Simona Postlerová – Dostává samé osudové rány

Dřív byla proslulá dobrou náladou a optimismem. Teď je unavená, tomu se však nelze divit.

Půvabná tmavovláska tíhla k prknům, které znamenají svět, odjakživa, jistě také proto, že otec byl divadelním režisérem a matka herečkou. Narodila se v Plzni, ale rodina se brzy přesunula do Ostravy. Jakmile Simona odmaturovala na zdejším gymnáziu, ihned zamířila do Prahy na DAMU. Hrála v Národním divadle a od roku 1992 v Divadle na Vinohradech.

Také vás může zajímat ...

Známe ji ze seriálů Hotel Herbich, Poslední sezóna, Ordinace v růžové zahradě, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech nebo seriálu Cesty domů. Je to statečná žena, která čelí velkému množství katastrof, přesto se nevzdává. Její milovaný manžel, hudebník Zdeněk Hrášek (†62), onemocněl hrůznou rakovinou oka.

Chorobu se na nějaký čas podařilo zastavit, bohužel tím způsobem, že muž o oko přišel. „Zkolabovala jsem, on byl silný. Silnější než já,“ vzpomíná herečka. „Když jsem viděla, jak to všechno s nadhledem překonává, musela jsem držet také. Ale v tu chvíli jsem si uvědomila, jak je úžasný. On ještě dokázal vtipkovat.

Říkal: No co…, jsem jazzman, kytarista, já to umím i poslepu.“ Dodnes žasne nad partnerovou odvahou a smyslem pro humor. Ale i ona sama je hotovou královnou pozitivního myšlení.

„Je třeba využít každé příležitosti k tomu, aby si člověk udělal život hezčím,“ říká třeba.

Zkuste nehrát

Její tvář je známá z televize, a tak ji lidé na ulici poznávají. Ona si však nehraje na pyšnou hvězdu, těší ji to a váží si toho. „Naštěstí na mě vždycky reagují velmi mile. Nebo do sebe jen tak šťouchnou, abych jako nic neviděla, ale to je normální a mají to tak všichni kolegové,“ konstatuje spokojeně herečka. Na léta v Národním divadle nikdy nezapomene.

Pro holku po škole to byla veliká šance. „Léta, která jsem zde strávila, mám v srdíčku už napořád a nikdo mi je nevezme. Například nikdy nezapomenu na to, jak mi pan Hrušínský, když jsme spolu jednou zkoušeli dialog, řekl: Simono, jenom mi odpovídejte a zkuste nehrát. Umět dobře odpovídat a slyšet partnera je totiž na jevišti opravdu umění,“ vysvětluje Simona.

V červenci roku 1992 se jí a manželovi narodila dcera Jana Magdalena (27), a protože Zdeněk Hrášek byl obětavý a šikovný táta, mohla herečka už koncem léta natáčet televizní pohádku. Manžel Zdeněk za ní jezdil i s malou Janinkou na „plac“ na kojení, a protože součástí scénáře bylo i to, že se princezně v závěru pohádky narodí miminko, režisérka zajásala, že je vystaráno.

„Záběr byl tedy autentický a v náručí v něm chovám svoji malou dceru,“ dojatě říká Simona. „Pro celou naši rodinu je proto právě tahle pohádka nejkrásnější vzpomínkou na dobu, která byla velmi šťastná,“ dodává smutně. Dobře ví, o čem mluví. Lidé by si podle ní měli víc vážit časů, kdy jsou zdraví a relativně spokojení.

S budoucím manželem ji před lety sblížila právě hudba a společné angažmá.

Ceny ThŠlie se pÝedŠvaly 29. 3. 2014 v praěskťm NŠrodnŪm divadle. NŠslednż veŤŪrek probžhnul v PalŠci éofŪn.

Ten pravý

Zdeněk Hrášek hrál na kytaru v Orchestru Národního divadla. Simona měla v jednom představení zpívat písničku coby velšská princezna a zkoušela ji právě s ním. Brzy se z nich stali přátelé. „Začali jsme si rozumět s velkým R a pak jsme se vzali,“ vzpomíná na dobu, kdy byla šťastně zamilovaná.

V roce 1994 přibyl k Janě Magdaleně chlapeček Damián (25) .Ač rodina doufala v zázrak, Simonin manžel rakovině, která se zase vrátila, před čtyřmi lety podlehl. Kytarista Národního divadla a jazzrockové skupiny Mahagon si přál zemřít doma mezi svými milovanými a oblíbená herečka se mu snažila jeho přání vyplnit do poslední minuty. Ale nebylo to možné.

Ke konci musel být hudebník převezen do nemocnice, manželka ho doprovázela.

Samá trápení

„Zdeňka jsem držela za ruku a modlila se. Nejsou to lehké chvíle,“ svěřila se tehdy s tím, že pak s dětmi seděli, drželi se za ruce a mysleli na hezké chvíle, kterých nebylo málo. Mezitím však přišla další krutá rána. Ukázalo se, že Damián je vážně nemocný, trpí autismem a byl mu diagnostikován Aspergerův syndrom. Choroba se naplno projevila v pubertě.

„Místo jedniček začal ze školy nosit pětky,“ říká herečka. „Přestával mluvit, byl apatický a jednou při snídani zkolaboval. Nastal kolotoč psychiatrických vyšetření a pobytů v bohnické léčebně,“ líčí. Zhubla, působí smutně, trápí ji samota, mimoto syn potřebuje její celodenní péči.

Sílu čerpá z milované práce.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...