Šediny mu přidaly na přitažlivosti

Gentleman a charismatický pohádkový princ Jan Čenský (53) se narodil na 1. Máje roku 1961 v Praze. Od dětství ho to táhlo k divadlu a k filmu, navštěvoval Chlapecký sbor Pražského mužského sboru FOK pod vedením dr. Blanky Kulínské, přesto nejdříve jeho cesta mířila do kolínských tiskáren, kde se v pražské pobočce učil knihařem.

Po večerech navštěvoval Lidovou konzervatoř pro pracující, kde ho Ivan Vyskočil, připravoval ke zkouškám na Státní konzervatoř. Byl přijat do ročníku společně s Lukášem Vaculíkem, Gustavem Bubníkem, Ondřejem Vetchým a celou řadou dalších úspěšných herců. A ačkoli mu je vyčítána herecká bezbarvost a je nepříznivě vyhodnocován ve srovnávání například s Karlem Rodenem či spolužákem Ondřejem Vetchým, je nutné připustit, že právě tato herecká rovina ho dělá naprosto osobitým.

Z tiskáren zamířil na prkna znamenající svět a televizní obrazovky. Již za studií příležitostně hostoval v kladenském divadle, v pražském Realistickém divadle a v Národním divadle. Vojenskou službu absolvoval v Armádním uměleckém souboru (AUS), kde byl, jak se tehdy říkalo, konferenciérem. Po vojně zamířil do divadla S. K. Neumanna v Libni (dnes Divadlo pod Palmovkou). Na televizních obrazovkách se poprvé objevil ve druhém ročníku konzervatoře (1978) v inscenaci Mapa zámořských objevů. O rok později přišla i první větší role v seriálu Zkoušky z dospělosti.

Následoval cyklus Tak se ptám a pohádky Princezny na trvalou, O princezně, která ráčkovala, Princové jsou na draka a filmové role Hynka ve filmu Když rozvod, tak rozvod a role v historickém dramatu Dva na koni, jeden na oslu.Princů sehrál desítky, později i králů, vždyť jeho urostlá postava ho k tomu předurčovala. První měsíce roku 1989 bylo evidentní, že se národ začal probouzet z letargie. Byl to čas, kdy politicky přituhovalo.

pohadka_Princove-jsou-na-draka

Stačil jen malý protirežimový prohřešek a herec se dostal na černou listinu, což znamenalo, že nesměl být obsazován. Jan Čenský patřil mezi první známé osobnosti, které podepsaly petici Několik vět. Naštěstí tento čin již nestačil přinést žádné následky, protože než se političtí kmáni rozkoukali, přišel převrat.

V roce 1990 se stal členem černého Divadla Ta Fantastika a od roku 1995 je členem kočovné herecké společnosti Václava Hanzlíčka, které je také známé jako Harlekýn. V tomto roce se začaly také hrnout nabídky na moderování, například Miss České republiky právě pro jeho osobitost, distingovanost a odpovědnou přípravu.Nikdy v sobě nezapřel nadšeného sportovce. Zlákal ho windsurfing, lyžování, jachting i cyklistika. Byl dlouholetým členem sportovního klubu Bohemians a do obdobného prostředí vrcholových sportovců ho zavedla také úspěšná role v seriálu Dlouhá míle (1989).

Film_Dlouhá míle02

Mistr rétoriky Jan Čenský se věnuje také dabingu. Mezi nejznámější jeho představitele patří Reno Raines (Lorenzo Lomaz) v seriálu Odpadlík. Mluvené slovo, přednes a samotná rétorika mu učarovala natolik, že se stal jejím úspěšným a vyhledávaným lektorem. I navzdory kritikům, že trpí toporným divadelnickým projevem, úspěšně herectví vyučuje. Nevyhledává však motoristický sport a možná tomu napomohla i situace, která se odehrála 1. května 1979, kdy dovršil zletilosti a s čerstvým řidičským průkazem společně s otcem vyjeli v rodinném žigulíku, aby nasbíral první oficiální řidičské zkušenosti.Hned při prvním přejezdu přes koleje mu zhasl motor a z obou stran přijížděly cinkající tramvaje. Ještě dnes vzpomíná na nepříjemné pocity, kdy vyskočil z auta se slovy: „Tatínku, prosím tě, řiď místo mě.“ Ten však zachoval chladnou hlavu a donutil ho klidným hlasem, aby se vrátil na místo řidiče se slovy: „Zatáhni ruční brzdu, vyřaď rychlost, znovu zařaď a jeď.“ Motoristický sport sice příliš nevyhledává, ale rád cestuje v noci, dokonce si libuje na mírně kluzkém povrchu.

Manželka Dana mu učarovala ještě dříve, nežli ji viděl do obličeje. Cestou na představení do divadla Na Zábradlí před ním šla dívka, která upoutala jeho pozornost svým výstředním kabátem. Brunetka měla na zádech nápis „ňaf ňaf“. Byl potěšen, když zjistil, že i ona míří do stejných dveří a hned věděl, že se s ní chce seznámit, což se mu po představení podařilo. Prohodili spolu jen pár slov, byla totiž v doprovodu jiného muže. Osud však někdy bývá velmi příznivý, a tak netrvalo dlouho a potkali se při natáčení v Barrandovských ateliérech, kde Dana pracovala jako filmová skriptka.Vzájemné sympatie je opravdu svedly dohromady. Mají spolu, dnes již dospělého, syna Matyáše. Sám však v několika rozhovorech přiznává, ač je skvělým otcem, že toho hodně propásl. „Prošvihl jsem některé zásadní okamžiky synova života.“ Díky pracovním povinnostem nebyl u jeho porodu, nebyl na maturitním plese, ale ani na jeho promoci a připouští, že to syna Matěje nejspíš mrzí.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...