Stačil jediný pohledy a věděli, že patří k sobě!

V manželství Petra Kostky (82) a jeho ženy Carmen Mayerové (76) nastaly prý různé životní peripetie, vzlety i pády. Nikdy to nebyla idyla ani vztah z románu, přesto jsou spolu bezmála půl století. I po takové době si stále jeden druhého upřímně váží.

Také vás může zajímat ...

Na první pohled by se mohlo zdát, že tihle dva tvoří naprosto dokonalý pár a že nejspíš mají nějaký zaručený recept na dlouhodobý spokojený vztah. Ve skutečnosti je tomu ale trochu jinak. „Návod nemám. Důležité je ale neztratit respekt. Nejde o toleranci – protože tolerance znamená, že přijímáte něco, s čím třeba nesouhlasíte, jen jste ochotní na to přistoupit,“ řekla o svém vztahu Carmen, která má za sebou stejně jako její manžel už jedno manželství, které se po čase rozpadlo.

Ani po téměř padesáti letech neopustil prý herečku pocit, který vnímala hned na začátku, že si Petra Kostky vážila. A to podle jejích slov i když ji někdy rozzlobil, v tom základním ji ale nikdy opravdu nezklamal. Carmen o svém druhém manželovi mluví s upřímnou láskou a říká, že je to vnitřně absolutně rovný a čistý chlap.

Jejím slovům dodává váhu i skutečnost, že si s manželem prošli opravdu velmi těžkými chvílemi, které by jiný pár třeba nenávratně rozdělily. Oni však čelili všem nástrahám společně a zdá se, že z nich nakonec vyšly mnohem silnější.

Láska na druhý pohled

Se svým budoucím mužem se herečka setkala ještě dříve, než oficiálně přišla do Prahy. Dostala totiž pracovní nabídku na natáčení filmu v Gottwaldově, kde se během zkoušek potkali vůbec poprvé. Kdo by čekal, že se mezi nimi rozhořela vášeň a zažehl plamen jejich mnohaleté lásky, pletl by se.

Carmen šla tehdy prý přes kavárnu a Petra si hned všimla. Seznámil je režisér, s nímž tam herec byl, ale Kostka se prý nijak nadšeně netvářil, takže ho považovala za libového frajera. Přišel jí prý strašně nafrněný a nesympatický. Tehdy by si na ně jako na budoucí pár vsadil asi opravdu jen málokdo.

Později se setkali znovu v Praze, a to když si Petr Kostka přišel do Valdštejnské zahrady omrknout svou novou kolegyni Carmen Mayerovou, která s ním měla hrát v letním představení Šeherezáda. Oba si prý dodnes velmi silně pamatují ten okamžik, kdy se jejich pohledy střetly poprvé.

„Zaujal mě svým šarmem, měl smysl pro humor, byl výtečný vypravěč a bylo ho všude plno,“ vzpomíná herečka a dodává, že jí Petra hodně připomíná jejich jediná společná dcera Tereza Kostková (44). Herci se poznali v době, kdy byl Kostka ještě ženatý s Ingrid Vavrouchovou a také Carmen prý ještě neměla dořešenou svou minulost.

Vrátila se jen kvůli němu

Kdo ví, co by bylo dnes s Carmen Mayerovou, kdyby se více než srdcem rozhodovala před lety spíš rozumem, jak by se dalo očekávat. Jak už jméno herečky napovídá, v jejích žilách proudí exotická španělská krev. Její celé jméno zní jako z nějaké romantické telenovely – Maria de Monte Carmen Carin Martorell Mir Mayerová de Kostka.

Maminka pocházela z Mallorky a tatínek byl prý sudetský Němec. V roce 1968 odletěla herečka za maminkou do Španělska. V té době byla naše země okupována vojsky Varšavské smlouvy a Carmen uvažovala, že by bylo možná lepší, kdyby zůstala u svých příbuzných v zahraničí.

Jak se ale říká, láska i hory přenáší, a tak se nakonec prý herečka rozhodla vrátit kvůli Petru Kostkovi do Čech zpátky.

S prvním mužem se rozvedla ještě před tím než se s budoucím manželem potkala. Rozvod proběhl v klidu. „Nás se dokonce u soudu ptali, proč se vlastně rozvádíme,“ smála se Carmen. Jak sama říká, svému prvnímu muži Maxmiliánu Hornyšovi (93), zkrátka nestačila.

