Slíbili si věrnost a oddanost nadosmrti

V určité etapě svého života si Eva nepřipadala dost hezká. Přesto právě tehdy potkala muže, který při ní stál i v té úplně nejhorší době.

Skvělá herečka EVA HOLUBOVÁ (61) si před lety prošla soukromým peklem. Doby, kdy bojovala s démonem alkoholu, jsou naštěstí pryč a nyní si užívá spokojený život po boku manžela.

Pro Evu Holubovou (61) byly rodina a vzájemná pospolitost vždy velmi důležité. Určitě i proto, že jí blízkost milovaných lidí pomáhala ve chvílích, kdy bojovala s vlastní psychikou.

Také vás může zajímat ...

Eva se poprvé cítila na dně, když jí bylo pouhých devatenáct let. Už tehdy prý trpěla těžkými depresemi, které ji dovedly až na samou hranici života a smrti.

Bolel ji život a bála se smrti

Jako mladá si však Holubová vůbec neuvědomovala, že za její tíživé stavy může nemoc. „Bála jsem se smrti, ale na druhé straně mě bolel i život,“ snažila se později vysvětlit své tehdejší rozpoložení.

V takových chvílích prý chodívala na vyšehradský Slavín a snažila se čerpat sílu mezi hroby našich velikánů. U náhrobku slavné spisovatelky Boženy Němcové pak dlouho sedávala a hledala odpověď, jak má dál žít.

Jednoho dne se náhodou zastavila u vrat Jedličkova ústavu, který sídlí v sousedství. Z vylepené cedule se tehdy dozvěděla, že hledají pečovatelku. Hned druhý den mohla nastoupit.

Připadala si nemilovaná

O postižené děti se starala téměř rok, a jak sama později přiznala, pravděpodobně jí to zachránilo život. To ale nebylo naposledy, co si skvělá herečka sáhla na dno.

Holubová totiž trpí endogenní depresí, což v té době ale nevěděla. Vše bylo o to horší, že si Eva jako mladá dívka připadala nemilovaná a málo atraktivní.

Za její tehdejší nešťastné lásky prý mohl právě její vzhled. „Já jsem si myslela, že je to tím, že vypadám staře,“ vyprávěla později. Proto brzy začala hledat útěchu v alkoholu, spadla do závislosti, ze které se sama nedokázala vymanit.

Nezvládala práci ani rodinu

Pití se brzy podepsalo na její milované herecké práci, vztazích s kolegy i rodinou. Na prahu čtyřicítky byla Eva v nejlepších letech, měla slibně nastartovanou kariéru, dvě malé děti, milujícího partnera a několik blízkých přátel, kteří byli vždy připraveni pomoci.

Přesto tehdy prožívala snad nejtěžší životní období. Herečka pila často a hlavně opravdu moc. Když se pak nad ránem vracela domů, bylo jí úplně jedno, co si o ní kdo pomyslí.

Přitom moc dobře věděla, že druhý den nezvládne dostát pracovním závazkům a bude muset platit pokuty za zrušená natáčení či představení.

Život v začarovaném kruhu

Evě bylo dokonce jedno, že na ni doma čekají dvě malé děti, dvojčata Adam (26) a Karolína (26). Přitom právě oni matčinu
závislost velmi špatně snášeli. „Měla období, kdy pila hodně, bylo mi to nepříjemné, protože občas vůbec nevěděla, kdo je,“ vyprávěla později Karolína v televizním dokumentu.

Jenže Eva byla v začarovaném kruhu, ze kterého nedokázala vystoupit. Její sebedestruktivní chování řídila psychická nemoc. Navíc se pohybovala v bohémském uměleckém prostředí, kde se na nějakou tu skleničku navíc nekoukalo.

S partnerem si tak nějak zbyli

V 80. letech vystupovala na Divadelních poutích na Střeleckém ostrově, kde se odjakživa scházeli umělci. A právě tam potkala Eva svého budoucího životního partnera Miroslava Zdeňka.

Když se poznali, byli oba v tíživé životní situaci. Byli na dně, unavení z chování, kterým se doslova ničili. „Můj muž říká, že jsme si zbyli,“ tvrdila později herečka a dodávala, že tehdy na tom byli tak špatně, že před sebou nedokázali nic předstírat.

Možná proto byl jejich vztah vždy pevnější než lásky jiných českých celebrit. Zamilovaní partneři se brzy začali snažit o dítě, které však nepřicházelo. Jejich dvojčata Adam a Karolína, která se narodila, když bylo Evě třicet čtyři let, tak byla doslova vymodlená.

Když byla Eva těhotná, pochopitelně nepila. Abstinence jí vydržela dokonce i nějaký čas po porodu. Jenže stačilo pár měsíců a všechno sklouzlo do starých kolejí.

Konečně se rozhodla pro léčbu

Herečka musela padnout až na samé dno, aby pochopila, že pokud nebude chtít ona sama, tak ji nikdo nezachrání. V roce 2002 se proto rozhodla pro léčbu.

Tehdy dovolila, aby ji kolega a dlouholetý kamarád Jan Kraus (66) odvezl do léčebny. „Nikdy nepřestanete pít kvůli dětem nebo někomu,“ říká drsně Holubová a dodává, že člověk to musí chtít především sám kvůli sobě.

Až v léčebně se Eva dozvěděla, že za její potíže s pitím může psychická nemoc, která se dá léčit. Začala užívat antidepresiva a pokusila se do svého bohémského života vnést řád. To jistě ocenil i Zdeněk, který svou milovanou partnerku neopustil, ani když byla úplně na dně.

Po dvaceti letech si ho vzala

Statečná Eva abstinuje už téměř dvacet let, a tak je zřejmé, že nad svou závislostí dokázala zvítězit. Znovu také našla chuť do života, i když její deprese ještě tu a tam vystrčí růžky.

Jedna z našich nejlepších hereček se naplno raduje z úspěchů svých již dospělých dětí a prožívá šťastné chvíle po boku Miroslava Zdeňka, kterého si dokonce v roce 2009 po dvaceti letech společného života na hromádce konečně vzala.

Jejich svatba proběhla ve Spojených státech, kde byla Eva Holubová navštívit svého dlouholetého přítele, režiséra Miloše Formana (†86).

Odmítla všechny svatební dary

Dlouholetí životní partneři při obřadu poněkud pozměnili tradiční svatební slib. Tehdy zaznělo dojemné: „Tímto prstenem se Ti odevzdávám a slibuji Ti lásku, věrnost a oddanost na věky věků.“ Manželé pak doma uspořádali oslavu jen pro nejbližší přátele a odmítli svatební dary. A vypadá to, že spolu žijí šťastně dodnes.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...