Stelle Zázvorkové srážela matka sebevědomí a tak raději utekla z domova!

„Vždycky jsem chtěla být něčím víc než jen tou holčičkou, co ani není moc hezká.“

Oblíbená česká herečka Stella Zázvorková (+83) nikdy neztrácela elán a optimismus. Vyrovnala se s rozvodem a nezlomila jí ani velká osobní tragédie.

Zatímco s otcem, významným architektem Janem Zázvorkou (+79), vycházela Stella velmi dobře a měla ho v úctě, s matkou to bylo horší. Ačkoliv mezi nimi nepanovalo vyloženě nepřátelství, přesto jí maminka často srážela sebevědomí.

Zahrát dámu bylo pro Stellu vlastně úplně přirozené.
Zahrát dámu bylo pro Stellu vlastně úplně přirozené.

V patnácti raději utekla z domova

Rodina byla zámožná a obývala prostorný dům na Letné, odkud bylo krásně vidět na Hradčany. Stella měla ještě staršího bratra Jana (+76), který šel ve stopách otce a stal se rovněž architektem se specializací na filmy. Otec byl tak trochu bohém a tyto povahové rysy po něm Stella zdědila. Matka byla spíše snobská a upjatá. Považovala se za krásnou a noblesní a vadilo jí, že je její dcera jiná.

Také vás může zajímat ...

Tradiční historka vypráví, jak matka Stelle řekla, že není ani stínem její krásy – a ona jí odpověděla, že má alespoň šarm, který matce chybí. Maminka Stellu také zrazovala od herectví a snažila se jí přesvědčit, že není vhodným typem. V patnácti letech Stella raději odešla z domova. Chtěla jít studovat na konzervatoř, ale dva pokusy bohužel nevyšly.

Jak později herečka sama přiznala, bylo to i proto, že se špatně připravila na zkoušky. Šla tedy studovat na elitní anglickou internátní školu a získala tam mimo jiné velké jazykové znalosti, které si ráda v soukromí ještě rozšiřovala. „Domů jsem jezdila jen na víkendy. Kromě angličtiny jsem se také naučila každé ráno i večer pročesávat své dlouhé vlasy.

Sto tahů ráno, sto tahů večer,“ vzpomínala Stella.

To pročesávání jí vydrželo až do zralého věku!

Komedie byly její doménou.
Komedie byly její doménou.

Nevěry mu nedokázala odpustit

K hraní se dostala oklikou, díky divadelní škole slavného E.F.Buriana. Ten sám jí sice řekl, že má sklony k přehánění a chybí jí snaha prosadit se, ale ve svém divadle jí umožnil po absolvování školy hrát. Možná vás překvapí, že její první role byly spíš taneční. Po válce, v roce 1946, se poprvé a naposledy Stella provdala. Jejím manželem se stal herecký kolega Miloš Kopecký (+73).

Seznámili se při společném účinkování v Divadle satiry. Zamilovali se do sebe a vzali se, protože Stella čekala dítě. Za svědka na svatbě jim byl další herecký kolega Vlastimil Brodský (+81). Protože se v divadle tehdy hrál Švejk, vezl Miloš svoji nastávající nevěstu k oltáři na invalidním vozíku, vypůjčeném ze hry.

Oba dva byli velmi silnými osobnostmi a rozuměli si a Stella Miloše opravdu měla ráda. Však si také ve všech osobních dokladech ponechala i po rozvodu příjmení Zázvorková-Kopecká. Nebylo ale možné, aby spolu vydrželi. Stella se nedokázala přenést přes nevěry svého manžela. Po zbytek života ale jeden o druhém vždy mluvili s úctou a několikrát si spolu také zahráli, dokonce i manželský pár.

Stella se už nevdala – zdůvodňovala to tím, že „byla poznamenaná rukou mistra“, takže hledat za Miloše náhradu bylo téměř nemožné. To ale samozřejmě neznamenalo, že by se mužům vyhýbala. Muži u ní hledali prý spíš přátelství.

Ona je ale ráda dobývala – když si prý někoho vybrala, dostala ho svým šarmem a razancí.

Slavná svatba, první a jediná.
Slavná svatba, první a jediná.

Věděla, že zbývá málo času

Život velké dámy českého herectví se zlomil počátkem 60. let, kdy dcera Jana spáchala sebevraždu. Z její strany mělo jít jen o demonstrativní pokus, který ale nešťastnou shodou okolností bohužel vyšel – kvůli opožděnému návratu Stelly domů. Po letech herečka přiblížila, jak moc jí to zasáhlo: „Je to, jako když vám useknou prst.

Naučíte se s tím žít, ale vždy už ho budete postrádat.“ Na sklonku života Stella věděla, jak moc vážně je nemocná a tušila, že konec se blíží. I přesto zůstávala navenek optimistkou; ještě krátce před smrtí plánovala letní dovolenou. Přitom věděla, že má akutní leukémii, dokázala to ale před okolím dlouho tajit. V květnu 2005 jí našel synovec v jejím bytě mrtvou.

Odešla tak jedna z opravdových hereckých legend 20.

století – žena, které život připravil těžkou zkoušku, ale její jedinečnou osobnost nezlomil.

Uměla být pěkně razantní.
Uměla být pěkně razantní.

Scéna, při které všechny mrazilo

Jedním z posledních filmů Stelly Zázvorkové byly Pelíšky. Kromě toho, že do něho sama přispěla svojí hláškou „A skláři nebudou mít co žrát“, musela se vyrovnat i s jednou nepříjemnou situací. Jak jistě víte, mladý Michal se tam snaží „spáchat sebevraždu“ tím, že dá hlavu do elektrické trouby. Režisér Jan Hřebejk (49) si uvědomil, že právě s hlavou v plynové troubě zemřela kdysi dcera Stelly.

Velká herečka ale natáčení dané scény přešla s klidem a dokonce prý radila, jak se má s bezvládným tělem zacházet!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...