S osudovým mužem svého života se Helena Vondráčková sblížila díky fotbalu!

První manželství se snažila udržet i poté, co od ní její muž odešel!

V životě Heleny Vondráčkové (70) se vyskytlo několik mužů, kteří hráli důležitou roli. Toho posledního jí ale šťastný osud vybral až do nového tisíciletí.

Zpěvačka Helena Vondráčková oslavila letos neuvěřitelnou sedmdesátku, kterou by jí nikdo nehádal. Většinu svého života rozdávala radost svými písničkami. A už od dětství patří k optimistickým typům, takže celých těch sedmdesát let, co je na světě, prožívá radost i ona.

Martin se pro Helenu stal absolutní oporou.
Martin se pro Helenu stal absolutní oporou.

Proč se jí líbí Ježkovy písničky

V jednom rozhlasovém rozhovoru Helena popisovala pohodu, ve které vyrůstala. „Oba rodiče mých rodičů byli živnostníci. Jeden dědeček byl truhlář, druhý dědeček byl pekař, nejoblíbenější v chrudimském kraji. A moji rodiče byli spíše takového intelektuálního směru. Maminka byla doma se třemi dětmi.

Také vás může zajímat ...

Otec pracoval v Transportě Chrudim jako úředník, miloval hudbu a umění.“ Tatínek Heleny hrál dobře na klavír a byl dokonce členem orchestru. Rovněž vyučoval zpěv. Docházely za ním tři dívky a zpívaly nejčastěji písničky Jaroslava Ježka (+35). Proto dodnes všechny Ježkovy písničky Helena dobře umí a má je ráda.

Co se týkalo tatínka, vznikla ještě před narozením oblíbené zpěvačky dost zajímavá situace. Narodila se v době, kdy se její matka rozváděla, ale za manžela měla ještě původního partnera, který se jmenoval Zettl. Tohle příjmení tak zapsali v červnu roku 1947 malé Helence i do rodného listu.

Její skutečný otec Jiří Vondráček (+90) si zanedlouho maminku vzal – poté, co se rozvedla – a musel si ji „osvojit“.

Zahrála si princeznu!
Zahrála si princeznu!

První byla Červená řeka

Právě tatínek byl i na startu její úspěšné kariéry. V 60. letech se i u nás rozjížděla éra nejrůznějších konkurzů a soutěží. Jedna z nejznámějších se jmenovala Hledáme nové talenty. Konala se na prestižním místě, v pražské Lucerně a vítěze neurčovala žádná odborná porota, ale sami diváci.

Tatínek Heleny přinesl domů přihlášku a jeho dcera, tehdy ještě křehká studentka gymnázia, všechny soutěžící převálcovala. Stala se absolutní vítězkou a upřela na sebe velkou pozornost. Nabídky se jenom hrnuly. Už předtím vydala sedmnáctiletá Helena svoji první písničku na gramofonové desce. Byla to slavná Červená řeka. Potěšilo jí to, ale soustředila se hlavně na blížící se maturitu.

„Žila jsem školou a zpívání byla příjemná vedlejší záležitost. Nikdy jsem netoužila být zpěvačkou,“ přiznala poněkud překvapivě. „Chtěla jsem studovat jazyky nebo klavír na konzervatoři.“ Po vítězství v soutěži jí ale oslovili dokonce z tehdy tak slavného místa, jakým bylo divadlo Semafor. Helena si ovšem vybrala jiné divadlo, nedaleké Rokoko.

Nejprve zpívala se skupinou, ve které hrál Václav Hybš (82), později přišel do divadla tehdy začínající Karel Svoboda (+68). Nosil tam své první písničky a málokdo tehdy dokázal odhadnout, jaká skladatelská legenda z něho nakonec bude. Právě s jeho písničkou Vzdálený hlas, ke které napsal text Zdeněk Rytíř (+69), jela Helena na festival do Rio de Janeira.

Byl to její první zámořský výlet; v životě jich pak podnikla ještě spoustu.

Mezi soutěžícími z 45 států celého světa skončila s písničkou v první desítce, což byl pro dvacetiletou zpěvačku skvělý mezinárodní úspěch.

S Jiřím Kornem nazpívala několik slavných duetů.
S Jiřím Kornem nazpívala několik slavných duetů.

Zlaté děti byly jen na chvíli

O rok později si Helena splnila další z typických snů mnoha dívek: zahrála si princeznu ve filmu! Není třeba dodávat, že šlo o slavnou Šíleně smutnou princeznu, snímek, kde Helena nejen hrála, ale i zpívala. Nechala si v roli i své jméno, stejně jako představitel prince, Václav Neckář (73).

S ním se mohla setkat před kamerou už dva roky předtím, v legendárním oscarovém dramatu Ostře sledované vlaky. Ačkoliv tehdy Helena prošla kamerovými zkouškami, nakonec roli nedostala. Důvod byl jednoduchý: byla prostě o dost větší než Václav, což se pro danou roli nehodilo. V Šíleně smutné princezně si z toho ale už filmaři dělali i legraci.

V témže roce, kdy se film natáčel, rodilo se už také něco, co ještě Evropa nezažila: zpívající trojice. Ke zmíněným dvěma interpretům přibyla ještě Marta Kubišová (74) a vzniklo trio Golden Kids. Ačkoliv mu vzhledem k politické situaci a následnému zákazu zpívání pro Martu byla osudem souzena jen krátká doba, zazářilo jako ta nejjasnější kometa.

