Škrtil ji v Othellovi, doma to nedělá

Osudový vztah. Karel Heřmánek a Hana Heřmánková

Syn slavných rodičů Karla Heřmánka (73) a Hany Heřmánkové (57), Karel Heřmánek mladší, vyrůstal do svých třinácti let ve vlasteneckých kulisách neboli v blízkém okolí Pražského hradu.

Proto, vzpomíná-li na dětství, vybaví se mu Hrad. Anebo potom chalupa v Českém ráji nedaleko zříceniny Trosky. „S rodiči a bráchou jsme chodili na výlety a s partou jsme trávili hodně času na kolech nebo s míčem. Za babičkami jsme zase jezdili do jižních Čech a na Šumavu,“ vzpomíná mladý herec. Je nejstarší ze tří bratrů, občas se prý, řečeno jeho slovy, servali jako koně.

Také vás může zajímat ...

Být nejstarším nebyl žádný med, co mu rodiče zakazovali, těm mladším nejednou snadno prošlo.

„Nechtěl bych být na místě maminky, když jsme s bráchou vyrůstali,“ poznamenává Heřmánek mladší, na mysli má prostředního bratra Josefa (30). „Jakmile prý jednoho z nás jako malého oblékala, druhý se mezitím stačil svléknout.“ Karel a Josef spolu chodili na základní i střední škole do třídy, vylomenin bylo bezpočet. Vzpomínají nejen na rozbitá okna, ale i dveře.

Většinou to končilo poznámkou do žákovské knížky nebo pozváním rodičů do ředitelny na kobereček.

Karel se i teď, v dospělosti, stále nejlépe cítí v Českém ráji. Když se prochází mezi skalami, připadá si jako v pohádce. Oblíbil si i Jevany, kde žijí rodiče, je tam klid na přemýšlení a pěkná krajina. Když se mladý Heřmánek hlásil na DAMU, bál se, aby tam táta nezavolal.

Prý opravdu chtěl, maminka mu to později potvrdila – chtěl tam zavolat a poprosit, aby tam syna nevzali.

„Moc dobře rozumím tomu, proč to chtěl udělat, herectví je fakt tvrdý,“ říká mladík s tím, že protekci nikdy vědomě nevyužil. Navíc slavný otec zuřil, když zjistil, že syn to myslí s herectvím vážně, dlouho si to vůbec nechtěl připustit. A na DAMU, kam se Karel dostal hned napoprvé, čekala na mladého muže životní láska. S půvabnou Nikol Kouklovou byli spolužáci z ročníku.

Kdy přesně přeskočila jiskra? Zajímavé je, že Nikol si to pamatuje na den přesně: „U mě pomyslná jiskra přeskočila 6. prosince 2010, to si pamatuji přesně. Seděla jsem s babičkou v Rudolfinu a u poslechu pěkné hudby se mi hlavou míhaly krásné myšlenky na něj. Karel byl možná do mě ale zakoukaný dříve. Zkrátka příběh jako z červené knihovny.“

Možná za to mohl i starý dobrý Shakespeare, v jehož hře Othello spolu ve škole hráli, a to v hlavních rolích. Nikol, absolventka Ekologického gymnázia, Pražské konzervatoře a DAMU, se narodila v Praze. „Prahu nade vše miluji,“ říká.

„Ráda chodím těmi malými uličkami, pozoruji život v metropoli, nechávám se inspirovat okolím a opakuji si při tom text.“ Jako holčička jezdila s prarodiči na chaloupku do Mcel, vrací se tam dodnes.

V lese má tajné království, kam si chodí stěžovat anebo naopak radostně sdělovat, co se poslední dobou podařilo. Nikdy nebyla rebelka, spíš naopak: jedničkářka s ořezanými tužkami a učebnicemi vzorně připravenými na další vyučovací hodinu. Na střední škole rušila snad jen tím, že přijímala psaníčka od kluků, ba na ně i odepisovala. Nebylo jich zrovna málo.

