Slávka Budínová – Smrt manžela ji srazila na kolena

Na kolegy působila dojmem chladné a arogantní dámy. Nikdo ji neměl rád snad proto, že si zejména muže držela od těla. Čekala na toho pravého.

K divadlu přivedla Dobroslavu Stanislavu Budínovou (†78) její maminka Alba, která byla nadšená ochotnice a zpívala v Heřmanicích v kostelním sboru. Malou Slávku herectví okamžitě pohltilo, její otec, soudní referent, z toho však nebyl ani trochu nadšený. Coby poslušná dívka neprotestovala a nastoupila na obchodní akademii.

Studium však musela v roce 1942 kvůli druhé světové válce přerušit a začala pracovat jako sekretářka ve Vítkovických železárnách. Proti otcově vůli Slávce Budínové hrozilo, že bude muset odjet na nucené práce do Německa, zachránila ji ale naštěstí herečka ostravského divadla Marie Rýdlová (†86), k níž chodila tajně Slávka na hodiny herectví.

Díky ní se pak v roce 1943 stala začínající herečka elévkou s povinností účinkovat v baletu. Tatínek byl sice kategoricky proti, jenže dceři šlo o život, takže neměl na výběr. Tento okamžik odstartoval Budínové divadelní a hereckou kariéru, která jí přivedla později do cesty muže, který jí změnil pohled na svět.

Také vás může zajímat ...

Když si televizní diváci vybaví paní Ofku z filmového muzikálu Noc na Karlštejně, asi jen sotva se jim bude chtít uvěřit, že Slávka Budínová často narážela na tvrzení, že nemá talent. V mládí bývala často obsazována do rolí naivních dívek, což jí vůbec nesedělo a necítila se v tom. Snad právě tato skutečnost se posléze odrážela v jejích výkonech.

Po dvou letech v ostravské činohře tak došla vedení zřejmě trpělivost a mladá herečka byla propuštěna pro neschopnost.

noc na Karlstejne

Bez talentu

Stejně krutého verdiktu se jí dostalo po tříletém působení v Pardubicích. Tehdy ji vyhodili pro nedostatek talentu. Pro její sebevědomí to musela být velmi krutá rána, Budínová byla už ale v mládí neoblomná a šla si tvrdě za svým. Nakonec se jí podařilo prorazit nejen v divadle, ale také ve filmu. Nedělalo jí problémy zahrát jak kladné tak záporné role.

Ačkoli nebyla mezi kolegy pro svou povahu příliš oblíbená a mnozí o ní mluvili jako o herečce bez talentu, v 60. a 70. letech šla v televizi z role do role. Pak ovšem následoval téměř úplný útlum a populární herečka málem upadla v zapomnění.

Až po dlouhých 15 letech se objevila v oscarovém Koljovi.

Nechala se přemluvit

Láska se Slávce Budínové téměř celý život vyhýbala. Žila svou prací a na nic jiného jakoby neměla pomyšlení. Muže si držela už z principu co nejdál od těla. V kuloárech se jí říkalo carevna nebo malostranská hraběnka. Odmítnutí nápadníci o Slávce s oblibou říkali, že je namyšlená, rázná a chladná. Snad proto si svou životní lásku našla až v 50 letech.

Jednou jí zavolala kamarádka, aby přišla na večeři, že hostí režiséra Ivo Tomana (†70). Budínové se jako obvykle moc nechtělo, ale nakonec se nechala přemluvit. Modré oči a milý úsměv režiséra ji nakonec úplně uhranuly. Za nějaký čas se s Tomanem potkala znovu a on ji pozval na schůzku. O tři roky později, v jejích 53 letech stáli společně před oltářem.

Jejich manželství bylo šťastné a plné upřímné lásky. Údajně to bylo hlavně tím, že Toman byl povahou kliďas a dominantní ženě se zcela podřídil. Jejich štěstí ale netrvalo bohužel dlouho.

Osudovou lásku ukončila o Vánocích roku 1994 Tomanova náhlá smrt a Slávce Budínové se zhroutil celý svět.

vrazda v hotelu Excelsior

Propadla alkoholu

Smrt milovaného muže, na kterého dlouho čekala, a který jí byl nejen oddaným partnerem, ale také přítelem, ji zdrtila. Uzavřela se do sebe a útěchu začala hledat v alkoholu. Oblíbila si zejména koňak a šampaňské. Když jí došly peníze, nepohrdla ani levným bílým vínem. Poslední tři roky svého života pak pila tolik, že se sotva udržela na nohou.

Snažila se pitím utlumit obrovskou bolest a samotu, která ji den co den doslova dusila. S přibývajícími roky ji pronásledovaly děsivé představy, které měly být důsledkem alkoholických halucinací. Často vyprávěla známým šílené historky, které nedávaly smysl. Aby toho nebylo málo, někdejší hereckou hvězdu začalo trápit srdce a podstoupila onkologickou operaci.

Na začátku léta roku 2002 se pak její stav dramaticky zhoršil a musela být převezena do nemocnice, kam se jí ani trochu nechtělo. Odtud už se ale nevrátila.

Po měsíčním pobytu nakonec posledního červencového dne ukončila její trápení milosrdná smrt.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...