Sezóna na zahradě pomalu končí

Nastává čas konečného zazimování zahrady. Příroda si potřebuje přes zimu odpočinout, aby na jaře zase byla v plné síle.

Zeleninové záhony po sklizni alespoň jednou za dva roky povápněte. Prospějete jim i přírodním hnojem ze stájí. Musíte ho ale zapracovat ještě před zimou, aby prošel mrazem.

1 Sázejte růže do příchodu prvních mrazů. A aby dobře přezimovaly, razantně sestřihněte keříky, třeba i na třetinu jejich původní velikosti. Odstřihněte odkvetlé květy, aby nevznikly semeníky. Najít tu správnou chvilku pro přikrytí růží je tak trochu alchymie. Když je zateplíte příliš brzy, mohou se zapařit.

2 Nezapomeňte zazimovat také sekačku nebo křovinořez. Důkladně je vyčistěte od zbytků trávy. Kdybyste trávu z nářadí neodstranili, mohla by plesnivět a zatvrdnout. Šrouby a spoje na strojích je vhodné přetřít olejem nebo vazelínou. Zahradní náčiní uložte do sucha a přikryjte plachtou nebo dekou.

3 Prořežte a zastřihněte ovocné stromy a další dřeviny. Nepouštějte se ale do zásadních řezů, rány by se nemusely před mrazy dobře zahojit. Ošetřete stromy štěpařským voskem, aby odolaly rozmarům počasí.

4 Spodní část choulostivějších druhů stromů či keřů obalte rákosovými rohožemi, jutovinou nebo netkanou textilií. Všem stromům pomůže vyšší vrstva suchého listí zatěžkaná jehličnatým chvojím

5 V období vegetačního klidu, které nastává během října, stromy ztrácejí listy a zpomalují proudění mízy, takže je jejich hmotnost nižší. Pokud se chystáte kácet strom s obvodem kmene nad 80 centimetrů, nezapomeňte si nejprve vyřídit městské povolení.

V případě menších stromů nejprve motorovou pilou odřízněte větve, pak kmen a nakonec vykopejte pařez i s kořeny.

6 Na zahradě se stále dobře daří brokolici, mangoldu, ředkvím, ředkvičkám a řepě. Růžičková kapusta a kadeřávek má dokonce po prvním přemrznutí jemnější chuť. Jemný mráz snese i pekingské zelí. Průběžně sklízejte petrželku, pastinák, roketu a tuřín, štěrbák, řapíkatý celer, červenolisté saláty a hořčici čínskou.

Nenechejte zmrznout červenou řepu a černou ředkev.

7 Pokud nemrzne, zasaďte ještě česnek. Nejlépe mezi jahody, budou tak chráněny před plísněmi a získají lepší chuť.

8 Pokud málo prší a nemrzne, můžete hlavně mladé a stálezelené stromy a keře pro jistotu trochu zalít.

9 Okolí sklizených ovocných stromků ukliďte. Ovoce posbírejte, posečte a vyhrabte trávu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...