Slavný starší milenec chtěl Jeana Maraise adoptovat!

„Sláva mi jen umožnila dělat to, co jsem chtěl.“

Ženy po něm šílely, ale v době, kdy Jean Marais (+84) vládl kinům po celé Evropě, netušily, že on o ně nemá zájem. Jeho srdce patřilo stejnému pohlaví!

Matka slavné francouzské filmové hvězdy byla na svoji dobu nekonvenční žena. Jean Marais s ní prožil dětství plné dramat a šoků.

Také vás může zajímat ...

Zachránila mu život!

Když mu byly čtyři roky, rozhodla se maminka opustit jeho otce veterináře a s Jeanem i jeho bratrem se přestěhovala z provinčního Cherbourgu do Paříže. Často nebývala doma a malý Jean jí psal dopisy, ale adresu tam musela napsat teta. Důvod byl jednoduchý: kvůli krádežím se totiž matka ocitala krátkodobě ve vězení.

Na jednu stranu jí to mohl Jean vyčítat, na druhou stranu jí ale vlastně vděčil za svůj život. Prodělal spoustu nemocí od zarděnek přes spálu až po černý kašel. Jednou to vypadalo, že je s ním opravdu konec, měl šílenou horečku a přivolaný lékař ho už odepisoval. Jedinou šancí byla injekce, která mohla Jeana zachránit, ale také zabít.

Matka to riskla a sama synovi injekci dala – a jeho teplota okamžitě klesla na normální stav!

Fantomase mu ukradl kolega.

Jedno setkání mu změnilo život

Dospívání měl budoucí romantický hrdina také bouřlivé. Prošel si divokým obdobím, kdy se třeba převlékl do ženských šatů a na ulici flirtoval se svým profesorem. Současně měl špatný prospěch, takže musel často střídat školy. Později se nějaký čas živil jako pomocník ve fotografickém ateliéru a zároveň rozesílal své portréty filmovým producentům.

Ve dvaceti letech se začal objevovat před kamerou jako statista. Z výdělků si platil herecké kurzy, protože na konzervatoř, kterou toužil studovat, se nedostal. Přišel rok 1937, který v podstatě rozhodl o další Jeanově kariéře. Při konkurzu na jednu divadelní hru se setkal s režisérem Jeanem Cocteauem (+74). Ten se do mladého herce zamiloval – a jeho láska byla opětovaná.

Jean Marais, jakkoliv po něm díky jeho rolím hrdinů v historických romantických filmech ženy šílely, byl totiž zaměřen na muže. Cit, který k němu o 24 let starší režisér choval, byl dokonce tak silný, že prý Cocteau plánoval vzít si Jeanovu matku, aby ho mohl adoptovat. Každopádně ale začal svému milenci začal psát role na míru a Jean Marais se stal idolem mladé generace.

Nebál se ozvat, když o něm během války novináři z kolaborantského deníku napsali, že dělá kariéru jen kvůli vztahu se slavným režisérem. Po osvobození Paříže vstoupil do armády jako řidič a byl vyznamenán za statečnost. S Cocteauem od konce 40.

let už nežil, oba si našli mladší partnery, ale i tak zůstal slavný režisér Maraisovou největší láskou.

Z natáčení filmu Kráska a zvíře.

S Funèsem se nemusel

Zlatými roky byla pro Jeana Maraise padesátá léta, kdy šel z jedné role do druhé. Velkou popularitu mu přinesly dobrodružné snímky, ve kterých hájil čest a spravedlnost. V 60. letech pak zazářil v trilogii o Fantomasovi. Sám tam prováděl všechna kaskadérská čísla, ale měl velké spory se svým parťákem Louisem de Funèsem (+68).

Ti dva se vůbec nemuseli, mimo kameru spolu skoro vůbec nemluvili a Jean se o slavném komikovi vyjádřil v tom smyslu, že „svoji kariéru postavil na špatné náladě“. Možná ale také žárlil na skutečnost, že Fantomasova dobrodružství si Funès vlastně ukradl pro sebe. I to byl nejspíš jeden z důvodů, proč se od 70. let přestal Jean Marais ve filmech objevovat.

Pár výjimek do konce života ještě udělal, věnoval se ale spíše divadlu. Když v listopadu 1998 zemřel, řek o něm francouzský prezident Jacques Chirac (85), že mnoho Francouzů ztratilo něco ze svých snů a svého mládí.

Neplatilo to jenom pro Francouze, takových romantických hrdinů, jakými byl Jean Marais, se v dějinách filmu moc neobjevilo – a vůbec nezáleží na jeho „civilní“ orientaci.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...