Se smutkem bojovala Marta Jandová čtyři měsíce, pak utekla!

Proč odjela zpívat za české hranice?

Dlouho bojovala s nálepkou protekčního dítěte.

O nejtěžších chvílích svého života se rozpovídala zpěvačka MARTA JANDOVÁ (42), kterou krutá smrt připravila v pouhých sedmnácti letech o mámu. Nečekaně rychlý průběh rakoviny ji rázem připravil o jistotu, domov i zázemí. Vyrovnat se se ztrátou maminky dokázala až tisíce kilometrů od domova.

Dcera legendárního lídra skupiny Olympic PETRA JANDY (74) nejspíš právě prožívala první lásky a zklamání, když její maminka JANA (†45) vážně onemocněla. Lékaři vynesli strašný ortel – rakovina vaječníků. „Jana byla na operaci v roce 1989.

Lékař říkal, že jí všechno vyndali, chodila na chemoterapie, tak jsem se uklidnil,“ vzpomínal Janda s tím, že ale najednou začala jeho žena léčbu odmítat a svěřila svůj život do rukou jakéhosi léčitele. „To byla základní chyba, nemoc se vrátila,“ míní zpětně zpě- vák s tím, že tu možná mohla maminka jeho dcery ještě být.

Ale kdoví… Zhruba v době, kdy lékaři objevili Janě Jandové nádor na vaječníku, narazila tehdy dospíva- jící Marta na inzerát s možností studia v USA. „Máma z toho byla nadšená, protože už asi tušila, jak na tom je,“ svěřila se zpěvačka. Zhoubná choroba postupně nabírala na síle.

Také vás může zajímat ...

Jandova žena s ní dokázala bojovat pouhý rok a půl.

Potřebovala být sama

Zemřela v dubnu 1991 a tehdy sedmnáctiletá Marta netušila, co si se svým životem má najedou počít. Dlouhé čtyři měsíce bojovala se smutkem, bolestí a zoufalstvím. Nakonec se rozhodla v srpnu odletět do Ameriky. „Tam nebyl táta, brácha, nikdo, takže jsem se s tím nějak přirozeně vyrovnávala,“ vzpomíná na bolestivé chvíle Jandová. Do mysli se jí vtiskl jeden zvláštní okamžik.

Tehdy, už v Americe, se jí zdál o mamince sen a po probuzení začala strašně brečet. Tenkrát prý pochopila, že už ji nikdy neuvidí. „Byla přísná, ale zároveň kamarádská,“ dodala rozrušená zpěvačka. Ztráta maminky pro ni byla o to těžší, že vzhledem k tomu, že byl Petr Janda v době jejího narození velmi zaneprázdněný svou kariérou, ujala se výchovy naplno právě ona.

Měly tak k sobě opravdu blízko.

Smrt maminky ale bohužel nebyla poslední ranou, kterou osud zpěvačce nachystal.

B1
Když její maminka umírala, zjistili rakovinu i bratrovi.

Celý život na útěku?

Je až děsivé, jak se z milující rodiny stalo během pouhých pár let úplné torzo. Období dospělosti a zodpovědnosti tak muselo u Marty Jandové přijít dřív, než je obvyklé. Život v Praze s bratrem a otcem pro ni byl příliš bolestivý. Potřebovala změnit prostředí a se ztrátou se vyrovnat v tichosti a o samotě.

Po roce stráveném v Americe, hned po maturitě na ekonomické škole, se vdala a odešla za manželem, známým zpěvákem a kytaristou skupiny Die Happy THORSTENEM MEWESIM (44) do bavorského Mnichova. Jako by návrat do rodné země byl pro Jandovou až příliš bolestný. Manželství jim však vydrželo pouhých pět let a přišel rozvod. Martě zůstala alespoň úspěšně rozjetá kariéra.

V Německu se totiž stala mezitím úspěšnou zpěvačkou a našla tam zřejmě i svůj nový domov.

B3
V Německu byla velká hvězda, kvůli lásce se ale vrátila do Česka. Na snímku s exmanželem Thorstenem Newesim.

Rakovinu bratra tajili

Dalším důvodem, proč opustit místo, které jí připomínaly bolestivé vzpomínky, byla i skutečnost, že v době, kdy se maminka Jandové léčila s rakovinou, byla stejná nemoc diagnostikována i u jejího bratra PETRA (†33). V pouhých třiadvaceti letech mu lékaři objevili nádor na mozku. Jemu i mamince se rozhodl rocker pravdu zatajit.

Zhruba rok poté, co se Jana Jandová dozvěděla, že je nemocná, propukla nemoc i u jejího syna. „Cvičil doma na violu a my jsme najedou zaslechli, jako když spadne pytel cementu na podlahu,“ vzpomíná Janda na chvíle plné hrůzy. „Péťa ležel na zemi, měl u pusy pěnu, celý se chvěl, nemohl jsem ho probrat,“ popisuje zpěvák chvíle, které předcházely drsnému ortelu lékařů.

Bratr zpěvačky se podrobil těžké operaci, osud se však zvrátit nepodařilo.

„Když jsme za ním přišli do nemocnice, i s Janou, která se také léčila z rakoviny, doktor povídá: ‚Pane Jando,operace dopadla perfektně, syn bude v pořádku. Pak se ke mně naklonil a zašeptal, ať za ním přijdu do kanceláře,“ vypráví Janda. Stranou od všech řekl lékař zdrcenému otci, že jeho syn má maximálně dva roky. Nádor nebylo možné odoperovat.

Janda se rozhodl nechat si pravdu pro sebe. Jeho žena záhy nato zemřela, aniž by tušila, že její syn také umírá.

Ani chlapec neměl ponětí, že mu mnoho času nezbývá.

Italská restaurace Aromi byla 3. 11. 2015 slavnostnì otevøena na pražském námìstí Míru.
Poslední žena jejího tatínka, známého rockera, je mladší než Marta.

Zpívala, když umíral

Ačkoli Marta žila v zahraničí, tátovi ani bratrovi se nikdy neodcizila. Jejich pouto bylo po smrti maminky mnohem silnější než kdy dřív. I z tohoto důvodu byla další krutá zpráva ještě bolestnější. Bratr Marty Jandové bojoval s rakovinou neuvěřitelných 10 let. Porazit se mu ji nepodařilo.

V okamžiku, kdy se smrt rozhodla vzít si dalšího z Jandovy rodiny k sobě, byla Marta v Německu. Tušila ale, že je něco špatně. „O Petrově smrti jsem se dozvěděla v Německu. Ve chvíli, kdy naposledy vydechl, jsem stála na jevišti. Cítila jsem, že se něco stalo,“ vylíčila životní ránu zpěvačka. Poslední rozloučení s bratrem bylo pro Jandovou a jejího otce emotivní.

Ze šťastné čtyřčlenné rodiny si zbyli jen oni dva. O to víc jsou si ale prý bližší.

„Jsou to moc bolavé vzpomínky,“ dodala na závěr Jandová, která si založila vlastní rodinu na prahu čtyřicítky.

Svatba Taány Kuchaøové a Ondøeje Brzobohatého se konala 30. 6. 2016 v pražském Strahovském klášteøe.
S manželem Miroslavem Vernerem vychovávají dceru Marušku.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

MOJE ŠŤASTNÁ HVĚZDA je připravena na stáncích každou středu. A s ní skutečný život populárních herců, zpěváků, moderátorů či jiných známých celebrit. Moje šťastná hvězda chce nabídnout jen to nejlepší. Nechybí recepty, horoskopy, zajímavosti, rady pro zdraví i krásu i soutěže o lákavé ceny. Časopis pravidelně zařazuje i bonusové několikastránkové přílohy, které jsou zdarma.

Komentáře

...