Slavnému Old Shatterhandovi chyběla část lebky!

Se čtvrtou manželkou prožil nejstrašnější ráno svého života.

V 60. letech patřil v Evropě k největším hvězdám. Amerického herce Lexe Barkera (+54) milovali i diváci v Československu. Jeho život byl stejně dramatický jako mayovky, ve kterých hrál.

Někdo se stane nesmrtelnou hvězdou ještě zamlada, někomu se to podaří až po čtyřicítce. Lex Barker (+54) dosáhl na vrchol slávy v době, kdy mu bylo 43 roků. Film Poklad na Stříbrném jezeře, kde poprvé vystupoval jako Old Shatterhand, z něho udělal idol, přetrvávající dodnes.

Také vás může zajímat ...

Drsné zranění zanechalo následky

Díky tomu, že se narodil v bohaté rodině, měl to Alexander Crichlow Barke, jak se přesně herec jmenoval, docela jednoduché. Život si pak většinou komplikoval sám, například tím, že proti vůli rodičů toužil být hercem. Šel si za tímhle cílem, i když přišel o dědictví a musel se živit sám.

Zúčastnil se druhé světové války, kdy v americké armádě bojoval v Africe a na Sicílii. Stalo se mu to málem osudným, utrpěl velmi těžké zranění lebky – o její část přišel a místo ní měl pak celý život stříbrnou destičku. Vyléčil se, ale doživotně trpěl krutými bolestmi hlavy.

Když se vrátil z války, zamířil do Hollywoodu. Tam se mu podařilo stát se na nějaký čas hvězdou díky filmům o Tarzanovi. Měl na takovou roli postavu, byl urostlý, sportoval a měřil 193 centimetrů.

V roli Tarzana se Lex objevil celkem v pěti filmech, pak se rozhodl natáčení ukončit, aby s postavou muže z pralesa nebyl napořád spojovaný. Za pár let ho ale čekala jiná role, s níž už bude propojený navždy.

S Pierrem Bricem jako Vinnetouem.

Nemohla dál snášet utrpení

V době, kdy dostal nabídku zahrát si Old Shatterhanda, na tom nebyl americký herec příliš dobře. V soukromém životě se mu vůbec nedařilo, třikrát se oženil a rozvedl. V jednom manželství dokonce čelil obvinění ze sexuálního napadení. Uchyloval se k pití alkoholu, ale během práce na filmech nikdy opilý nebyl.

K účinkování v mayovkách ho přesvědčila čtvrtá manželka Irene Labhart (+24). Toho, jak se Lex stal slavným, se ale bohužel nedožila. Mladá žena trpěla akutní formou leukémie. V době, kdy už herec natáčel Poklad na Stříbrném jezeře, zažil jednoho rána šokující probuzení. Nemocná manželka nemohla dále snášet bolest a utrpení a předávkovala se léky.

„Zazvonil telefon a já jsem se jí v posteli zeptal, jestli to vezme,“ vzpomínal Lex na osudné ráno. „Až pak jsem zjistil, že je mrtvá.“ Zatímco předchozí manželství trpěla jeho nevěrami, s Irene by možná vydržel. Osud mu to ale bohužel neumožnil dokázat.

Čekala ho pak ještě pátá svatba, ale bývalá španělská Miss Maria del Carmen Cervera byla spíš zlatokopkou. Herec to včas pochopil a odešel od ní, rozvést se ale už nestačil.

V Americe už o něho neměli zájem

Za natáčení mayovek v Evropě si Lex Barker vydělal velké peníze. V té době ztratil úplně soukromí, kdekoliv se objevil, sbíhali se kolem něho lovci autogramů i oddané fanynky. V rodných Spojených státech, kde filmy s Old Shatterhandem neměly žádný ohlas, ho v podstatě nikdo neznal.

Když tam chtěl pokračovat v kariéře, nebyl o něho zájem. Zemřel na newyorské ulici poté, co ho zradilo srdce. V ten den se vydal za ženou, která se mohla stát jeho šestou manželkou. Tělo měl oslabené dlouholetou špatnou životosprávou a pitím alkoholu.

Skácel se na chodník a byl na místě mrtev. Jako Tarzana si ho Američané už nepamatovali, takže pro ně ležící muž představoval neznámého člověka. Jeho totožnost zjistili až z adresy, kterou měl vyrytou na hodinkách. Pohřeb se konal v New Yorku a byl velice skromný.

Urnu si pak odvezla španělská vdova do Evropy a nepostarala se o to, aby měl její manžel důstojný hrob. Milióny diváků, kteří si díky němu prožili jednu z nejkrásnějších filmových mánií všech dob, ale na Lexe Barkera nikdy nezapomenou!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama