Štěpánka Haničincová – Královna našich dětských srdcí

S čertíákem Bertíkem.

Pamatujete si je? Čertíka Bertíka, Kačenku a Kuťáska s Kutilkou? A víte, že Štěpánka nebyla jen krásnou princeznou, co s nimi vystupovala? Ona si své pořady většinou i sama psala.

V případě této královny dětských srdcí se o šťastném dětství nedá mluvit ani v nejmenším. Táta byl povolání švec a rád z verpánku odbíhal do hospody, aby vzal do ruky čertovy obrázky a věřil, že jednou mu padne dobrá karta. Nepadla, a dokonce se říkalo, že se rodina musela stěhovat, když prohrál dům, v němž malá Štěpánka bydlela.

Také vás může zajímat ...

Divadlo na dvorečku

Štěpánka se upínala k mamince, vášnivé ochotnici, která upřímně přála své dceři, aby se jí jednou splnil sen být herečkou. Ta si od dědy vypůjčila dvorek, aby tu společně se svými vrstevníky o víkendech hrála velká představení pro malé diváky. Třeba Sůl nad zlato. Děti měla ráda vždycky, a jak vzpomínali její kolegové z práce, nebyla to jenom póza. Milovala je doopravdy.

Možná i proto, že záhy přišla při neštěstí o malého bráchu. Jejího milovaného Pepouška zabil krátce po válce nevybuchlý granát.

Zoufalá maminka, kterou pronásledovalo jedno neštěstí za druhým, se pak pokusila o sebevraždu.

Zrodila se Štěpánka

Zachránili ji na poslední chvíli. To byla pro Štěpánku velká psychická zátěž. Aby se nezbláznila, musela z domova pryč. Hned poté, co ukončila obchodní školu, se vydala za svým snem. Na DAMU nastoupila na herecký odbor, aby po dvou letech své cíle přehodnotila a přešla na dramaturgii. Pobytu na vysněné škole si užívala a trávila tam i spoustu volného času.

Shodou okolností tam byla i v létě, kdy na školu zavolali z Československé televize. Nutně prý potřebují lidi, kteří by uváděli pořady pro děti. Nástup hned! „A protože nás tenkrát na škole bylo pomálu, slíbila jsem, že přijdu.“ Za dva dny už poprvé vysílala. Na televizní obrazovce se tak poprvé objevila legenda jménem Štěpánka.

Děti se ošidit nedají, a proto své srdce půjčují jen málokomu. Štěpánka byla jednou z těch mála výjimek. Celé generace dětí sedávaly přišpendlené před obrazovkou a hltaly všechno, co řekla. Brzy si k moderování přibrala i tvorbu vlastních pořadů. V Malém televizním kabaretu, či Studiu Kamarád, díky tomu brzy zdomácněli čertík Bertík, Kačenka či Kuťásek s Kutilkou.

Třebaže chtěla být herečkou, své vysněné profesi se věnovala jen velice krátce.

To když ji její manžel, režisér Jan Valášek (†41) obsadil do několika svých filmů, například do dětské komedie Kouzelný den, kde ztvárnila učitelku.

Snům přestala věřit

Paní učitelku v mateřské škole si zahrála i v adaptaci slavné Honzíkovy cesty. Její kariéra herečky byla ale stejně krátká jako její první dvě manželství s hercem Petrem Haničincem (†77) a režisérem Janem Valáškem. Klid a pohodu našla až v náručí svého třetího muže – herce Jana Přeučila (83).

Štěpánka, která se už smířila s tím, že se nenarodila jako dítě Štěstěny, byla v jeho případě dlouho opatrná. Oba v té době měli za sebou dva manželské neúspěchy. Oba také ale velice milovali děti. „V Honzíkovi jsem se nespletla. Prožili jsme spolu spoustu krásných let,“ opakovala často a ráda v rozhovorech.

S Janem Přeučilem se do sebe zamilovali během natáčení francouzských pohádek pro děti v roce 1968. Jan pozval Štěpánku na oběd do Klášterní vinárny a oba se přesvědčili, že si skvěle rozumějí. Společně už děti neměli, ale Jan byl dobrým kamarádem oběma dosavadním Štěpánčiným potomkům – Štěpánka měla z předešlého manželství dceru a syna.

Po úspěchu v osobním životě ale přišel otřes v životě pracovním.

Dcera Štěpánky si našla přítele, který s sebou přinesl velký problém.

Konečně ten pravý!

Jan Přeučil na tuto dobu vzpomínal: „Ještě předtím, než k nám do rodiny přišel, se zmínila: Mami, Honzo, je to trochu problém, on je chartista.“ A první zásah někoho shora byl ten, že Štěpánka dostala zákaz vystupovat v televizi. Štěpánka se tak ocitla psychicky na dně. Vzali jí smysl života. A nedlouho poté Alexandra společně s „nepřítelem státu“ emigrovala.

Štěpánce, která svůj život obětovala dětem, to zlomilo srdce i zničilo kariéru současně. Do Vídně, kde se dcera s rodinou usadila, nemohla. A její komunističtí chlebodárci si nemohli dovolit, aby nad výchovou dětí měla moc matka vyvrhelky. Kdoví, co by jim s čertíkem Bertíkem nakukala? A tak se vše vyvíjelo podle klasického scénáře tak, jako u mnoha podobných tehdejších případů.

Nejpopulárnější dětská moderátorka byla pozvána na kobereček. A bylo jí jasně naznačeno, že v televizi už pro ni není místo. A ani děti prý už o její příběhy nestály. V životě Štěpánky zavládlo na delší čas temno. Revoluci považovala za své vysvobození.

Za znamení, že se už brzy bude moct ke své práci vrátit.

Dědictví po tatínkovi

Napadlo ji, že tomu trochu pomůže. Šla na plastickou operaci. Jenže zprávy z Kavčích hor nezněly příznivě. Část lidí zodpovědných za program jí vyčetla, že vychovávala děti socialisticky. Ještě hůře se však poslouchalo, že moderní děti už o nové příběhy čertíka Bertíka a Kačenky nestojí. „Doba je jiná, děti už nechtějí mé pohádky,“ svěřila se smutně přátelům.

Definitivní konec naděje na návrat znamenala nabídka ČT, aby svůj nový pořad uváděla jako Babička Štěpánka. To rezolutně odmítla. Vždyť by oficiálně přiznala, že zestárla. Nějakou dobu ještě jezdila po městech českých se zájezdním programem. Pak řekla, že je vážně nemocná, a přestala vystupovat úplně. Ztratila motivaci a během krátké doby hodně sešla.

V tu nejhorší chvíli se projevilo dědictví po tátovi.

Přišly opakované stavy deprese, které se rozhodla řešit alkoholem.

Dvorana slávy a cesta do nebe

Zřejmě úplně poslední chvíli slávy zažila herečka Štěpánka Haničincová ve chvíli, kdy byla v rámci ankety TýTý, která oceňovala nejznámější televizní tváře, uvedena do Dvorany slávy. A pak přišel 27. říjen 1999. Když dorazil domů Jan Přeučil, přivítalo ho podivné ticho. Když došel do kuchyně, bylo mu jasné proč. Jeho Štěpánka tam ležela bezvládná v kaluži krve.

Snad za to mohl její zoufale nízký tlak, který způsobil, že se jí nekontrolovatelně zatočila hlava. Tou dopadla přímo na radiátor ústředního topení.

Konec tedy přišel téměř bez bolesti, milosrdně a hned.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...