Srovnávání nemá cenu

Srovnáváte se s kamarádkou, kolegyní, sestrou, matkou, ale i se svou vlastní představou o svém ideálním já. Dělá to skoro každý, málokdo si to uvědomuje a přitom si tím dokáže velmi ublížit. Neustálé srovnávání je zabijákem jak všech vztahů, tak životní spokojenosti.

Když se srovnáváte, necítíte se moc dobře a negativně tak ovlivňujete celý svůj život. Existuje i přínosné srovnávání, které vás inspiruje a nějak rozvíjí. Například, když vidíte, jak kamarádce prospěla změna životního stylu.

Také vás může zajímat ...

Možná ji budete následovat. Jenže ve většině případů se lidé věnují spíše negativnímu srovnávání, které má mnoho podob.

Zabiják vašeho sebevědomí

Na druhém člověku si vyberete něco, co vás nadchne, co byste také chtěli mít nebo zvládat. A z nějakého důvodu usoudíte, že byste to mít či zvládat měli. A protože to tak není, začnete si myslet, jak jste úplně k ničemu.

Ještě častější a nebezpečnější je srovnávání s vlastní představou, jací si myslíte, že byste být měli. Tyto představy bývají nekritické a nereálné. A když se relita míjí s představou, je to sebezničující.

Cítíte se mizerně

Důsledky takového chování bývají nízké sebevědomí, strach se do něčeho pouštět, nejistota, nervozita, úzkost. Prostřednictvím srovnávání vnímáte jen své nedostatky a nedokonalost.

To jsou všechno sebedestruktivní stavy. Nakonec se dostanete do stavu rezignace, kdy si řeknete, že nic nemá cenu, veškerá snaha o cokoli nemá význam. Jak s tím přestat? Nejdříve je třeba si všímat a uvědomovat, kdy a v čem konkrétně se srovnáváte.

A jaké požadavky tím na sebe nakládáte. Začít pracovat na svém sebevědomí. Sepsat si vaše silné stránky, co na sobě máte rádi, co se vám líbí.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...