Spací zvyklosti psa: co na něj prozradí?

Od spací polohy přes cukání v packách až po náhlé změny ve vzorci spánku. Co o vašem psu vypoví poloha, ve které spí?

Psi stráví spánkem přibližně 12 až 13 hodin denně. Podle spacích zvyklostí vašeho čtyřnohého přítele můžete odhalit mnoho o jeho zdraví i osobnosti.

Stočený do klubka

Je to nejčastější poloha a je často pozorována v tlupách divokých psů nebo vlků. Pes je stočený do klubíčka, má schované packy a ocas je stočen směrem k obličeji. Tato pozice má několik účelů. Pro psy v divočině je to způsob, jak si chránit životně důležité orgány a mohou se rychle vymrštit na nohy. Navíc jsou schopni udržovat tělesné teplo a ohřívají se navzájem, když si lehnou blízko sebe.

Je to také nejméně zranitelná pozice, pes si v ní však nejméně odpočine.

Pokud váš pes spí takto, nejspíš cítí, že vás musí chránit.

Na břiše

Pes, který spí na břichu s hlavou stočenou pod sebe nebo opřenou o tlapky, bývá neklidný. Očekává nebezpečí. S takto situovanou hlavou udržuje svaly napjaté, tím pádem se nedostane do REM fáze. Poloha totiž umožňuje ihned vyskočit na nohy, psi spící v této poloze pravděpodobně očekávají nebezpečí, cítí úzkost nebo strach.

Někdy tuto polohu preferují psi, kteří mají hodně energie.

Na boku

V této poloze se pes cítí velmi bezpečně a pohodlně. Necítí nebezpečí, takže si nekryje bříško. Takto prostě spí šťastný pes. Psi, kteří spí často v této pozici, bývají bezstarostní a obzvláště loajální.

Na zádech

Spí váš pes na zádech s packami nahoru? To je jasné znamení bezstarostného spáče. Je to velice zranitelná pozice, takže se váš pes cítí velice v bezpečí a dost sebevědomý na to, aby spal takhle. Vlka byste takto spát nikdy neviděli, protože je to ve volné přírodě nemožné.

Přitulený k vám

Když váš pejsek nejraději spí přitulený k vám, chce vám být co nejblíž. Chce cítit spojení a být si jist vaší přítomností, může najít klid spící na vašem klíně s hlavou odpočívající na vaší noze, nebo se zády přitisknutými k vašim. Chce vědět, kde jste a láskyplně dává najevo, jak moc vás má rád.

Cukání ve spánku

Je naprosto normální. Psi zkrátka mají mnohem více pohybu ve spánku než jiné živočišné druhy, takže rutinně máchají packami a sem tam hodí nohou. Tento pohyb se objevuje během REM fáze, což je fáze, kdy by váš pes měl teoreticky snít, takže tyto dvě věci mohou být propojené. Je doporučováno psa nebudit, protože by se mohl vyděsit.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...