to za mnou a já mám velkou výhodu, že dokážu vzpomínat jen na to hezké. Umím přepínat a ošklivé vzpomínky vytěsnit.“

Dál ale zastává názor, že manželství je dobrý vztahový model a že tam, kde to alespoň trochu jde, stojí za to o jeho zachování bojovat.

Našla si další povolání!

Při ohlédnutí za svojí kariérou se Milena cítí šťastná a nedokáže si představit, jak by žila, kdyby nebyla herečkou. Ve zralém věku si k herectví přidala další činnost. Učí lidi, jak se správně vyjadřovat a pomáhá jim, aby se stali dobrými řečníky.

Setkání se zájemci bývá zaměřeno na konkrétní vystoupení a daný text, na kterém se „žáci“ učí obecným pravidlům mluvení. „Jde hlavně o to, aby dokázali svoje myšlenky jasně a srozumitelně sdělovat druhým v daném prostředí a v dané situaci,“ upřesnila Milena.

Po rozvodu jí čekala další velká nepříjemnost!

Další nepříjemností, kterou musela oblíbená herečka po rozvodu řešit, byl konflikt s jednou stavební firmou. Chtěla znovu vybudovat domov pro své syny, ale narazila na lidi, které podle vlastních slov neměla nikdy potkat.

„Zavázali se postavit dům, nechali si zaplatit a pak začaly problémy,“ popisovala Milena. „Odmítla jsem se stát pouhou kasičkou, navíc za situace, kdy stavba měla závažné vady.“ Výsledkem bylo trestní oznámení na vady, které se vyskytly. „Zákon by měl chránit slušné lidi a já chci věřit, že tomu tak je,“ prohlásila.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...