Starejte se o svá střeva dobře

Počet bakterií v našich střevech je vyšší než počet buněk, které nás utvářejí. Střeva jsou navíc klíčovým orgánem pro naši imunitu.

A to zdaleka není všechno. Další výzkumy ukazují, že například tvorbu serotoninu, hormonu štěstí, provádějí také naše střeva ve spolupráci se střevními mikroby.

Také vás může zajímat ...

Strava je základ Průmyslově zpracovaná jídla (polotovary) se vyrábí v podmínkách téměř sterilních. Taková strava však naše střeva žádnými prospěšnými bakteriemi neobohatí. Pro jejich zdraví je potřeba jíst co nejvíce potravin bohatých na prospěšné bakterie, například kvašenou zeleninu či zakysané mléčné produkty, které nejsou zatížené chemií.

Také je potřeba dostatek vlákniny, která působí ve střevech jako kartáč a zbavuje je hnilobných zbytků, tj čerstvé ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky.

Pozor na anitbiotika Užívání antibiotik se čas od času nevyhneme. Jsou to dobré léky, které si umí poradit s většinou nemocí způsobených bakteriemi. Jenže neumí rozlišit ty škodlivé od dobrých, a tak likvidují i užitečný mikrobiom ve střevech. To pak může vést k potížím, jako jsou například průjmy.

Proto se doporučuje současně s antibiotiky užívat probiotika, tedy přátelské bakterie, aby zůstalo zdraví střev co možná nejvíce zachováno.

Případně přidat ještě prebiotika, tedy látky, které jsou pro prospěšné střevní bakterie živnou půdou.

Na dovolenou Také na dovolené – a nemusí to být jen v exotických krajích – číhají nepřátelské bakterie, jako například salmonela či E-coli. I ty mohou naše zažívání dost rozhodit. Proto je dobré přibalit si s sebou některý z doplňků stravy s obsahem prospěšných bakteriálních kmenů laktobacily a bifidobacterie.

Je vhodné je užívat jak jako prevenci, tak i pro řešení případných průjmových onemocnění.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...