Název Golden Kids, čili „zlaté děti“, vymyslel už zmíněný geniální textař Zdeněk Rytíř – ten byl i první velkou láskou Heleny.

S Karlem Gottem léta spolupracuje.
S Karlem Gottem léta spolupracuje.

Líbil se jí, ale myslela, že je zadaný!

Na lásku moc času mladé úspěšné zpěvačce nezbývalo, navíc její tehdejší nápadníci museli projít v očích jejích rodičů. Ani Zdeněk Rytíř, ani její kapelník Luděk Švábenský (+58), se kterým chodila potom, jim zrovna moc nevyhovovali, už tím, že se jednalo o muže z oblasti populární hudby.

Určitě by si bývali pro Helenu přáli někoho „jistějšího“, což se z hlediska starostlivého otce a matky dá pochopit. Ve stejné oblasti si ale jejich dcera našla i prvního manžela, německého baskytaristu Helmuta Sickela (63). Poprvé se viděli na festivalu v polských Sopotech, kde Helena vyhrála s písničkou Malovaný džbánku. Líbil se jí.

„Když jsem převzala cenu a vycházela ven, tak tam stál na schodech. A byl první, kdo mi blahopřál. Pak jsem ho viděla v hotelu ve foyer, ale prošel tam s nějakou blondýnou.

Tak jsem si řekla, že z toho nic nebude.“ S Helmutem se ale setkala ještě jednou, v Berlíně a tam je dal dohromady kapelník Karel Vágner (75), kterému neušlo, jak se Helena na Helmuta dívá.

Narozeniny oslavila na vysoké úrovni!
Narozeniny oslavila na vysoké úrovni!

O nové lásce se rozhodlo na Bali!

Protože jak Helena, tak Helmut byli velmi pracovně vytížení, ze začátku měli spíš vztah na dálku. V roce 1983 se vzali a začali spolu žít nedaleko Prahy. Vztah ale dlouho nevydržel. Jednak se jim nesplnil společný sen o založení rodiny, jednak Helmut nejspíš viděl, že Helena je lepší a slavnější. Proto od ní v roce 1988 odešel.

Odjel autem, ale všechno ostatní své ženě nechal, včetně snubního prstýnku, který položil na piáno. Zklamaná Helena se pokoušela manželství zachránit, po několikaletém úsilí ale kapitulovala. Bylo jasné, že Helmut by se dál jen trápil, proto se dvojice v roce 2001 v dobrém rozvedla. Osud si pro ni ale připravil dalšího muže, podnikatele Martina Michala (56).

Nová láska přišla jen rok po rozvodu. „Ani jsem nepředpokládala, že to půjde tak rychle,“ přiznala Helena. „Říkala jsem si, že si dám pauzu. Jenže vztah s Martinem byl tak intenzivní a vyvolal tolik rozruchu, že jsme se raději vzali, abychom všechny a sebe taky uklidnili.“ Seznámili se díky členství v klubu Amfora.

Tahle zkratka znamená „amatérské fotbalové rarity“ a jak známo, členy klubu jsou celebrity z různých oblastí.„Spolu s několika herečkami a zpěvačkami zde působíme jako čestné výkopářky,“ objasnila Helena. „Martin je brankář a sblížili jsme se nečekaně na ostrově Bali.“ Od té doby hraje v jejím životě nový partner tu nejdůležitější roli.

Když je to zapotřebí a na Helenu se valí nějaké nepravdivé pomluvy, dovede se jí razantně zastat i u soudů. Prožívá s ním zkrátka šťastný podzim života.

„Je to k nevíře a nikdy bych neřekla, že se žena v mém věku může ještě zamilovat a být tak šťastná, jako jsem nyní já,“ uvedla.

V muzikálu Mamma Mia! na jevišti excelovala.
V muzikálu Mamma Mia! na jevišti excelovala.

Prozradila, proč tak skvěle vypadá!

Většinu žen samozřejmě zajímá, jak to Helena dělá, že ve svém věku vypadá stále tak svěže. Zpěvačka prozradila, že to je určitě dílem genetická záležitost. Stejně mladě vypadala prý hodně dlouho i její maminka. Určitě ale nebývá denně ve fitness centru nebo kosmetickém salonu, to by ani nestíhala. Stará se o svůj jídelníček a každé ráno cvičí speciální jogínské cviky.

Co se týká pleti, používá co nejlepší kosmetiku. A speciální rada?

Od pěti hodin večer už prostě nejíst, nejvýš nějaké ovoce!

Koncert v New Yorku si po třech letech zopakovala!

K jednom z největších životních úspěchů Heleny Vondráčkové patřilo vystoupení v prestižní newyorské Carnegie Hall, společně se Zlatým slavíkem Karlem Gottem (78). Podařilo se jí to dokonce dvakrát, jednou v roce 2000, podruhé v roce 2005. „Nejprve jsem byla jeho hostem a podruhé jsme byli rovnocenní partneři,“ líčila Helena.

„Úspěch byl tak velký, že na něj zareagovali čeští pořadatelé, a tak jsme s Karlem vyjeli na turné, které nám vyšlo na tři roky spolupráce.

Bylo to hrozně krásné!“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...