S mužem jejího života seznámil Olgu Matuškovou v patnácti letech bratr!

Nechtěla, aby její syn jednou také z Československa emigroval!

Olga Matušková (67), rozená Blechová, spojila svůj životní osud s legendárním zpěvákem Waldemarem Matuškou (+76). Spojovalo je manželství, práce, syn i společná emigrace. Zpěvačkou přitom Olga být v dětství nechtěla.

Vyrůstala v rodině se starším bratrem, kterého obdivovala, takže se nestala takovou tou typickou malou slečnou, co si hraje na princezny. „Byla jsem jako kluk. Všechny tepláky, boty, trička, bundy jsem po bráchovi ráda nosila,“ prozradila Olga. A bratr svým způsobem také ovlivnil celý průběh jejího života.

Netušila, kdo je to Matuška

Už od dětství si Olga přála jednou studovat biologii. V Liberci, kde vyrůstala, je pověstná jak zoologická, tak botanická zahrada. Dospívající Olga tam trávila hodně času, hlavně v zoo. „Chodila jsem tam o prázdninách. Nikdy jsem nechtěla nikam jet, protože jsem tam chtěla pracovat,“ vzpomínala. „Dali mi pásku, napsali tam ´Bleška´a dostávala jsem korunu na hodinu.

Také vás může zajímat ...

Pracovala jsem na všech rajonech, čistila jsem lví klece, jezdila jsem na malých i velkých koních. Byl to můj ráj.“ Olga měla i další zájmy, dobře lyžovala, ovládala hru na housle a kytaru – a také zpěv. O kariéře v tomhle směru ale nikdy nepřemýšlela. Kolem patnáctého roku života došlo k prvnímu osudovému setkání s Waldemarem Matuškou.

Bylo to v létě a Olga jako obvykle šla pracovat do zoologické zahrady. Od pokladní se dozvěděla, že zoo navštívil i Waldemar. Ona ale vůbec netušila, že je to známý zpěvák z Prahy. Doma se o tom zmínila bratrovi a ten jí řekl, že mu při vystoupení na Libereckých výstavních trzích dělá zvukaře. Nabídl sestře, ať se přijde podívat. Waldemar se skamarádil jak s Olgou, tak jejím bratrem.

„Spojila nás také láska ke zvířatům,“ upřesnila Olga.

„Máme obrovský archív fotografií, na kterých jsme se šimpanzi, lvy, medvědy a spoustou jiných zvířat.“

Od poloviny 70. let si je nikdo nedovedl představit jinak než dohromady.
Od poloviny 70. let si je nikdo nedovedl představit jinak než dohromady.

Zelenohorská musela odejít

V té době by jí samozřejmě ani nenapadlo, že to je osudový muž jejího života. Říkalo se sice, že už tenkrát Waldemar řekl Olze, že si ji jednou vezme, ale to nebyla pravda. Šlo prý jen o jednu z lidových historek, kterých o slavné dvojici kolovala spousta.

Olga pak vyhrála jednu pěveckou soutěž a byla oslovena zpěvákem Jiřím Popperem (+82), jestli by nechtěla být součástí jeho doprovodné dívčí skupiny Krystalky. Olga nabídku přijala – asi nejznámější písničkou Krystalek byla skladba Tenhle kluk. Znamenalo to, že se vzdala svého snu o vysoké škole a biologii. Místo toho odjela na angažmá do východního Německa.

Po roce se Krystalky rozpadly a zůstalo jen duo Irena a Olga. Olga se pak vrátila domů a když její kolegyně odjela do Itálie, začala sama vystupovat právě s Waldemarem. Tehdy začala jejich společná životní pouť, která se zanedlouho stala i společnou soukromou cestou.

Odnesla to tehdejší Waldova přítelkyně, herečka Jitka Zelenohorská (69), která se musela odstěhovat z rozestavěného bytu na Václavském náměstí. Waldemar byl v té době v zahraničí a vzkázal svému osobnímu tajemníkovi, že až se vrátí, chce, aby na Václaváku byla už Olina. Tak se i stalo.

Odmítnutá Jitka si prý dokonce nemohla z bytu odnést ani některé osobní věci a dva roky pak musela přespávat různě po známých!

Jitka Zelenohorská nikdy Olze neodpustila!
Jitka Zelenohorská nikdy Olze neodpustila!

Nabídka k sňatku přišla nečekaně

Olga s Waldemarem trávila v podstatě dvacet čtyři hodin denně. Společně vystupovali na pódiu, společně usínali. Pro mladou ženu to byl první typ takového vztahu. Než ale dvojice dospěla až ke svatbě, ještě to pár let trvalo. Nabídka k sňatku pak přišla z Waldemarovy strany nečekaně.

„Jednoho dne jsme přijeli po představení i s kapelou k nám a najednou si Waldemar vlezl za bar,“ vyprávěla Olga. „Udělal si ticho a řekl, že bych chtěl všem přítomným něco říct. A pak mě požádal o ruku.“ Olga se překvapením skoro nemohla nadechnout a někdo ji musel prý zachytit, aby neupadla.

