Štěstí našla až vedle muže, kterého přebrala kamarádce

Herečka JANA BREJCHOVÁ (80) bude už navždy patřit k nejkrásnějším ženám českého filmu. Není divu, že jí atraktivní muži padali k nohám. Až napočtvrté ale našla manželské štěstí.

O jedné z našich nejlepších a hlavně nejkrásnějších hereček se všeobecně ví, že měla vždy velmi složitý soukromý život. Její rodinné poměry totiž byly velmi zvláštní. Jana Brejchová (80) pochází z rodiny s osmi dětmi.

Také vás může zajímat ...

Musela s pravdou ven

Maminka a tatínek se navíc stále rozcházeli a scházeli. Když už starší sestra nebydlela doma, musela se budoucí herečka sama starat o ostatní sourozence sama. Nezodpovědní rodiče totiž mnohdy i několik dní nedorazili domů.

Protože ale někdo musel uvařit, uklidit a vyprat, zbylo všechno právě na Janu. Není divu, že toho na dospívající slečnu, jejímž snem bylo postavit se jednoho dne před filmovou kameru, bylo už od útlého mládí trochu moc.

Velmi brzy se na ni ale usmálo štěstí. V prvním filmu se objevila už ve třinácti letech. Na větší úspěch si ale musela počkat dalších pět let, kdy jí byla nabídnuta role ve filmu Vlčí jáma, který jí přinesl úspěch.

Tehdy ale stála před vážným rozhodnutím. Moc dobře totiž věděla, že ji čekají tři týdny natáčení v exteriérech, kdy bude úplně mimo domov.

Dveře k domovu byly zamčené

Přes matčiny protesty však Jana nakonec odjela. Když se z natáčení vrátila domů, našla jen zamčené dveře, které nikdo neotvíral. Matka jí pouze po bratrovi poslala papundeklový kufr se vzkazem, že když odjela, tak ať už se domů nevrací.

Zoufalá Jana tam měla jen nějaké svršky a pár fotek, z nichž byly odstřihnuty postavy jejích sourozenců. V tu chvíli přišla Brejchová o svůj domov. Mladá slečna ale naštěstí na smutek neměla čas.

Hned po filmu Vlčí jáma točila snímky Žižkovská romance a Štěňata. A jen krátce nato přišel slavný fi lm Vyšší princip. Brejchová se brzy stala nejobsazovanější herečkou své generace.

Díky své učenlivosti, talentu a píli, a také šťastné náhodě a příležitostem, dostala již v roce 1958 cenu Herečka roku. A nebylo jí ještě ani osmnáct, když potkala budoucího slavného režiséra Miloše Formana (†86).

Brzy přišel další rozvod

Hned jak byla Jana plnoletá, tak se za Formana provdala. Jejich manželství ale brzy doplatilo na zoufalou bytovou nouzi. Novomanželé neměli kde bydlet a Forman navíc Brejchovou neustále podváděl.

A to krásná Jana nedokázala přenést přes srdce, tak se s Milošem rozvedla. Podruhé už se Brejchová vdala natruc. Ihned po rozvodu si totiž vzala dalšího umělce, německého herce Ulricha Theina (†64).

Sice brzy otěhotněla, ale vytoužené miminko se narodilo mrtvé. Tehdy ale Brejchová pochopila, že její manželství z pomsty nebylo zrovna tím nejlepším nápadem, právě naopak, byl to holý nesmysl a nebylo tak jiné řešení než další rozvod.

To dítě by mělo zůstat normální

Brejchové bylo sotva dvacet čtyři let, když se vdávala potřetí. Tentokrát si vzala o mnoho let staršího herce Vlastimila Brodského (†81). Jana nemohla dlouho otěhotnět, a tak se jí dcera Tereza (52) narodila až čtyři roky po svatbě.

Protože herečka o první dítě přišla, měla o Terezku stále velký strach. Nikdo se k ní nesměl přiblížit a její otec Vlastimil jenom v roušce. Nakonec to došlo tak daleko, že Brejchová neustále úzkostlivě poslouchala, zda miminko dýchá.

Až ji dětská lékařka musela zarazit, že takhle to dál nejde. „Vy jste, paní Brodská, pravděpodobně cvok, ale to nádherný dítě by mělo zůstat normální,“ řekla údajně Janě nekompromisně.

