Starý rocker Petr Janda si až po sedmdesátce užívá rodinný život!

Ve třiceti jezdil po koncertech, v sedmdesáti s kočárkem!

Příliš velký věkový rozdíl bývá u partnerů hodně riskantní a okolí se na něj často dívá jako na něco, co nemůže vyjít Nestárnoucí rockeři to ale mají jinak. Proto manželství Petra Jandy (73) a jeho ženy Alice (33) skvěle funguje!

Petr Janda, kterého navždycky proslavila jeho skupina Olympic, to neměl v životě vždycky jednoduché. Jako muzikant si sice užil slávy až nad hlavu, ale v soukromí mu život udílel dost tvrdé rány.

Poprvé zasáhla smrt, podruhé nevěra

Na nepřízeň žen si nikdy nemohl stěžovat, i když byl šťastně ženatý. Na přelomu 80.a 90. let ho ale zákeřná nemoc připravila o jeho první manželku. Od chvíle, kdy lékaři zjistili, že má rakovinu vaječníků až po bolestivý konec, uběhlo poměrně málo času. A v téže době přišel pro populárního hudebníka nový šok v okruhu jeho nejbližších.

Také vás může zajímat ...

Synovi Petrovi (+35) našli nádor na mozku, který byl bohužel rovněž zhoubný. Po jedenáctiletém zoufalém boji v roce 2001 tak podlehl rakovině i další člen rodiny. Zpěvák a skladatel hledal útěchu ve druhém manželství s výrazně mladší Martinou (45). Už tehdy se jednalo o velký věkový rozdíl sedmadvaceti let. Nedopadlo to dobře.

Vztah skončil nevěrou, kterou Petr odhalil přímo na vlastní oči. Poté, co mu přeložili plánovanou operaci, vrátil se nečekaně domů a tam načapal Martinu s milencem. Řečem o tom, že ten muž ve spodním prádle je jen kamarád, samozřejmě neuvěřil. Poprvé v životě tehdy uhodil ženu. Následoval rozvod. Petr pak už nic moc v osobním životě neplánoval.

„Říkal jsem si, že si seženu nějakou okolo čtyřicítky,“ uvedl. „Ne že bych se nesnažil, ale ženský v tomhle věku na vás už nemají čas. Najednou zjistíte, že potřebujete úplně jinou bytost, která na vás čas má.

A začnete lovit v neposkvrněných vodách.“ Výsledkem bylo, že se zamiloval do tehdy osmnáctileté Alice!

Na první manželku mu zůstaly jenom vzpomínky.
Na první manželku mu zůstaly jenom vzpomínky.

Tentokrát už se nerozvede

Tehdy se jmenovala Fojtíková. Petr se hned snažil navázat kontakt, protože takhle silně se snad ještě nikdy nezamiloval. Nabídl jí, ať přijde za dva měsíce na koncert. Alice tam skutečně přišla a zanedlouho už tvořili dvojici. Nešlo to ale snadno. Mladá dívka si přála dítě a dvakrát se to bohužel nepodařilo. Pár si prodělal krizi, během které Alice odjela do Spojených států.

Petrovi na ní ale opravdu záleželo a tak se rozhodl ve svých 64 letech ještě jednou předstoupit před oddávajícího úředníka. Své „ano“ si manželé Jandovi řekli 11. června 2006.

O tom, že třetí manželství vydrží, se rocker vyjádřil trochu cynicky: „Podle statistik se taková manželství nerozvádí, protože ten chlap umře.“ Na druhou stranu ale dodává: „Maminka tu byla do devadesáti, otec do čtyřiaosmdesáti a tatínkova sestra se dožila dokonce šestadevadesáti. A ještě v devadesáti měla milence.

Taky jediné narozeniny, na které se opravdu těším, je moje stovka.“

Z druhého manželství má dceru Elišku.
Z druhého manželství má dceru Elišku.

Konečně byl i u porodu

Pár se čtyřicetiletým věkovým rozdílem se dočkal i vlastních potomků, a to hned dvou dcer. U narození první z nich byl Petr Janda osobně přítomen. Bylo to poprvé, kdy byl u porodu. Sice se mu nejprve nechtělo, ale potom byl nadšený. „Zvědavost mě nakonec přemohla. Bylo to krásné, dali mi přestřihnout pupeční šňůru,“ vzpomínal s dojetím na narození své třetí dcery v pořadí.

Na svět pak přišla ještě čtvrtá a Petr si přítomnost u porodu opět úspěšně zopakoval. Otcovství si na rozdíl od svých mladších let tentokrát zpěvák plně vychutnává. „Můžu vám ukázat své diáře ze 60., 70. a 80.let,“ navrhoval v jednom rozhovoru. „Každý den nějaký koncert, často i dva, třicet dní v kuse. V podstatě jsem ani nebyl doma.

Dnes každý večer čtu dětem pohádky a celé dny si hrajeme. Je to úplně jiné.“ Z bouřliváka se na stará kolena stal ten nejvzornější otec, což může plně dosvědčit i Alice. „Pocítil jsem za ty děti strašnou zodpovědnost,“ přiznal Janda, „a také bych chtěl, aby si mě ještě trochu užily, aby na mě měly alespoň nějaké vzpomínky.

Ani tolik nehraji, abych na ně měl více času!“

Dojde ještě na syna?

Kdykoliv to bylo třeba, zapojil se Petr Janda do domácích prací. Vaření je jeho koníčkem i tak, ale zvládl péči o malé děti, přebaloval, jezdil s kočárkem, dopřával své mladé ženě klid na spánek i na chvilky soukromí. „Manželka denně tak hodinku a půl běhá, takže mám děti na starost běžně. Dost často chodí na nehty, ke kadeřníkovi, a tak mám děti i na půl dne,“ libuje si zpěvák.

Srovnává to s dobou, kdy byl na vrcholu slávy a rodinu nestíhal: „Když jsem měl v pětadvaceti letech syna a on mě budil, byl jsem naštvaný a nevrlý. Dneska mi to vůbec nevadí. Před třemi dny jsme měli holčičku nemocnou, v noci začala plakat a já se zvedl a jelo se na pohotovost.

Bez debaty, kdežto před lety bych s tím měl velký problém.“ Oba manželé se shodnou i na výchově: pokud jeden něco dcerkám zakáže, ten druhý zákaz neporuší. Třiasedmdesátiletý rockový nezmar Petr Janda by se nejspíš cítil i na dalšího potomka a mohl by tak přivítat na světě i vytouženého syna, ale Alice ví své. „Myslím, že dvě děti jsou luxus. A po klukovi netoužím,“ říká rezolutně.

Jak jsme se ale u jejího muže víckrát přesvědčili, nikdy se nemá říkat nikdy!

S dcerou Martou má skvělý vztah.
S dcerou Martou má skvělý vztah.

Prababičkou ve 34 letech?

Kromě toho, že je Petr Janda otcem dvou malých holčiček, je rovněž dědečkem dospělých vnuků ze strany svého syna Petra. A v loňském roce si roli dědečka zopakoval díky své dceři Martě (41). Té se v 39 letech narodila dcerka Maruška, kterou měla se svým přítelem, gynekologem Miroslavem Vernerem (38). Toho si pak vzala za manžela. Petr samozřejmě vnučku přivítal: „Měl jsem radost.

Ale dělám si legraci z Alice, že je babička.

A kdyby můj nejstarší vnuk, který už je dva roky ženatý, byl co k čemu a postaral se mi o pravnuka, tak by byla i prababička!“

Marta dala Jandovi vnučku Marušku.
Marta dala Jandovi vnučku Marušku.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...