Sára Saudková byla Janovi nejprve nahou modelkou, potom osudovou partnerkou!

Bylo jí od začátku jasné, že nebude jedinou ženou v Janově životě.

Vztah legendárního Jana Saudka (82) s jeho nejznámější přítelkyní Sárou (50) rozhodně nepatřil k typickým. Sára si vzala jeho příjmení, i když nebyli manželé a později Jana vyměnila za jeho syna.

Nejslavnější současný český fotograf Jan Saudek se svému řemeslu přímo vyučil. Až do 80. let pracoval v tiskárnách, během té doby ale prošel bouřlivým tvůrčím i osobním vývojem. Hlavní roli v něm hrály ženy. Podle svých slov měl první erotický zážitek v patnácti letech, ale na opravdovou ztrátu panictví si musel další tři roky počkat.

Oženil se a svůj první skutečný fotoaparát dostal právě od své mladičké manželky. Měl s ní dva syny, jedním z nich byl Samuel (54), který později sehrál zásadní roli v jeho osudovém vztahu se Sárou. Jan se pokusil o sebevraždu, bál se o život mladšího syna, rozvedl se a znovu se oženil, našel typickou „zeď“ jako pozadí pro své fotografie a dosáhl slávy a popularity.

To všechno stačil, než ho v jeho ateliéru jednoho dne navštívila mladá žena jménem Sára Směšná.

Také vás může zajímat ...

Sara Saudkova

Měla mindráky ze svého vzhledu

V době, kdy Jan procházel dramatickými soukromými i pracovními křižovatkami, řešila Sára jiné problémy, náležející jejímu věku. Nevzpomínala nikdy na dětství jako na šťastnou dobu. Měla příliš svobodomyslnou povahu, která narážela na různá omezení ze strany rodičů. Navíc jako většina dívek řešila svůj vzhled.

Ostatní děti se jí posmívaly kvůli zrzavým vlasům a dlouho trvalo, než si uvědomila, že skutečně není ošklivá. Rodačka ze Zábřehu na Moravě se nejprve během studia seznámila s fotografiemi Jana, které ji velmi zaujaly. Přála si setkat se s ním. Napsala mu dopis a potom našla odvahu jet přímo za ním.

Slavný fotograf později prohlásil, že se Sárou vstoupil do jeho dveří osud a to, co následovalo, mu dává za pravdu. „Byl uhranutý tím, jaká jsem, krásná a schopná, tedy aspoň to tvrdil. Byl obklopen ženskými, ale nikdo se o něj nestaral a ve svých věcech měl úžasný binec,“ popisovala Sára.

U Jana už zůstala a asi nikoho neudiví, že se zakrátko stala i jednou z jeho nahých modelek.

Nejen láska, ale i práce

Jejich vztah nebyl žádným chvilkovým poblouzněním. Jan byl krásnou Sárou přímo uhranutý. Kromě toho, že mezi nimi vzniklo pouto muže a ženy, začaly je spojovat i pracovní záležitosti. Z pouhé modelky se postupně stávala také fotografkou. Bylo to určující pro její další život. Sára ví, že kdyby se s Janem nesetkala, pracovala by třeba jako ekonomka nebo možná psala knihy.

Takhle odhalovala další a další tajemství fotografické práce. Žít s Janem ovšem nebylo jednoduché. Od začátku muselo být Sáře jasné, že nebude jedinou ženou v jeho životě. Vzala to jako fakt. Věděla, že ženy jsou jeho inspirací a dokonce mu je sama vodila. Stávalo se, že na ulici spatřila typ dívky, jaká by se Janovi líbila.

Oslovila ji a přivedla ji domů – jak to sama vyjádřila, „jako když kočka loví myši a přinese trofej“.

Film Fotograf vyvolal velké boje a vášně!
Film Fotograf vyvolal velké boje a vášně!

Kvůli filmu se hádali přes média!

Podobný způsob života přestával ale postupně Sáře vyhovovat. Ozvaly se v ní rovněž mateřské instinkty a s Janem mít dítě nechtěla. Začala se tedy rozhlížet po někom vhodnějším. Nedívala se příliš daleko: do oka jí padl Janův syn, již výše zmíněný Samuel. Nastala zamotaná situace, kdy Sára opustila svého slavného přítele kvůli jeho potomkovi.

A nejen to, ona s ním zanedlouho dokonce čekala dítě! Rozchod ale nakonec proběhl přátelsky. Ty děti, které Sára měla se Samuelem, byly postupně čtyři. S Janem ale udržovala Sára tak silné pouto, že byl místo svého syna přítomen při jejím druhém porodu. Vztah pak narušilo až uvedení filmu Fotograf, ve které byl Jan Saudek.

Sára v něm byla zobrazena jako zlatokopka, které šlo pouze o Janovy peníze. Když film vstoupil do kin, vypukla mezi nimi mediální válka, ve které šlo i i práva k negativům fotografií.

Dnes se ale zdá, že už je všechno zase ve starých kolejích.

S poslední manželkou má tři děti.
S poslední manželkou má tři děti.

V osmdesáti se už na další dítě necítil!

O svém partnerství se Samuelem Saudkem říká Sára, že jsou jako oheň a voda. Občas tedy zákonitě dochází i ke sporům a konfliktům. Jednu dobu to dokonce chvíli vypadalo na definitivní rozchod, pak ale k sobě znovu našli cestu. Po rozchodu se Sárou nelenil ani Jan a v pokročilém věku se nejen znovu oženil, ale rozšířil počet svých dětí o další dvě.

Manželka pak po něm chtěla ještě třetího potomka, ovšem na to už se osmdesátiletý legendární umělec necítil.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...