S přibývajícími lety se z ní stala se svobodná a šťastná herečka

Herečka si uvědomuje, že při sobě s manželem stojí i v těžkých chvílích, dodávají si navzájem odvahu a pečují jeden o druhého.

Eliška Balzerová (71) se stala slavnou díky roli Alžběty v seriálu Nemocnice na kraji města. Ačkoli od té doby už uplynulo hodně vody, sympatická herečka neztratila nic ze svého půvabu.

Krásná Eliška Balzerová (71), tehdy ještě Havránková, se narodila narodila 25. května 1949 ve Vsetíně. Lásku k divadlu a umění vůbec v ní probudila maminka, která byla odjakživa vášnivá ochotnice. Eliška prožila dětství v Moravských Budějovicích a už tehdy koukala po prknech, která znamenají svět.

Také vás může zajímat ...

Měla štěstí na báječné spolužáky

Přihlásila se proto na brněnskou konzervatoř a po jejím absolvování ještě na JAMU. Tam měla budoucí úspěšná herečka především štěstí na báječné spolužáky. Vždyť studovala s Janou Švandovou (73), Karlem Heřmánkem (73) i pohledným Jiřím Bartoškou (73).

Ačkoli patřila k zakládajícím členům brněnského legendárního divadla Husa na provázku, sama v něm nikdy nehrála. Po ukončení studia nastoupila do divadla v Českých Budějovicích a brzy začala i hostovat v Národním divadle.

Nemocnice z ní udělala velkou hvězdu

To už si půvabné, a hlavně talentované mladé herečky všiml i český film, takže se Eliška brzy začala objevovat i před kamerou. Když v roce 1977 dostala jednu z hlavních rolí v úspěšném seriálu Nemocnice na kraji města, stala se z Balzerové rázem veliká hvězda.

„Já jsem tím vešla do každé československé domácnosti,“ vzpomínala později herečka, která v té době rozhodně neměla čas, aby si užívala své nabyté slávy. Měla právě dvě malé děti a neustálá péče o ně ji tak držela hezky při zemi.

Co herec, to slavné jméno

Přesto na natáčení Nemocnice Eliška vždycky ráda vzpomínala. A to hlavně díky krásnému scénáři, který napsal Jaroslav Dietl (†56). Práce na seriálu navíc probíhaly úplně jinak, než jak je znají herci dnes.

Každý ze zúčastněných dostal do ruky scénář na všech třináct dílů, takže moc dobře věděl, jak se bude jeho postava vyvíjet. Navíc režisér Jaroslav Dudek (†68) obsadil všechny postavy skvělými herci, kteří podali naprosto profesionální výkon.

Skvělá v dramatu i v komediích

Při výčtu Eliščiných rolí nesmíme zapomenout ani na postavu Emy Gabrielové ze skvělého filmu Pěsti ve tmě. Strhující příběh boxera s něžným srdcem, kterého skvěle zahrál mladý Marek Vašut (60), si okamžitě získal obdiv filmových fanoušků.

A to není zdaleka všechno. Během své dosavadní kariéry ztvárnila Balzerová řadu krásných rolí, díky kterým dokázala, že dokáže zahrát nejen dramatické, ale i komediální postavy.

Namátkou můžeme jmenovat třeba půvabný rodinný snímek Marie Poledňákové (79) S tebou mě baví svět nebo dnes již legendární komedie Ženy v pokušení, Teorie tygra a Poslední aristokratka.

Za roli Vilmy dostala Českého lva

Navíc jak fanoušci této výjimečné herečky zjistili, Balzerová dokáže pro úspěch filmu udělat téměř cokoli. Aby podpořila reklamní kampaň ke komedii Ženy v pokušení, nafotila odvážné snímky.

Právě díky nim dokázala, že i jako zralá žena má stále půvabu na rozdávání. Komedie měla okamžitě po svém uvedení do kin obrovský úspěch, a Eliška si za roli Vilmy odnesla v roce 2011 zcela právem sošku Českého lva za nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli.

V Teorii tygra zase předvedla doslova herecký koncert se svým dávným spolužákem z Jiřím Bartoškou. Film byl o to vzácnější, se jednalo o první Bartoškův návrat před kameru poté, co se vyléčil z vážné nemoci.

