Spadané listí může být poklad

Proč se ho zbavovat, když si z něho můžeme zdarma připravit substrát k výsadbě v příštím roce nebo účinnou ochranu před zimními mrazy?

Co se týče spadaného listí na zahradě, platí pravidlo, že příliš pořádku škodí. Překonejte tedy svůj smysl pro pořádek a nechte listí ležet tam, kde ničemu neškodí, tedy pod stromy, keři a mezi trvalkami.

Také vás může zajímat ...

Vrstva listí zajistí přes zimu ochranu před vysycháním půdy i před jejím velkým promrznutím. V průběhu zimy a na jaře postupně zetlí a vytvoří humus, který je pro rostlinky zdrojem živin.

Vyrobte si listovku

V malé zahradě si vystačíte určitě s hráběmi, nejlepší jsou ve tvaru vějíře, ať už drátěné nebo plastové, na velkých plochách ale přijdou vhod speciální foukače či vysavače. Pamatujte při jejich použití na to, že vysavače nasají s listím i drobný hmyz a další užitečné živočichy. Zkuste si vyrobit z listí třeba tzv. listovku.

Nejlepší je sice z bukového listí, vhod ale přijde veškeré listí. Na vhodném místě vytvoříte z listí vrstvu vysokou 5 cm, jemně zasypete mletým vápencem a lehce pokryjete zemí. Takto pokračujete ve vrstvení až do výšky kolem 80 cm. Kompost můžete zakrýt černou perforovanou fólií, která urychlí tlení a reguluje také půdní vlhkost.

Pamatujte na ježky!

Že do kompostu nepatří listí z ořešáku královského (vlašský ořech), topolu a břízy. V přiměřeném množství lze kompostovat téměř jakékoli listí. Vhodné je smíchat listí s posečenou trávou a občas prosypat mletým vápencem.

Listí je oblíbeným místem přezimování řady užitečných živočichů včetně ježků, proto pokud možno nepřidávejte do kompostu žádné chemikálie ani močůvku. Pokud spadané listí nevyužijete, lze tento bioodpad odevzdat ve sběrných dvorech nebo svoz zahradního odpadu nabízí často mnohá města a obce.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama