Sluneční klobouk Devětsil chrání před sluncem a hojí zranění

Najdeme jej na březích vodních toků, na zamokřených loukách i v příkopech. Velké listy se používají jako obklady, které hojí zranění.

Rostliny vykvétají brzy na jaře růžovými, karmínovými nebo bílými květy. Jeho latinský název znamená Sluneční klobouk a nejspíš vychází z obřích listů, které poutníci trhali a zakrývali si jimi hlavu před žhnoucím sluncem.

Sběr a sušení

Devětsil lékařský, lidově zvaný lopuch, sbíráme hned, jak se objeví lodyha s květy. Devětsil kvete od března do května. Po odkvětu vyrostou velké srdčité listy, které mohou být až půl metru široké. I když je léčivá celá rostlina, nejúčinnější je kořen. Pokud kořeny vydolujeme, dobře je vypereme v čisté vodě, osušíme a pak sušíme ve stínu nebo s sušičce při teplotách do 40 °C.

Také vás může zajímat ...

Devětsil můžeme využít i v kuchyni.Mladé květenství smažíme na oleji a podáváme jako chuťovku k tučným masům. Výrazně podporuje trávení.

Malé množství hořkých listů můžeme přidat do míchaných zeleninových salátů.

Účinné látky devětsilu

Devětsil pomáhá při mnohých obtížích. Čaj působí proti horečce, napomáhá pocení, používá se při dně a epilepsii. Velké, čerstvé listy se používají na obklady při úrazech. Čaj z devětsilu čistí krev, pomáhá léčit kožní onemocnění, včetně lupénky, je močopudný, zklidňuje kašel, tiší křeče, hojí záněty a natržení svalů.

Obklady z čerstvých nadrcených listů pomáhají na odřeniny a pohmožděniny a revmatické klouby. Obklady jsou zvlášť účinné.

Vyrobíme si jej tak, že čerstvě umyté listy rozmělníme (posekáme nebo naklepeme paličkou) a opakovaně přikládáme na postižené místo.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...