Skvělá herečka měla být původně zubní laborantkou

Herečka JANA BOUŠKOVÁ (66) to v mládí neměla zrovna dvakrát jednoduché. Zejména poté, co jí zemřel první manžel PETR SVOJTKA (†35). Avšak ten druhý, VÁCLAV VYDRA (64), jí dokázal naštěstí všechno plně vynahradit.

Když byla Jana Boušková (66) malá, bydlela s rodiči v Praze na Jezerce. Už odmalinka ji to i se sestrou táhlo k herectví, což si jejich rodiče ze začátku nechtěli připustit. V rodině Bouškových se rozhodly tedy vydat vstříc herecké kariéře obě dcery, jak starší Eva (†53), tak i mladší Jana.

Také vás může zajímat ...

Obě se narodily v květnu, ve znamení Býka, a ačkoli je dělil věkový rozdíl tří let, byly si hodně podobné. Když byly obě malé dívenky, hrály si často na divadlo. O tom, že se herečkami skutečně obě stanou, rozhodla vlastně starší Eva.

Nechtěla být herečkou

Každá z nich studovala úplně jinou školu, Zatímco Eva byla přijata na konzervatoř, Jana zatím studovala gymnázium. Byla studijní typ a jejím přáním bylo stát se zubní laborantkou. Evě ale stále fandila a chodila za ní do školy.

Čistě náhodou tak přišla k jedné malé divadelní roli na záskok. V tu chvíli si uvědomila, že ji herectví bude bavit víc než práce ve zdravotnictví. Rozhodla se tedy, že nastoupí také na konzervatoř.

Brzy nato se objevila i před kamerou. Zahrála si jednu ze žákyň v čarodějnické třídě v komedii Dívka na koštěti. Mladší ze sester se dařilo o chlup lépe, na vině ale byly Eviny zdravotní problémy, které později vyvrcholily v těžký boj se zákeřnou nemocí.

Začala hodně trpět

Jednou z jejích prvních větších rolí byla dcera hrdinky v seriálu Žena za pultem, kde zazářila po boku Jiřiny Švorcové (†83), která si ji nemohla vynachválit. Byla prý moc
šikovná.

Jana byla tak dobrá a její herecké výkony byly tak uvěřitelné, že si ji lidé s postavou Michaely, která se chovala dost nemožně, často spojovali. Vždy to ale nebylo moc příjemné. „Dostávala jsem dopisy typu, že by mi nejradši dali z každé strany facku,“ zavzpomínala herečka.

„U řezníka jsem měla smůlu na podpultové zboží, protože se na mě zlobil, že jsem nedovolila své seriálové mámě, aby měla milence,“ dodala s úsměvem.

Originální námluvy

V té době už měla neúnavného ctitele. Byl jím Václav vydra mladší (64). Tehdy by ale na to, že si ho jednou vezme za muže, nevsadila ani haléř. Poprvé se potkali na Pražské konzervatoři v roce 1972. „Vstoupil k nám do třídy, smál se a měl klobouk na hlavě.

Vypadal jako totální blázen,“ svěřila se se svým prvním dojmem. On se do ní ale zamiloval. Dalo by se říct, že i na první pohled. Jenže ona to tak necítila. Věděl, kde bydlí, a nosil jí květiny, které jí dával za okno.

Byl dokonce tak originální, že jí donesl i ananas. To bylo totiž za socialismu téměř nesehnatelné ovoce. V tu chvíli ale netušil, že to okno patří Janinu otci. A tím začalo u Boušků hotové peklo.

Domluvil jim svatbu

Zatímco Václav jí nevyhovoval, Petr Svojtka (†35) ji naopak zaujal až moc. Avšak jeho pověst coby partnera nebyla zrovna úchvatná, a tak o něm kolovaly všelijaké řeči. Žádný vztah mu nevydržel. Měl za sebou dvě nevydařená manželství a v každém z nich zplodil potomka.

Jeho zdraví ale nebylo vůbec dobré. Není tajemstvím, že trpěl vážnými psychickými problémy a řešil to bohužel alkoholem a marihuanou. I přes to všechno byla do Petra hodně zamilovaná. Na řeči okolo a veškerá varování vůbec nedala.

„Pro mě bylo hodně důležité, že se s ním cítím bezvadně, a nezkoumala jsem, co má za sebou, nebo že bych se měla něčeho bát. Mně u lidí nezajímá, jakou mají pověst,“ vysvětlila později. Sňatek uzavřeli po třech měsících.

K tomu došlo díky Petrovu temperamentu a okamžitému nápadu. Když jeli autem okolo radnice v pražských Nuslích, zeptal se své partnerky, kdy se vrací její otec ze zahraničí, kde byl pracovně. „Odpověděla jsem, že před Silvestrem. Vyběhl z auta a za chvíli se vrátil s tím, že 28. prosince budeme mít svatbu,“ podělila se Boušková o svůj tehdejší moment překvapení.

