S čím si poradí eukalyptový olej?

Blahovičníky, jinak také eukalypty, pocházejí z Austrálie. Velká léčivá síla pochází z eukalyptového oleje, který se získává z jejich listů.

1. Tiší kašel

Také vás může zajímat ...

Olej přináší úlevu od kašle a chrapotu, proto je součástí řady léků. Flavonoid eukalyptol rozšiřuje průdušky a průdušinky, čímž napomáhá k uvolnění plic stažených nachlazením a kašlem. Pro zmírnění nachlazení a uvolnění hlenu aplikujte olej na hrudník a krk. Lze i inhalovat páru z oleje a horké vody.

2. Odpuzuje hmyz

Nařeďte pár kapek oleje z eukalyptu několika kapkami citronové šťávy a výslednou směsí se lehce potřete. Vzniklý přírodní repelent od vás hmyz udrží dostatečně daleko. Můžete ho také použít do aromalampy, která spolehlivě odpudí komáry.

3. Dezinfikuje a hojí opary

Australští domorodci používali eukalyptové listy k léčbě ran a prevenci infekce. Olej blahovičníku se tak používá i dnes. Potlačuje kožní záněty a podporuje hojení. Lze jej použít i při léčbě drobných popálenin a poranění.

Při vzniku oparu pokožku dezinfikuje, snižuje bolestivost a urychlí hojení. Eukalyptovým olejem lze obohatit kosmetické krémy, masky a pleťová mléka. Jak na to? Do 50 mililitrů pleťového krému či mléka přidejte 10 kapek eukalyptové silice. Při nanášení dávejte pozor na oči.

4. Odstraňuje zápach z úst

Choroboplodné zárodky někdy způsobují nepříjemný zápach z úst. Páchnoucího dechu vás může zbavit eukalyptový olej, proto bývá i častou součástí ústních vod, past a žvýkaček.

Někteří odborníci dokonce tvrdí, že produkty s eukalyptem pomáhají zabraňovat hromadění zubního plaku a bakterií napadajících dásně a způsobujících kazy a ústní záněty.

5. Léčí bolavé klouby i záda

Trápí vás bolesti kloubů? Eukalyptová silice je úspěšně dokáže mírnit. Pomáhá totiž snižovat zánět a s ním související bolest, takže poskytne úlevu i jedincům trpícím bolestmi zad nebo zotavujícím se z kloubních a svalových zranění. Podobně účinná je také máta peprná.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...