Na začátku léta roku 2015 si dvojice uspořádala tajnou svatbu. Utajení zdůvodnili tím, že se jedná o velice soukromou záležitost, kterou si chtějí vychutnat jen s rodinou a nejbližšími přáteli. Vzali se po necelých pěti letech vztahu. A zamilovaní a šťastní jsou stále, ačkoli jsou povahově dost odlišní. I v jejich případě platí, že protiklady se přitahují.

Nikol je veselá, upovídaná, hotové srdce na dlani, její manžel je spíš klidnější. Na druhou stranu je velký vtipálek, a tak dokáže svou ženu kdykoli spolehlivě rozesmát. „Smějeme se pořád. Život bereme s nadhledem a ani se neumíme pohádat,“ charakterizuje vzájemný vztah mladá herečka. Kdekdo se jich ptá na děti, i tomu se Nikol směje.

Prý jí prozatím stačí jedno dítě, ač přerostlé – myslí manžela.

„V hračkářství mi utekl a šel si hrát,“ říká o Karlovi.

Nikol je puntičkářka a vyžaduje ve všem pořádek, Karel naopak takzvané ženské práce, hlavně uklízení, nijak zvlášť nevyhledává. Občas opraví drobnou závadu, vyluxuje nebo vyklidí myčku, tím to, jak se říká, hasne. Ale dělá v domácnosti jednu věc, která je pro muže velice netypická: peče dorty. Jakmile se rozhodne udělat své Nikol radost, jde a upeče něco sladkého.

Troufne si dokonce i na medovník.

V kuchyni to pak vypadá, jako by v jejích zdech zuřila druhá světová válka. Nejlépe ze všech žen na světě vaří podle Karlova názoru maminka Hana. Nikol prý vaří dobře, ale ne právě často – říkává Karel mladší se smíchem. Mladá herečka vplula do velké rodiny Heřmánkových, majitelů Divadla Bez zábradlí, lehce a bez obtíží.

Řeči o protekci se jí ovšem nevyhnuly, byla totiž obsazena v rodinném divadle do několika her.

Našli se tací, kteří tvrdili, že od tchána dostávám role jenom proto, že jsem manželka jeho syna,“ stěžuje si přitažlivá zrzka. „Ale to není pravda, protože to bych asi hrála ve všech hrách, kdybych měla být tak protekční, ale tchán mi rozhodně nedává všechny role, protože se na nějaké vůbec nehodím,“ vysvětluje.

Mimo jiné i z tohoto důvodu přijala Nikol nabídku z Divadla Na Prádle, kde účinkuje po boku manžela ve hře Pokoj v modrém. Těšila se, že všem předvede, že se dokáže uplatnit i někde jinde než v rodinném podniku. Ostatně účinkovala i v Národním divadle. V roce 2016 se s manželem vypravili do Ameriky, zkusit tam štěstí.

Opustili rodinné divadlo, odřekli vlastně veškeré závazky a odjeli do absolutní nejistoty. Nelitují. „Jsme mladí, nemáme rodinu, kdy jindy než teď bychom to měli zkusit,“ vysvětlila tehdy krásná rusovláska. „Ani jeden z nás tam nemířil s naivní představou, že okamžitě získáme práci v Hollywoodu.“ Chtěli se hlavně zdokonalit v angličtině, strávili ve Státech dva roky, i když přerušovaně.

Povedlo se jim fotografovat pro reklamní kampaně, pracovali pro řetězec s bio jídlem.

„Američané, když Karel spustí, přemýšlejí, z jaké části Ameriky je,“ říká dnes Nikol pyšně o manželovi.

A protože na miminko se jí blízcí přátelé i fanoušci ptají stále častěji, odpovídá velmi jasně: „To je otázka, kterou dostávám tak dvakrát denně. Je pravda, že teď je ten baby boom úplně neskutečný. Děti s Karlem moc chceme. Často se o tom bavíme, ale nyní je náš cíl práce a cestování.

Myslím si, že si ještě dáme nějaký čas.“ Je ráda, že nesedí doma na gauči a nečeká, jestli si na ni někdo jako na herečku vzpomene, ale že je schopná se uživit i v cizí zemi: „Když jsme do Států přijeli, ptala jsem se sama sebe, co bude zítra, co budu v této džungli dělat, zvládnu to? Dnes už vím, že zvládnu, a je to příjemný pocit.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...