Sláva i prokletí starého Brůny

Ten večer byl otec poněkud neklidný. Den, kdy se zrodila noční můra.

Budí nás ze sna už skoro 45 let. Ten pohled na děsivě se kývajícího staříka, držícího v ruce sekyru. Úplně se bojíme vyslovit jeho jméno. Starý Brůna.

Podstatně méně milovníků seriálu 30 případů majora Zemana, obzvláště pak dílu s názvem Studna, si vzpomene na skutečné jméno onoho přízraku. Na dlouholetého člena později ředitele Horáckého divadla v Jihlavě Jaromíra Crhu.

Také vás může zajímat ...

Ze slévače hercem

Cesta k herectví začala u vysokých pecí. Vyučil se totiž slévačem a nějakou dobu se tak i živil. Jenže dětská láska k divadlu se nedala jen tak zahodit. A ze slévače se stal herec. Z Kladna se dostal přes Prahu a Brno až do Jihlavy.

Dokázal vyladit děsivý výraz ve tváři

Kdyby žil dnes, poprali by se o něj všichni majitelé castingových agentur. Člověk s tak formovanou hlavou, který navíc na požádání dokáže přidat i děsivý výraz ve tváři, se hledá jak jehla v kupce sena.

Operace uší ho téměř připravila o sluch

Tenkrát si ho kvůli tomu ale jenom spíš dobírali jeho kolegové. Vycházeli z toho, že jim stejně nerozumí. Po těžké operaci uší byl téměř hluchý. Hůř na tom snad byli jen tokající tetřevi. Přesto dokázal na divadle divy. A dotáhl to až na ředitelské křeslo.

V jihlavském divadle sehrál mnoho skvělých rolí.

Hledá se démon

Nakonec se ale našel přece jenom režisér, který svérázného týpka nedokázal přehlédnout. Jiří Sequens tehdy hledal do 30 případů majora Zemana démona. Člověka, který dokáže přesvědčivě ztvárnit lidskou zrůdu, otce dr. Brůny ze Studny. V Jaromírovi Crhovi našel toho pravého.

Kývání se režisérovi zalíbilo

Ještě dlouho po premiéře musel režisér vysvětlovat, že onen slavný a tak děsivý houpavý pohyb si herec vymyslel sám. „Jednou se takhle začal kývat a mně se to moc zalíbilo. Od té doby se kýval pořád,“ pochválil Crhu Jiří Sequens.

Ve studni byly dva metry vody

Brůnovi seriáloví kolegové zase s oblibou vzpomínali na téměř šestihodinové natáčení slavné scény, při níž se otec i syn ocitnou na dně studny. Tu postavili filmaři přímo v ateliérech. A aby byl výsledný efekt opravdu dokonalý, naplnili ji do dvoumetrové výšky vodou. „Chtěli, abychom s ´otcem´ šlapali vodu,“ tvrdil Brůna mladší, Josef Kubíček.

Do uší si nacpal tampony

To jednou věcí ale režisér nepočítal. Crhovi se do operovaných uší nesměla dostat voda a tak si do nich nacpal tampony. A slyšel ještě míň než obvykle. „Musel jsem ho v té vodě postrkovat přesně podle pokynů režie,“ líčil vodní natáčení dr. Drahoslav Brůna. Když pak bylo po všem, došli se hlavní hrdinové zahřát do autobusu, který tenkrát nahrazoval catering.

A zapili vše horkým grogem.

Sem tam někdo přešel na druhý chodník

Poctivě odvedená role starého Brůny se pro filmového takřka nováčka stala dokonalým prokletím. Zvláště, když se zešeřilo, přešel leckdy neznámý chodec při pohledu na povědomou figuru na druhý chodník. Ta opravdová hollywoodská sláva vypadá přece jenom trochu jinak.

Kolegové ho přivítali v předklonu

Přidali si i kolegové v divadle. Když dorazil po premiérovém vysílání do domovské šatny, vítali ho všichni „jeho“ kýváním v hlubokém předklonu. „Zpočátku jsem to bral jako legraci. Ale když s tím nepřestávali, docela mě to štvalo,“ prozradil Jaromír Crha, kterému s Brůnou začala i skončila hvězdná filmová kariéra.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...