Sníte o zmenšení žaludku?

Toužíte být štíhlejší, ale nedaří se vám zhubnout? Je operace žaludku pro vás?

Obezita vás už trápit nemusí. Operativní bandáž žaludku vám totiž může pomoci. Pro koho je a není vhodná?

Pokud se člověk dopracuje k obezitě, je cesta k získání správné váhy dlouhá a trnitá. Držení nevhodných diet často přináší takzvaný jo-jo efekt, kdy po ukončení diety nejen naberete shozená kila, ale přiberete i další navíc.

Také vás může zajímat ...

Odsuzování okolí při neúspěších i kvůli vzhledu pak vede k depresím, které člověk často řeší opět jídlem. Je to jako začarovaný kruh, ze kterého se sami jen těžko dostanete. Vyžaduje to silnou vůli a spolupráci s odborníky.

Jednou z pomocných metod je i takzvaná bariatrie, tedy léčba obezity pomocí operace žaludku. Ta je v odůvodněných případech plně hrazena zdravotní pojišťovnou.

Přesto je u nás zatím využívána minimálně, ročně ji podstoupí pouze 1500 pacientů. Podle lékařů je tato metoda vhodná přitom asi pro 300 000 Čechů s 2. a 3. stupněm obezity a také s cukrovkou 2. typu.

Jaké jsou možnosti?

Operací žaludku pro řešení obezity je několik typů. O tom, který je nejvhodnější, rozhodne lékař s ohledem na celkový zdravotní stav pacienta. Bandáž žaludku je asi nejznámější. Spočívá v přiškrcení horní části žaludku pomocí silikonového kroužku.

Pacienti pak mají i po velmi malých porcích jídla pocit sytosti. Od této operace se postupně ustupuje. Gastrický bypass spočívá v rozdělení žaludku na menší (horní) část,která zůstává funkční, zatímco větší (dolní) část se „vyřadí z provozu“.

Tenké střevo se napojí na horní část žaludku. Tubulizace žaludku je zúžení žaludku odstraněním jeho části. Zmenší se nejen žaludek, ale také se sníží počet buněk vytvářejících tzv. hormon hladu.

Dalším efektem je dlouhodobé a výrazné zlepšení cukrovky u pacientů s diabetem 2. typu, upraví se výrazně krevní tlak, sníží se hladina tuků v krvi a zlepší se spánková apnoe. Plikace žaludku se zatím využívá velmi málo a je považována za experimentální metodu. Při operaci se část žaludku zanoří dovnitř a podélně se zašije, čímž se jeho obsah zmenší.

7 důvodů, proč se nebát operace

Operace jsou plně hrazeny zdravotními pojišťovnami. Zhubnete průměrně kolem 30 kg během jednoho roku.Bariatrické operace jsou prováděny laparoskopicky, tedy pomocí několika malých řezů, kterými se do břicha zavádějí potřebné operační nástroje.

Většina operovaných diabetiků nemá rok po gastrickém bypassu příznaky cukrovky a je u nich možné vysadit léčbu. U 40 % pacientů se příznaky nevracejí ani po 10 letech.

Díky operaci budete moci zase dělat všechny běžné věci, kterým jste se kvůli obezitě vyhýbali (například výlety, akce s přáteli, nákupy hezkého oblečení nebo i obyčejné zavázání tkaniček u bot).

Po operaci nemusíte už držet žádné přísné diety – je možné jíst prakticky vše, co dříve, pouze v menších dávkách. Díky operaci přitom nebudete už cítit hlad. Bariatrická operace prokazatelně prodlužuje život – riziko úmrtí na nemoci související s obezitou po ní klesá o minimálně 40 %, u diabetiků dokonce o 92 %.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...