Štěstí netrvalo dlouho

Novomanželům se narodil syn Jan (41). V tu chvíli byli opravdu šťastní. Bohužel to ale netrvalo dlouho. Jedním ze Svojtkových koníčků bývala totiž riskantní jízda na oji tramvajové soupravy. Poté, co se jedné květnové noci vydal Petr, posilněn alkoholem, na cestu domů, napadlo ho nejspíš, že se znovu sveze. Alkohol ho ale zradil.

V opilosti celou situaci vůbec nezvládl a spadl mezi vozy. Tramvaj vláčela jeho tělo ještě několik hodin poté. Její řidič neměl tušení, že kola vozu právě brutálně rozdrtila jednoho ze skvělých českých herců.

Policisté ho identifikovali až pomocí dokladů, které měl u sebe. Jana se o smrti manžela dozvěděla netradičně. Našla na dveřích vzkaz od sestry Evy, jenž policie vylepila na dveře. „Bylo na něm, ať si přijdu pro jeho tašku.

Oni prý zvonili, ale já jsem byla v zadním pokoji a neslyšela jsem. Sestra měla klíče, přišla tam později, zjistila to a přinesla mi zbylé věci po Petrovi,“ popsala Jana jednu z nejhorších chvil svého života. K této tragédii došlo den po jejích osmadvacátých narozeninách.

Těžké období

Václav Vydra nikdy o Janu zájem neztratil. Stále na ni myslel, i když si vzal jinou ženu, herečku Danu Homolovou (68). Jejich vztah trval celých sedm let, včetně jejich manželství. O tom, že tajně miluje Bouškovou, jeho žena věděla, a když se stalo ono neštěstí, bylo jí jasné, že se Václav bude snažit své tajné lásce pomáhat.

Nijak se ale nevnucoval. I přesto, že to bylo pro Janu velmi těžké období, snažila se s tím vyrovnávat. Když se její synek ptal, kde má tátu, říkala, že mu večer ukáže hvězdičku na obloze. Václava nakonec vzala na milost. A to v roce 1983. I on tehdy prožíval těžké období, neboť mu zemřela jeho milovaná maminka, herečka Dana Medřická (†62).

Padla mu do náručí

Oba se vraceli z natáčení v Ostravě nevytopeným vlakem. Brzy ráno vystoupila Jana na nádraží a doma rychle ulehla. Jenže se moc neprospala. Po chvilce ji probudila maminka s tím, že má návštěvu.

„Vašek stál ve dveřích, na hlavě měl klobouk, v podpaží držel přenosnou barevnou televizi, což byl tehdy hit, a v ruce krásné velké žluté Porsche pro mého, tehdy čtyřletého syna,“ uvedla Jana.

„Můžu ti říkat táto?“

A to bylo správné gesto. Tím si ji totiž konečně a defi nitivně dlouholetý ctitel získal. Vše se odehrálo na Štědrý den a od té doby od nich Václav už neodešel. Syn Jany ho znal už z dřívějška od vidění a netrvalo dlouho a brzy se s ním skamarádil.

Václav sice neměl potomka, ale s dětmi to uměl. Malého Honzíka vedl ke sportům. Učil ho třeba lyžovat nebo jezdit na koni. Jednoho dne se ho malý syn Bouškové zeptal, zda mu může říkat táto. To ho absolutně odrovnalo a dojalo.

„Se slzami v očích jsem mu řekl: samozřejmě že ano. Pak mi ale stejně říkal Vašku,“ prozradil herec. Jana pak přibrala do rodiny ještě jedno dítě, a to svoji neteř Terezku (41). Protože její sestra Eva byla vážně nemocná, nedokázala se o ni už starat.

Herecká dvojice bývala hodně pracovně zaneprázdněná, a tak jim pomáhala s dětmi Janina maminka. Dlouhá léta však žila Jana s Václavem na psí knížku. Na svatbu po smrti prvního manžela neměla ani pomyšlení.

Pak se ale stalo něco, co nečekala, a změnilo to její pohled na celou situaci. Vašek od svého dětství miluje koně. To už ví snad každý. Díky němu se na nich naučila, i přes velký strach, jezdit i jeho Janička.

„Začala jsem jezdit i bez sedla a udělala jsem chybu, protože jsem chtěla začít cválat. Kobylka se zaradovala a udělala takových těch pár kočičích hřbetů a já se držela jenom hřívy,“ popsala dramatickou situaci. Skončilo to jejím pádem.

Za vše mohl úraz

Zlomila si čtyři žebra a ironií osudu znovu kolem jejích narozenin, tentokrát pro změnu den před nimi. Nějaký čas musela strávit v nemocnici, a jak tam tak dlouhé hodiny ležela, měla konečně spoustu času na přemýšlení.

Tehdy si také uvědomila jednu zásadní a důležitou věc. Došlo jí, že nechce zemřít jako jako vdova. A tak se tedy zeptala Václava, jestli si ji vezme. Tomu se splnil sen

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

reklama