Smrtelnou autonehodu z konce padesátých let si Josef Zíma dodnes vyčítá!

Po nehodě se jeho žena zhroutila a chtěla skočit z okna s dcerkou v náručí!

Už mnoho desetiletí je Josef Zima (86) skutečnou legendou. Během svého života rozdával radost hlavně písničkami v rozsahu od rokenrolu po dechovku. Celý život má ale nad sebou stín dávné tragédie.

Celé generace znají Josefa Zimu hlavně jako zpěváka, a to především lidových písniček a dechovky. Josef byl ale také dlouholetým členem Městských divadel pražských a herectví bylo vlastně jeho prvním životním cílem. Rodilý Pražák vystudoval nejprve gymnázium a potom šel na konzervatoř. Do svého prvního angažmá nemusel příliš daleko, našel práci v Benešově u Prahy.

Také vás může zajímat ...

Pak šel na dva roky na vojnu a po ní dostal nabídku od samotného Jana Wericha (+75) do Divadla satiry – dnes ho známe jako Divadlo ABC. Souběžně s tím ovšem začal zpívat a nejdřív to byly bluesové nebo rockové písničky.

Pamětníci si určitě vzpomínají na hity jako Dva modré balónky, Blues pro tebe nebo duet s Pavlínou Filipovskou (77) Nej, nej, nej.

V této roli ho vídáme pravidelně každé Vánoce.

Musel dostat tajné číslo!

Dvakrát si můžeme užít Josefa v televizi každé Vánoce, i když se jedná o hodně staré věci – ale obě pohádky jsou vlastně nestárnoucí. V té první ho vidíme i slyšíme. Princ Radovan z Princezny se zlatou hvězdou zastínil spoustu jeho další práce, takže si občas musel postesknout: „Ta role je opravdu prokletí.“ V jednom rozhovoru přiznal: „Ani si nepamatuji, kdy jsem ten film viděl naposledy.

Snad když vnoučata byla malá, dívali jsme se na to společně. Jejich reakce byly úžasné – zjišťovali, kudy jsem jako princ do té televize vlezl.“ Ve druhé, ještě populárnější pohádce, ho slyšíme jenom mluvit a zpívat: jedná se o roli Ivánka v kultovní ruské pohádce Mrazík.

Ta má pro Josefa i osobní rovinu, i když dnes už smutnou: Ivánkovu lásku Nastěnku totiž namluvila jeho žena Eva Klepáčová (+79). Při své neuvěřitelné popularitě si mohl Josef vybírat ze zástupů fanynek, kterého pronásledovaly. On se ale rozhodl být věrný celý život jedné ženě. Několik let s Evou chodil, potom si ji vzal.

Ani potom se ale řada dívek a žen nesmířila s tím, že zpěvák je zadaný. Obléhaly jeho dům na pražských Vinohradech a byly schopné mu volat i během noci. Pronásledování dosáhlo takové úrovně, že si Josef a Eva museli požádat o tajné telefonní číslo.

Stali se tak jedněmi z prvních celebrit, kterým to bylo umožněno – jinak se taková čísla dávala jen politikům.

Oblíbený zpěvák s dcerou.

Hrůzný návrat ze cvičení

Nedlouho po svatbě, která se konala v roce 1958, se Josefovi a Evě narodila dcerka. Měli všechny důvody k tomu, být se životem spokojeni. Zanedlouho musel Josef na vojenské cvičení, jak tehdy bývalo zvykem. Netušil, že právě tím se život jeho i Evy velmi brutálně změní. Když se Josef vracel ze cvičení ve Strakonicích zpátky do Prahy,vezl s sebou v autě další pasažéry.

Stačilo pár vteřin mikrospánku, aby bylo zničeno několik životů, jeden dokonce definitivně. Byla to chyba Josefa. Unavený zpěvák usnul a auto narazilo do stromu. Velmi těžce se zranila zpěvačka Judita Čeřovská (+72). Odnesla nehodu rozdrcenou pánví a utrženou ledvinou a navíc nebylo dlouho jisté, jestli jí nebudou muset amputovat nohu.

Dalším cestujícím byl Jiří Jungwirth (+38), ten na následky zranění dokonce zemřel.

Také Josef utrpěl vážná zranění, ale to nebylo nic proti výčitkám svědomí, které ho pak pronásledovaly celý život.

S Pavlínou zpíval i pop music.

Málem přišel o všechno!

Protože viníkem nehody byl jednoznačně Josef, odnesl to náležitým trestem. Dostal tříletou podmínku, zákaz řízení a musel finančně odškodnit oběti. Tři roky mu pak sráželi dvě pětiny z platu. Nejvíce ho trápila smrt spolujezdce. Trochu se mu ulevilo později, když se dozvěděl, že přímo za ni vlastně nemohl.

Lékaři, kteří režiséra Jungwirtha operovali, mu v těle omylem nechali kus látky a to byl skutečný důvod jeho předčasného úmrtí. Josef Zima musel ale řešit následky tragédie i doma. Jeho rodinu totiž pronásledoval advokát, který byl manželem Judity Čeřovské. Vyhrožoval soudy a vyžadoval tučné odškodné. Eva se z toho všeho zhroutila.

Najednou cítila, že všechno ztratilo smysl a chtěla dokonce ukončit svůj život. Nebrala ohled na to, že se teprve nedávno stala matkou. Ba co víc, chtěla dcerku na onen svět vzít s sebou. Myslela to vážně. Skočila z okna bytu na ulici. Holčičku jí naštěstí na poslední chvíli vytrhla z náruče její matka. Pádu Evy ale už nezabránila.

Patrně by byl smrtelný, Josefova žena ale měla štěstí v neštěstí. Její tělo nejprve dopadlo na natažené dráty tramvajového vedení, takže následný dopad na tvrdou dlažbu nebyl tak krutý, aby nastal okamžitý konec. S vážnými zraněními se léčila v nemocnici – měla rozbité hlavně nohy. Fyzické rány se postupně napravily, zlomená duše ale už nikdy.

Eva musela chodit k psychiatrovi s maniodepresivní psychózou.

Stará zpěvácká garda.

Zemřela, když se vrátil z nemocnice

Šedesátá léta přinesla do Josefova života několik změn, přičemž ta jedna byla zásadní. V té době totiž začal zpívat dechovku a postupně se stal v tomto žánru naprostou českou jedničkou. V tehdejším populárním televizním pořadu Sejdeme se na Vlachovce vítal pravidelně návštěvníky z celé republiky.

Jeho žena měla po roce 1968 problémy kvůli svým politickým názorům a na nějaký čas jí dokonce zakázali činnost. Později už vedla dvojice poklidný život, který narušily až zdravotní problémy, které zákonitě přišly s věkem. Kvůli onomu dávnému sebevražednému pokusu měla Eva potíže s pohybem a chůzí. Navíc bojovala i s těžkým astmatem.

Její stav se zhoršoval a muselo o ní být pečováno 24 hodin denně – této role se obětavě ujal sám Josef. Trávil s ní maximum času, i když se neobešel bez toho, aby mu s Evou pomáhaly pečovatelky. Později nemoci dostihly i jeho a musel dokonce do nemocnice na operaci tepen. Poté, co se vrátil domů, měla pro sebe manželská dvojice už jen málo času – Eva v červnu roku 2012 zemřela.

Stalo se to doma a ve spánku.

Stal se z něho opravdový král dechovky.

Nechce pouze vzpomínat

Josef prožíval odchod svojí partnerky s hodně bolavým srdcem. „Bylo to moc těžké,“ řekl. „Je strašné vidět člověka, který byl celý život činorodý, jak je najednou odkázán na pomoc druhých. Dodnes se doma cítím divně, když už tam Evička není.

Najednou vidím něco v televizi, připomene mi ji to a já si uvědomím, že už s ní nemohu mluvit, že jí už nic nemůžu říct.“ Ještě nějaký čas mohl vystupovat a to pro něho byla záchrana. „Nedovedu si představit, že bych jen seděl doma a vzpomínal, co bylo a už není,“ konstatoval smutně.

Trápilo ho také to, že jeden čas nemohl chodit k Evinu hrobu – to bylo v době, kdy dostal umělé koleno a musel chodit o dvou holích. Loni populární zpěvák a herec oslavil pětaosmdesátiny. Stále je aktivní, i když ho zdraví zlobí stále víc. „Jsem rád, že vůbec nějak držím pohromadě.

Sice mě moc baví vystupovat a lidi mě asi pořád chtějí, ale nejradši bych, aby mě z postele teleportovali rovnou na jeviště,“ prohlásil s nadhledem.

Jeho kariéra každopádně zaslouží velký obdiv, protože málokomu se podaří být pro své fanoušky idolem takhle dlouho!

S milovanou ženou Evou.

Překvapivá návštěva po muzikálu

To, co Josefovi vždy trochu vadilo, bylo, že ho mají hlavně ze zpěváka a ne za herce. Když hrál v muzikálu Monte Christo, přišla za ním po představení matka se čtrnáctiletou dcerou. Přišly se mu omluvit, protože na začátku dcera, která viděla obsazení muzikálu, protestovala, co tam dělá ten zpěvák dechovky. A na konci bylo oběma jasné, že Josef je opravdu všestranným umělcem.

Ostatně i o té dechovce sám říká: „Hudba je vždy jen jedna, dobrá nebo špatná.“

Muzikálová horečka ho neminula.

S Ladou se znovu sešel až po třiceti letech!

Díky Princezně se zlatou hvězdou znají dnes Josefa i nové generace dětských diváků. Během natáčení se Josefovi narodila dcera. Zlé jazyky tehdy tvrdily, že byl natolik vyčerpán oslavami, až přidělával denně práce maskérům. Nebyla to pravda, on sám říká, že byl jenom unavený.

S filmovou princeznou Ladou, kterou hrála Marie Kyselková (82), už si nezahrál, k jednomu setkání ale přece jen o řadu let později došlo.

Stalo se to třicet roků po natáčení v bratislavském televizním studiu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...