Můj čas na kafíčko

Skalní labyrint Adršpach

Není náhodou, že Adršpašské skály zhusta okupují turisté ze sousedního rovinatého Polska. Tohle doma prostě nemají! Najdete tu romantiku i tajemnost. V horku se tu ochladíte. Vyrazíte? Dobře uděláte.

Velkou výhodou Adršpašských skal je množství vstupů a výstupů a velké množství průchozích tras a okruhů. Časté jsou dřevěné chodníčky a žebříky, které zvládnou i děti, a výhledy na skalní jehly a jiné útvary. Ty nepropásnete díky pečlivým označníkům s názvy, většina bizarních skalisek cosi připomíná, což se líbí právě dětem.

A rozhodně se vyplatí dobrá obuv. Oficiální vstup je od východu kousek od železniční zastávky „Teplice nad Metují skály“ a stejnojmenné stanice autobusu, kde je i velké parkoviště, stylové hotely a restaurace Pod Ozvěnou. Po 250 metrech se větví doprava žlutá a doleva modrá trasa, kde se po modré dojde k vysokému výstupu na skalnatou vyhlídku ke zřícenině hradu Střmen, zatímco žlutá vede romantickou roklí Skalního potoka.

Lední medvěd a Vlčí rokle

Po modré se skalní pozoruhodnosti dostaví dříve: obdivovat můžeme Koňskou hlavu, velebné Velké chrámové náměstí a další krásy plus dva vodopády a na jihu lze buď z bludiště vyjít u zaniklé osady Záboř, anebo se obrátit a dojít po další modré kolem vyhlídky U Roklin na zmíněnou žlutou trasu ve Vlčí rokli. A vydat se tudy kolem dalšího vodopádu až k průzračnému Adršpašskému jezírku, po kterém se můžeme projet na romantickém prámu skalní soutěskou.

Bonusem je Velký Adršpašský vodopád a blízký Malý, kde má desku a bustu dávný návštěvník Johann Wolfgang Goethe. U útvaru zvaného Trpaslík navazuje zeleně značený okruh, kdy nás levý, delší směr dovede kolem vyhlídky Velké panoráma a štítu Starosta a Starostová k rozcestí Babiččina lenoška.

Babiččina lenoška navazuje na pravou zelenou trasu, vedoucí s pramenem Metuje kolem Eliščiny věže, Krakonošova zubu a Homole cukru. Společná trasa pak pokračuje už širokou cestou až k východu u krásného skalního jezera Pískovny.

Jakou trasu si vyberete?

S trochou štěstí zahlédnete na některé skalní jehle i trénující horolezce. Hned u východu leží vlaková zastávka Adršpach, ale hned odjet by byla chyba. Okolí je mimořádně pěkné, nehledě na místní osvěžovny či na Horolezecké muzeum v místním renesančním zámku.

Půjčit si lze kola a celý skalní Adršpach objet mimořádně pěknou (rovnou) cyklostezkou, nemluvě o méně známých pěších okruzích. Třeba kolem Starozámeckého vrchu se zříceninou hradu Adršpach nebo trase kolem Supích skal a Kraví hory.

Další dominanty

Rozhledna Čáp – dřevostavba na stejnojmenné hoře (786 m) na jižním cípu Adršpašských skal. Zřícenina hradu Skály (Bischofstein) – leží vedle v Jiráskových skalách, najdete tu i hotel s restaurací. Hotel Orlík – stával u vstupu na břehu Metuje už za 1. republiky, příjemné ubytování i s restaurací.

Křížová cesta – v lokalitě Křížový vrch vede skalami na vyhlídku od 17. století křížová cesta s litinovými výjevy Ježíšova utrpení. Autokemp Bučnice – na 4 hektarech nabízí pod zalesněnými skalami u Metuje ubytování v chatkách, pokojích, stanech, karavanech. Bunkr II.b/111/A – pevnůstka viditelná mezi stromy z „červené“ cyklostezky pod západním okrajem Adršpašských skal.

Koupaliště v Teplicích n. Metují – přírodní koupaliště se skokanským můstkem, bufetem a lehátky. Zřícenina kostela Panny Marie – ponurá barokní ruina na vrchu Kopeček. Kostel vystavěn r. 1667, uzavřen Josefem II. již roku 1786.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden