Smrt číhala na Johna Lennona po návratu z autogramiády!

„Hledáš-li pravdu, nedívej se dál než k svému srdci.“

Ačkoliv od zákeřného zabití Johna Lennona (+40) uplynulo už 37 let, jeho jméno stále zná většina lidí na světě a jeho hudba se dál hraje – a hrát bude!

Celé jméno slavného zakladatele slavné skupiny The Beatles znělo John Winston Lennon. První křestní jméno dostal po dědečkovi, to prostřední po tehdejším britském premiérovi Winstonu Churchillovi (+90).

Také vás může zajímat ...

Otec se ho pokusil unést!

Otce si John moc neužil, protože byl lodním stevardem a trávil spoustu času na moři. Manželství rodičů dopadlo špatně: otec nejprve dezertoval od armády a přestal se s rodinou stýkat. Když se vrátil, Johnova matka už měla jiného přítele a čekala s ním dítě. Nebylo divu, že při takových poměrech Johna vychovávala jeho teta. V pěti letech se ho pak otec pokusil unést, ale nevyšlo mu to.

Budoucí muzikant si musel vybrat, s kým chce být. Nejprve dal přednost otci, ale pak promluvily hlubší dětské city a John zůstal u mámy. Svého otce znovu spatřil až po dlouhých dvaceti letech! Dál ale stejně žil převážně s tetou. O matku pak přišel předčasně.

Když mu bylo sedmnáct let, zabil jí na ulici bezohledný řidič.

Sešli se dva velikáni

Už v patnácti letech si John založil první rock´n´rollovou skupinu. Jmenovala se Quarrymen, podle školy, kam docházel. K osudovému setkání došlo hned při druhém vystoupení této skupiny. John se totiž setkal s Paulem McCartneyem (74). Nabídl mu ve své skupině místo. Paul potom přivedl dalšího člena budoucích The Beatles, tehdy teprve čtrnáctiletého kytaristu George Harrisona (+58).

Čtvrtý do slavné party, bubeník Ringo Starr (76), přibyl až v roce 1962 – nahradil jiného hráče na bicí, Petea Besta (75). V tomtéž roce vyšel skupině první singl s písničkou Love Me Do. Zabodoval v hitparádách a tak brzy vzniklo i první album.

To byl začátek davového šílenství, které postihlo nejen Velkou Británii, ale v podstatě celý svět.

Ženu svého života si našel v Yoko Ono.
Ženu svého života si našel v Yoko Ono.

Říkal jí Matka

Velká sláva samozřejmě přinášela zbožňovaným muzikantům přízeň tisíců dívek a žen. Stačilo si jen ukázat a všichni čtyři bouřliváci toho plně využívali. To, že byl John už od roku 1962 ženatý se svojí bývalou spolužačkou z umělecké školy a měl s ní syna, nehrálo žádnou roli. Když se The Beatles vrátili ze své slavné cesty do Indie, předal prý John své ženě úplný seznam všech milenek, které měl.

Skutečným důvodem rozvodu pak ale byla japonská výstřední umělkyně Yoko Ono (84). O sedm a půl roku starší žena měla na Johna nesmírný vliv. Hudebník v ní možná hledal i náhradu za matku, o kterou přišel – slovem Matka alespoň Yoko tituloval. Pod jejím vlivem se úplně proměnil. Už to nebyl ten velký bohém. Stal se z něho šíleně zamilovaný chlap.

Svoji asijskou partnerku vodil i na zkoušky kapely. V roce 1969 se vzali.

O rok později se The Beatles rozpadli a spousta fanoušků to dává za vinu právě Johnovu vztahu s Yoko Ono.

Svému vrahovi podepsal album!

Manželé se přestěhovali do USA, aby nemuseli v Británii čelit útokům všech, kdo se nedokázali smířit s koncem The Beatles. John se pustil na dráhu sólového zpěváka a byl v ní stejně úspěšný jako předtím s kapelou. Když měl problémy, pořídila mu Yoko milenku – a on s ní na rok a půl odcestoval pryč. Manželství pak ale utužilo narození syna Seana (41).

Pět let dával John přednost rodině a k hudbě se vrátil až v osudném roce 1980. Osmého prosince se vynikající hudebník vracel z autogramiády. Své album Double Fantasy předtím podepsal i jistému Marku Chapmanovi. Deset minut před jedenáctou hodinou večerní vystoupili John a Yoko z auta před domem kde bydleli. Tam číhal Chapman a pětkrát na Johna vystřelil.

Do nemocnice ho přivezli už mrtvého; ztráta krve byla naprosto fatální. Pro celý svět to byl naprostý a totální šok a rozhlasové stanice hrály jen a pouze Johnovu hudbu.

I když žil jen 40 let, v dějinách lidstva se stal nesmrtelnou legendou.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...