Waldemarovu nabídku ale samozřejmě ráda přijala, vždyť už věděla, že vousatý zpěvák je pro ni smyslem života. Podle jejích slov hned po svatbě začali pracovat na potomkovi. Vedl je k tomu i věk, vždyť Olga už měla na krku třicítku. Waldemar měl syna z jednoho z předchozích manželství. Kdysi v 50.

letech mu také nešťastně zemřela maličká dvojčata kvůli špatnému očkování – o tom se ale s Olgou nikdy nechtěl bavit, jen jí to oznámil. Každopádně se novomanželům podařilo přivést dítě na svět celkem brzy, rok po svatbě.

Jejich život tak obohatil Waldemar mladší (39).

S žádosti o ruku Waldemar Olgu pořádně překvapil!
S žádosti o ruku Waldemar Olgu pořádně překvapil!

Před odjezdem dostali varování

Pokud se muž a žena mají rádi, stojí při sobě v dobrém i zlém. Toho dobrého si Olga vedle Waldemara prožila spoustu, přišla ale i životní zkouška. Psala se polovina 80. let, když na jednom koncertě měl zpěvák narážky na nedávnou katastrofu v Černobylu, jejíž důsledky vláda zatajovala. Někdo ho udal. „Pozvali si ho na výslech na ministerstvo vnitra a já jsem ho tam vezla,“ uvedla Olga.

„Chtěli po něm vědět, co na jevišti říkal. On už zažil, že nesměl zpívat, kvůli nějakým výmyslům. Pro něho bylo zpívání všechno.“ Olga věděla, jaké to je, mít popotahovačky s režimem. Její bratr totiž po roce 1968 emigroval a rodiče tvrdě nesli důsledky. V té době měli s Waldemarem a synem naplánovanou dovolenou ve Spojených státech.

Když tam odjížděli, nebyli ještě na sto procent rozhodnutí, že za oceánem zůstanou. Dovolenou trávili na Floridě právě u bratra Olgy. Před odjezdem z Československa dostali ještě anonymní dopis, ve kterém neznámý příznivec Waldemara varoval, že tentokrát bude zákaz opravdu hodně přísný.

Šlo tedy o hodně.

Pro fanoušky Waldy a Olgy bylo šokem, když rodina zůstala na Floridě.
Pro fanoušky Waldy a Olgy bylo šokem, když rodina zůstala na Floridě.

Krajané jim hodně pomohli!

Do návratu zbývaly dva týdny. Waldemar už v Československu nikoho neměl, Olga ano, proto nechal rozhodnutí na ní. „Jestli nemám zpívat, tak můžu mít nádobí třeba tady,“ konstatoval její manžel. Olga si vzpomněla, jak se její matka zhroutila, když emigroval bratr. Nechtěla, aby jednou totéž zažila, pokud by za hranicemi zůstal jejich syn, až bude dospělý.

„Říkala bych si, že ho už nikdy neuvidím. To bylo pro mě tak deprimující, že se nedalo nic dělat,“ vysvětlila. Celá rodina tedy zůstala ve Spojených státech. Waldemar to komentoval: „Jestli má mít náš syn rudého bratra, tak ať je to radši indián.“ Ze začátku musela Olga i její manžel překonávat jazykovou bariéru, ale hodně jim pomáhali krajané.

Pamatovali si totiž, jak kdysi byli v podobné situaci a také je místní Češi nenechali v problémech. „Nosili nám povlečení a jídlo. My jsme měli peníze jen na měsíc dovolené. Hned nás nechali bydlet, nic jsme neplatili. A pak jsme vyrazili a natočili jsme desku a vyjeli jsme na koncerty. Už za první turné jsme si koupili dům,“ líčila Olga.

V době, kdy dostali zelenou kartu, čili povolení k trvalému pobytu, padl i starý režim v rodném Československu. Olga s manželem se sem ale vracela už jen na návštěvy. Poslední cestu ale už musela podniknout sama.

Po Waldově smrti zorganizovala v Praze jeho pohřeb – tak jak si její životní láska přála!

Syn Waldemar má po svém otci nejen křestní jméno, ale také podobu!
Syn Waldemar má po svém otci nejen křestní jméno, ale také podobu!

Cestování mu zakázali

Do Česka se Olga s Waldemarem nevrátila hlavně kvůli manželovu zdraví. Měl těžké astma a na to mu zdejší ovzduší nedělalo dobře. „V Praze se mu na podzim těžko dýchalo a zimu by tu vůbec nepřečkal,“ vysvětlovala Olga. Prostředí u moře na Floridě mu vyhovovalo. Nakonec mu už američtí lékaři úplně zakázali cestování. Zemřel v nemocnici, v umělém spánku.

Po jeho smrti litovala Olga toho, že mu možná neřekla dost důrazně, jak moc pro ni znamená a jak moc ho miluje.

Byla s ním až do konce!
Byla s ním až do konce!

Mají společné vzpomínky!

Zdá se, že po letech truchlení po Waldemarovi si našla Olga konečně jiného muže. Jiří Planner (82) byl dlouholetým kamarádem jejího manžela; kdysi dělal i provozního ředitele Semaforu. Bývají spolu často vídáni a navštívili i Waldemarovo muzeum v Jaroměři. Jiří nedávno rovněž ovdověl. Olga uvedla, že ji s ním spojuje hodně společných vzpomínek, stále si mají o čem povídat.

Waldemar říkal Jiřímu Manča – jakpak mu asi říká Olga?

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...