Prostě potkala toho pravého

Naštěstí Eliška ve svém soukromém životě neprožívá stejné milostné eskapády jako její filmové hrdinky. Herečka je totiž už přes čtyřicet let šťastně vdaná vdaná za filmového producenta Jana Balzera (79) a mají spolu dvě již dávno dospělé děti.

„Je to jednoduché, musíte potkat toho pravého,“ vysvětluje svůj recept na spokojené manželství herečka. Sama přiznává, že jí manžel během let společně prožitých let hodně ovlivnil.

Vždy prý byla zarputilá moravská palice a on ji naučil dívat se na věci s nadhledem a humorem. „Zasmát se sám sobě je někdy nejlepší řešení,“ pochopila už dávno Eliška. Taky si stále chválí, že má vedle sebe chlapa, který si ví rady.

Urvaly si z večírku hezkého kluka

Ovšem vždy tomu tak nebývalo. Sama herečka několikrát přiznala, že byla v mládí pěkné kvítko. Ještě jako studentka si naplno užívala všeho, co patří k nespoutanému bohémskému životu. Ona a její kamarádka Jana Švandová si tehdy ani nelámaly hlavy s nějakou partnerskou věrností.

„Prostě jsme si jako studentky urvaly z večírku hezkého kluka, a hotovo,“ přiznala po letech odvážně herečka. Navíc nechybělo málo a Eliška se tehdy mohla provdat do ciziny.

Ona do Švédska a Švandová zase do Švýcarska. „Ten můj Švéd říkal, že už tam máme nechystaný byt,“ říkala nedávno herečka. Jenomže hned také vysvětlila, že odejít z Čech prostě nedokázala.

S láskou pečují jeden o druhého

„Svou povahou jsem totiž dost věrná. Lidem i místům, které mám ráda,“ uzavřela tuto životní etapu Balzerová. Přesto si dodnes s úsměvem vzpomíná na to, že v období jejího mládí byly vztahy tak nějak volnější, a příliš se neřešily.

„Všichni, které jsem tehdy měla, jsou dodnes moji kamarádi a vídáme se,“ říká Balzerová, kterou patrně až láska k manželovi přesvědčila o tom, že partnerská věrnost má smysl.

Navíc jak přibývají roky, Eliška si moc dobře uvědomuje, že při sobě s manželem stojí i v těžkých chvílích, dodávají si navzájem odvahu a pečují jeden o druhého. Někde se prý dočetla, že manželé, kteří jsou spolu dlouho, se dožívají vyššího věku. Eliška je přesvědčená, že to je právě tím, že o sebe navzájem s láskou starají.

Svobodná a šťastná herečka

Ačkoli Eliška Balzerová už vloni oslavila sedmdesátku, do důchodu se naštěstí nechystá. Letos měla premiéru komedie Příliš osobní známost a brzy jistě přijdou další snímky, v kterých Elišku uvidíme. „Na stará kolena se ze mě stala svobodná a šťastná herečka,“ říká spokojená Balzerová a my jí to věříme.

Vždyť je doslova živým důkazem toho, že si půvabné a talentované dámy nemusí na nedostatek práce stěžovat ani po sedmdesátce.

Nechala si na hlavě vyrobit šedivou trvalou

Když se česká rodina žijící v New Yorku vydá zpátky do vlasti převzít rodinný zámek, vypadá to na zajímavý příběh. Když navíc režisér Jiří Vejdělek (48) obsadil do hlavních rolí právě Elišku Balzerovou, Hynka Čermáka (47), Tatianu Dykovou (42), Vojtu Kotka (32), Pavla Lišku (48) a mladičkou Yvonu Stolařovou (19), bylo jasné, že jeho komedie sklidí velký úspěch.

Tím spíš, že si všichni zúčastnění natáčení jak se patří užívali. Zvlášť Eliška Balzerová byla šťastná, že v komedii dostala roli kuchařky paní Tiché. „Strašně ráda vařím a ráda vařím ve velkém. U stolu třeba deset lidí, to je můj svět,“ pochvalovala si herečka, která před kamerou pekla koblihy, husu a neustále udržovala oheň.

Kuchyň, kam se všichni herci stahovali, se tak naprosto přirozeně stala středobodem natáčení. Navíc Balzerová opět prokázala, že víc než na vlastní kráse jí záleží na tom, aby věrně ztvárnila svou postavu. Kvůli komedii se dokonce na krátký čas vzdala svého elegantního účesu a nechala si od maskérek na hlavě vyrobit šedivou trvalou.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

reklama