Také jí poradila, ať si co nejdříve najde paní na hlídání. To ale nebylo tak jednoduché, protože žádná z potenciálních chův se jí nelíbila. Nakonec ale volba padla na sestru Blanku (†77).

Malá Terezka byla u tety na Zlíchově opravdu šťastná. Když musela zpátky ke svým skutečným rodičům, nadělalo jí to v hlavě obrovský zmatek.

Filmová sláva mu stoupla do hlavy

Jana se svým manželem Vlastimilem hrála v řadě fi lmů. Například v komediích Hodíme se k sobě miláčku? nebo ve fi lmovém muzikálu Noc na Karlštejně. Ten se jim také stal osudným.

Do půvabné herečky se totiž při natáčení zamiloval její další kolega, mladý Jaromír Hanzlík (72). Zvláštní ale bylo, že právě ona Hanzlíkovi podlehla. Tehdy zdánlivě skromný Hanzlík totiž doslova klamal tělem.

Pohledného mladíka, který geniálně hrál především postavy dobráckých ňoumů, ostatní kolegové už tehdy plným právem považovali za náfuku.

Podivné soužití ve třech

Z mladého herce se brzy stala velká hvězda a on si to náležitě užíval. Dokonce mu vadilo, že musel sdílet šatnu s Vlastimilem Brodským, dokonce i s Radkem Brzobohatým (†79).

To proto, že ho za jeho drzost a namyšlenost zkušenější kolegové neustále peskovali. Když se Hanzlík v roce 1973 zakoukal do Brejchové, vůbec mu nevadilo, že je vdaná za jeho kolegu. Později se říkalo, že všichni aktéři této romance žili nějakou dobu pohromadě.

Už ho nemohla vystát

Hanzlík totiž býval v bytě u Brodského a Brejchové tak často, že tam vlastně bydlel s nimi. Je jasné, že tato situace byla pro všechny nad jejich síly, a tak velmi brzy následoval rozvod.

„Rozešli jsme se po vzájemné dohodě. Oba jsme pochopili, že ona mě nemůže vystát,“ tvrdil později Brodský. V roce 1975 byla Brejchová konečně volná a mohla oficiálně žít s Hanzlíkem.

Jenže jejich společný život nebyl taková idyla, jak si v počáteční zamilovanosti představovala. Oba byli nejen velké hvězdy, ale také puntičkáři a pedanti. To se bohužel promítalo i do jejich společné práce. Dokonce jí měl i vyčítat, jak se obléká.

Na válečné stezce

O jeho komplikované povaze by mohla dlouze vyprávět Janina dcera. Ta byla, hlavně v obtížném období svého dospívání, s Jaromírem neustále na válečné stezce. „Bylo to fakt drsný!

On se totiž rozhodl, že mě převychová,“ stěžovala si později. Tereza tak líčila, že Hanzlík používal poněkud drsné výchovné metody.

Například musela na čistý papír napsat, že slibuje, že bude zhasínat v koupelně, i když ji opustí jen na tři minuty. „A za měsíc mi dal zase jiný lejstro,“ vyprávěla, co všechno musela snášet.

Po rozchodu přišel obrovský pocit úlevy

To Brejchová snášela výchovné metody svého partnera podstatně hůře. Po třinácti letech společného soužití plného neustálého deptání a výčitek jí konečně ruply nervy a ona se s Jaromírem rozešla.

A okamžitě se u ní dostavil obrovský pocit úlevy. Přes všechny své milostné eskapády Jana toho pravého nakonec našla, i když ho musela přebrat své kamarádce, hlasatelce Kamile Moučkové (92).

Svého posledního partnera Jiřího Zahajského (†68) si vzala v devadesátých letech a jejich manželství trvalo, dokud Jiří v roce 2007 nezemřel.

Filmová hvězda je upoutána na lůžko

Od té doby to šlo s kdysi tak krásnou herečkou rychle z kopce. Kvůli stále se zhoršujícím zdravotním problémům je nyní hospitalizována v léčebně dlouhodobě nemocných v pražském Motole.

Její dcera přiznává, že tato situace je pro ni velmi těžká. „Maminka má poměrně značný neurologický nález, takže je připoutána na lůžko. Je ležící pacient,“ vypráví smutně Tereza a dodává, že matka potřebuje neustálou péči ošetřujícího personálu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...