Byl o sedmnáct let starší, noblesní muž, který měl rád ženy. Nerozešli se prý ve zlém, prostě jen Mayerová cítila, že chce jiný život a on to naštěstí respektoval. Byla prý v té době příliš mladá, naivní, důvěřivá. „Upřímně řečeno – taková pitomá,“ vzpomíná s úsměvem.

Stala se hrozná tragedie

V době, kdy se manželé poznali, byl Kostka ženatý. Jeho manželství se ale nakonec rozpadlo. V roce 1969 však rodinu herce potkala krutá tragedie. Bývalá manželka Ingrid měla děsivou autonehodu při níž přišla o život. V tu chvíli se roztočila kola osudu na plno a z Carmen Mayerové, která měla dosud jedinou dceru Kateřinu (57), se stala ze dne na den máma tří dcer.

Kostka měl totiž s bývalou ženou dvě holčičky, Zuzanu (63) a Helenu (57) a po její smrti se o ně musel pochopitelně postarat. Podle Carmen nebylo sžívání rodiny vůbec jednoduché. Starší Zuzance bylo jedenáct let, mladší Helence pak šest. Katka byla stejně stará jako Helena a tak k sobě holčičky brzy přilnuly.

Zuzanka najednou jakoby přišla prý o svou sestřičku, ale nikdy si nestěžovala až později coby dospělá žena se tu a tam zmínila. Těžké to bylo pochopitelně i pro Kateřinu, která měla do té doby maminku jen pro sebe. Najednou už nebyly jen ony dvě, ale byly součástí velké rodiny.

Příbuzní dělaly problémy

Úzká rodina se s nastalou situací vyrovnala nakonec docela dobře. Problém ale vznikaly jinde. Mayerová prý chtěla od příbuzných jenom tolik, aby její novou rodinu respektovali a přijali fakt, že má nového muže a tři děti. Nastal ale prý poměrně velký problém s babičkou Zuzanky a Helenky, maminkou jejich maminky. Špatně přijímala dceru Carmen, Kateřinu.

Maminka herečky pak zase rozlišovala Kateřinu a „ty dvě cizí holčičky“. Jediný, kdo se ovšem choval naprosto normálně, byl tatínek Petra. Ten miloval své vnučky všechny bez ohledu na to zda byly jeho vlastní nebo ne.

A pak také Maxmilián, první hereččiny manžel. Kdykoli prý přijel, přivezl dárky všem třem holčičkám a stejně se jim také věnoval. Brával si dokonce všechny děti s sebou, když za ním jela jeho dcera do Brna, kde žil.

Rodina se dál rozrůstala

Herci žili s dětmi tak nějak na hromádce a o svatbě prý ani moc neuvažovali. Nakonec to byly ale právě jejich dcery, které je ke sňatku přiměli. Carmen se za Petra provdala v roce 1972 a o čtyři roky později ke třem dcerám přibyla ještě jedna, Tereza, kterou dnes zná většina českých diváků. Nejmladší z dcer se narodila v roce 1976 a jako jediná šla ve šlépějích svých milovaných rodičů.

Herectví bylo v jejím případě jasnou volbou. Zbylé tři dcery ale mají k umění prý také blízko. Helena má agenturu a před lety byla sekretářkou Divadla pod Palmovkou.

Vystudovala prý produkci. Zuzana, která bývala podle nevlastní maminky vždycky spíš jako kluk, dělala nějaký čas rekvizitářku v Národním divadle. Vyzkoušela si prý ale také práci tramvajačky nebo řídila náklaďák.

Kateřina pro změnu zase píše, je novinářkou a redaktorkou. A aby těch ženských nebylo v rodině málo, adoptovali si manželé ještě dceru Shamim, která pochází z Ugandy. Na rozdíl od mnoha jiných rodičů, kteří něco podobného učinili, však Kostkovi svoji, dnes již pětadvacetiletou exotickou dceru, několikrát už osobně navštívili.

„Jsem životu vděčná, že mám skvělého muže, báječné dcery, zdravá vnoučata a pravnoučata, mám práci, žiji v krásném městě, až se to bojím říkat všechno nahlas,“ říká a velmi dobře si uvědomuje, že je to veliký dar.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama